Aracımızı haftada bir kez yıkıyoruz

Yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de araç sahiplerinin yüzde 41.9’u aracını haftada bir kez yıkarken, aracını iki haftada bir yıkayanların oranı ise yüzde 20, ayda bir yıkayanların oranı da yüzde 30.3 olarak ortaya çıktı.

TÜRKİYE’nin önde gelen 2.el araç ilan platformu arabam.com, Türkiye’de araç sahiplerinin, araç yıkama alışkanlıkları ve tercihleri ile ilgili davranışlarını ve düşüncelerini araştırdı. Aralık 2021’de 525 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarını derleyip, sektöre katkı sağlayacak istatistikleri paylaşan arabam.com’un sunmuş olduğu veriler, tüketicilerin araçlarının temizlenmesi konusunda hassas olduğunu gösteriyor. Araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 41,9’u aracını haftada bir kez yıkadığını belirtiyor.

Aracını iki haftada bir yıkayanların oranı yüzde 20 ve ayda bir yıkayanların oranı yüzde 30,3. Katılımcılara bir oto yıkama firmasını tercih etmelerindeki en büyük etken sorulduğunda en çok verilen yanıt “ekibin profesyonel olması” oldu. Oto yıkama firmalarında araç yıkatmayı tercih etmeyenlere ise sebebi sorulduğunda en çok verilen iki yanıt “pahalı olduğu için” ve “aracımı kendim yıkamayı sevdiğim için” oldu. Araç sahiplerinin otomobillerine bağlı olduğu ve hassas davrandıklarını söylemek mümkün.

Araştırma katılımcılarının yüzde 43,6’sı aracını kendisinin yıkadığını, yüzde 32,1’i oto yıkamacıda yıkattığını, yüzde 24,3’ü bazen kendisinin yıkadığını bazen de oto yıkamacıya götürdüğünü söylüyor.

TÜKETİCİ OTO YIKAMA FİRMALARINDAN NE BEKLİYOR?

arabam.com’un gerçekleştirdiği araştırmanın katılımcılarına “bir oto yıkama firmasını tercih etmenizdeki en büyük etken nedir?” sorusu sorulduğunda katılımcıların yüzde 41,8’i “ekibin profesyonel olması” cevabını veriyor. Katılımcılara “bir oto yıkama firmasından memnun olmanızı sağlayacak en büyük etken nedir?” sorusu sorulduğunda yüzde 51,9’u titiz çalışılmasını belirtiyor.

OTO YIKAMA FİRMALARI NEDEN TERCİH EDİLMİYOR?

Aracının temizliği için oto yıkama firmalarını tercih etmeyenlere sebebi sorulduğunda tüketicilerin yüzde 37,3’ü fiyatların yüksek olduğunu öne sürüyor. Katılımcıların yüzde 36,3’ü aracını kendi yıkamayı sevdiği için, yüzde 21,2’si aracını başkasına emanet etmek istemediği için, yüzde 5,2’si daha önce olumsuz deneyimler yaşadığı için oto yıkama firmalarına gitmeyi tercih etmediğini belirtiyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.