Fiziksel fuarların önemi artıyor

Motor AŞİN CEO’su Saim Aşçı, “Sektörün uzun süre tüketiciden ve paydaşlardan uzak kaldığı pandemi sürecinin sonunda fiziksel fuar deneyimi tekrar önem kazanıyor” dedi.

ÜLKEMİZDE otomotiv ve ticari araç pazarında, yedek parça ve satış sonrası sektörünün gelişiminde önemli roller üstlenen Motor AŞİN, fuarların önümüzdeki zaman diliminde fiziksel formatıyla tekrar albeni kazanacağını belirten açıklamalarda bulundu. Salgının etkisinin azalmasıyla fiziksel fuar takviminde hatırı sayılır bir artış gözlemlenirken, sanal platformların üzerinden gerçekleştirilen online fuar deneyiminin geçici bir çözüm olduğunu söyleyen Motor AŞİN CEO’su Saim Aşçı, fiziksel iletişimin yeni dönemde bir ihtiyaç haline geldiğini belirtti.

Motor AŞİN CEO’su Saim Aşçı

‘YAKIN COĞRAFYADAKİ GELİŞMELER ÜLKEMİZ FUARLARINA POZİTİF YANSIR’

“Artık küresel ekonomide Dünya coğrafyası hem rekabet şartlarında hem de pazar olarak adeta bir köy veya kasaba gibi küçülmüş durumda. Fuarlar bunu tetikleyen bir unsur. Siz coğrafyanın uç noktasındaki, farklı bir kıtadaki kişiyle fuarlar vasıtasıyla sanki yakınınızdaymış gibi etkileşim kurabiliyorsunuz. Tüm bu köprüler, fuarlarla kurulabilen köprüler.” diyen Aşçı, “Sektörel fuarımız olan Automechanica önümüzdeki günlerde pandemi sonrası ilk kez gerçekleştiriliyor. Bu noktada şahsi fikrim katılımın yoğun olacağı yönünde. Coğrafyamızdaki bazı ticari kilitlerin kapanması, savaşların olması ülkemizi, özellikle de sektör özelinde farklı bir konuma taşımış durumda.

O bölgelerden de çok insanların ziyaretçi olarak fuara geleceğini düşünüyorum. Özetle yaşanan gelişmeler ülkemiz fuarlarına pozitif yansıyacak.” öngörüsünde bulundu.

‘FİZİKSEL FUAR FORMATINA GEÇMEK ZARURİ’

Geçiş dönemi olarak alternatif bir çözüm üretmek adına online platformlar çarkın dönmesini sağladığını, ancak bu sürdürülebilir bir süreç olmadığını dile getiren Aşçı “Pandeminin zayıflayan durumundan kaynaklı artık farklı, alıştığımız birbirinden uzak, temassız fuar dönemlerinden belki eskisi gibi olmasa da fiziksel bir fuar formatına geçmemiz zaruridir. Elbette bu süreç özellikle bazı konularda daha tedbirli olmamız gerektiği konusunda mesajlar verdi. Fiziki olarak organize edilecekse çok dikkatli ve salgına mahal vermeyecek şekilde, çok daha nitelikli olarak fuarların tekrar aktif hale gelmesi önemli. Gereksiz kayıt kuyrukları ve buna benzer kalabalıklığı arttıracak ortamların olmaması için organizasyonu yapan firmanın dijital çözümler üretmesi gerekmektedir.” değerlendirmesini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.