GenelHibrit/Elektrikli AraçlarMotorsporları

DS 7 E-Tense 4X4 360’a pist ayarı

Formula E’ye katılan ilk premium marka olan DS Automobiles, yol otomobillerinin gelişimini hızlandırmak için tamamen elektrikli yarış otomobili serilerindeki şampiyonluk başarısının tüm avantajlarından, Mayıs 2023’de Türkiye’de satışa sunulan DS 7 E-TENSE 4×4 360’da da yararlanıyor.

DS Automobiles, otomobillerin gelişimini hızlandırmak için tamamen elektrikli yarış otomobili serilerindeki şampiyonluk başarısının tüm avantajlarından, Mayıs 2023’te Türkiye’de satışa sunulan DS 7 E-Tense 4×4 360’da da yararlanıyor.

DS Automobiles’in tüm elektrikli modellerinde olduğu gibi, DS 7 E-Tense 4×4 360 da doğrudan Formula E’den alınan teknolojileri kullanıyor.

DS 7 Opera E-Tense 4×4 360, akıllı 4 tekerlekten çekiş sistemi, daha geniş iz açıklığı, daha alçak şasisi ve daha büyük frenlerle birlikte 360 HP’lik gücüyle şarj edilebilen hibrit verimliliğini yeni bir seviyeye taşıyor.

DS Automobiles, ABB FIA Formula E Şampiyonası’nın üreticilere açılmasından bu yana her sezon en az bir yarış kazanan tek marka oldu.

3 farklı jenerasyondaki yarış otomobilleriyle DS Performance, Amerika, Asya, Avrupa ve Afrika’da 100 arışta 4 dünya şampiyonluğu, 47 podyum ve 16 zafer elde etti.

Özellikle zorlu bir şampiyonada, dünyanın en ünlü üreticilerinden bazılarıyla rekabet ederek kazanılan teknik uzmanlık ve deneyim, DS Automobiles için büyük bir avantaj sağlıyor.

Yarışlar, DS Performance için yenilikleri deneyebileceği gerçek bir açık hava laboratuvarı görevi görüyor. Bu deneyim aktarımının en yeni örneklerinden DS 7 E-Tense 4×4 360, Mayıs 2023 itibarıyla Türkiye yollarıyla da buluşmaya başladı.

DS Performance, Jean-Eric Vergne ve Stoffel Vandoorne tarafından kullanılan DS E-Tense FE23’ün enerji geri kazanım sistemi ve şanzıman dahil olmak üzere arka motor ünitesi, soğutma sistemi, elektrik sistemi ve arka süspansiyon gibi bir dizi fiziksel parçasının yanı sıra enerji yönetimini optimize eden yazılım ve algoritmalarını da üretti.

DS Performance’ın Formula E aracılığıyla öğrendiği her detay, DS Automobiles’den E-Tense uzantılı yol versiyonlarını üretenlere aktarılıyor. Yeni DS 7 E-Tense 4×4 360, doğrudan Formula E’den alınan bir enerji geri kazanım sistemi kullanıyor.

DS Automobiles, tüm çalışanlarıyla birlikte düzenli yazılım ve donanım iyileştirmeleriyle elektrik enerjisine geçiş sürecindeki gelişmeleri takip ediyor. Takımlar ve sürücüler bazında toplam 4 Formula E Şampiyonluğu kazanan üretici, şimdiden yollarda karbondioksit emisyonu olmayan bir geleceği hedefliyor.

Bu kapsamda DS Automobiles, 2024’ten itibaren yüzde 100 elektrikli segmente dahil olacak modellerine odaklanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DS Automobiles Üst Yöneticisi (CEO) Beatrice Foucher, Formula E şampiyonası üreticilere açıldığından beri, elektrikli serinin gelişimini hızlandırmak ve DS Automobiles profilini büyütmek amacıyla bu yenilikçi yarışmaya katılma kararı aldıklarını belirtti.

Foucher, şunları kaydetti: “2015’ten bu yana, 4 dünya şampiyonluğumuz ve şampiyonanın gittiği tüm kıtalarda kazandığımız birçok zaferin de ortaya koyduğu gibi, edindiğimiz uzmanlık, hayata geçirdiğimiz sürekli teknoloji transferi sayesinde müşterilerimize doğrudan fayda sağlıyor. Çünkü dünyanın en önemli yüzde 100 elektrikli araç şampiyonasındaki başarımızın asıl kazananı; müşterilerimizdir.”

DS Performance Direktörü Eugenio Franzetti ise motorsporları her zaman olağanüstü bir araştırma ve geliştirme aracı olduğunu belirtti.

Franzetti, sözlerini şöyle tamamladı: “Otomobil endüstrisindeki bir elektrik devriminin merkezinde olduğumuz düşünülürse, bu tespit bugün daha da doğru kabul ediliyor. Formula E, elektrik enerjisine geçişi hızlandırmak ve gerekli ince ayarları yapmak açısından çok yararlı bir laboratuvar. Motorsporları sayesinde, DS Performance, motor ve invertör gibi, zamanla daha küçük ve daha verimli hale gelen fiziksel parçaların yanı sıra, ultra güçlü enerji geri kazanım yazılımı da geliştirildi. Tüm bu deneyim, mevcut elektrikli serimize dahil edildi ve markanın yakında çıkacak %100 elektrikli otomobillerinde de kendini gösterecektir.”

DS 7 OPERA E-TENSE 4X4 360 TÜRKİYE’DE 

Seyahat sanatının önde gelen temsilcisi DS 7 modelindeki seçenekler, Mayıs 2023’de satışa sunulan DS 7 OPERA E-TENSE 4X4 360 ile en üst seviyeye taşınıyor. DS 7 OPERA E-TENSE 4X4 360, özel donanımlarıyla Premium SUV segmentindeki benzersiz konumunu güçlendiriyor. 4.593 mm uzunluğunda, 1.906 mm genişliğinde ve 1.625 mm yüksekliğindeki DS 7 OPERA E-TENSE 4X4 360, 2.738 mm’lik aks mesafesiyle geniş bir iç mekan sunuyor. Ayrıca standart konumdayken 555 litrelik bagaj hacmiyle de tüm ihtiyaçları karşılayabilecek yükleme hacmi, elektrikli ayarlanabilen sırtlık eğimi ve katlanabilen arka koltuk sırtlıklarıyla kademeli olarak genişletilebiliyor. 360 HP’lik versiyonun Grand Touring ruhu, DS PERFORMANCE tarafından gerçekleştirilen özel geliştirmelerle destekleniyor. Bu versiyonun şasisi 15 mm alçaltılırken, iz açıklığı da önde 24 mm, arkada ise 10 mm genişletildi. DS PERFORMANCE logolu dört pistonlu kaliperlerle ön frenler 380 milimetre çapa ulaştırıldı. Tüm bu geliştirilmeler sonucunda, otomobilin yaya güvenliğine katkı sağlayan “Soft Nose” ön tasarımında ve elektrikli olarak açılıp-kapanan bagaj kapağındaki DS PERFORMANCE logoları da diğer DS 7 modellerinden farklılaştırıldığını gösteren ince detaylar arasına ekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir