46. Yeşil Bursa Rallisi sona erdi

Sezona Bodrum Rallisi galibiyetiyle başlayarak Bursa’ya lider olarak gelen Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz ekibi, 1 saat 13 dakika 27,9 saniye toplam zamanıyla ikinci zaferini kazandı.

SHELL Helix 2022 Türkiye Ralli Şampiyonasının ikinci ayağı olan 46.Yeşil Bursa Rallisi, Toksport WRT takımından Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz ekibinin liderliğiyle tamamlandı.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonundan (TOSFED) yapılan açıklamaya göre, Bursa Otomobil Sporları Kulübü (BOSSEK) tarafından düzenlenen ICRYPEX sponsorluğundaki 2022 sezonunun ilk asfalt rallisinde, ekipler iki gün boyunca 465 kilometre uzunluğundaki asfalt zeminli parkurda 10 özel etapta mücadele etti.

Sezona Bodrum Rallisi galibiyetiyle başlayarak Bursa’ya lider olarak gelen Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz ekibi, 1 saat 13 dakika 27,9 saniye toplam zamanıyla ikinci zaferini kazandı. BC Vision Motorsport takımından Burak Çukurova-Burak Akçay 15,5 saniye farkla yarışı ikinci olarak tamamladı.

Castrol Ford Team Türkiye takımından Ali Türkkan-Burak Erdener ekibi genel klasmanda üçüncü olurken Ali Türkkan aynı zamanda en iyi genç pilot ödülünün de sahibi oldu.

İki Çeker klasmanında Castrol Ford Team Türkiye takımından Burak Başlık-Bahadır Özcan en hızlı ekip olurken klasik ralli otomobillerine açık historic klasmanında Parkur Racing adına 1976 model Ford Escort MKII ile yarışan Üstün Üstünkaya-Kerim Tar yarışı ilk sırada tamamladı.

CASTROL FORD TEAM TÜRKİYE’NİN GENÇ PİLOTLARI İLK ÜÇTE

Bu yıla başarılı bir başlangıç yapan Castrol Ford Team Türkiye’nin genç ve gelecek vadeden pilotları Türkiye Ralli Genç Pilotlar Şampiyonası’nın ilk üç sırasını domine ettiler. CFTT genç pilotu Ali Türkkan ve tecrübeli co-pilot Burak Erdener, Ford Fiesta R5 koltuğunda ilk kez katıldığı asfalt rallisini podyumda tamamladı. Ali Türkkan ve Burak Erdener ikilisi ile Ümit Can Özdemir ve co-pilotu Batuhan Memişyazıcı sırasıyla genel klasmanda 3 ve 4’üncü sırayı aldılar. Ali Türkkan yarışın ekstra puan veren etabı olan Power Stage’i kazanırken Burak Başlık 2 çeker kategorisini ilk sırada bitirdi. Castrol Ford Team Türkiye tarafından 2017’den itibaren yeni formatıyla devam eden ve Ford Fiesta’lar için özel olarak düzenlenen Fiesta Rally Cup her yaştan deneyimli pilotları ve gelecek vaat eden genç pilotları profesyonel bir ekibin parçası haline getirirken, Serhan Türkkan ve Koray Akgün ikilisi de Fiesta Rally 3 ile Fiesta Rally Cup Yeşil Bursa Rallisi’nde birincilik elde ettiler.

‘15. ŞAMPİYONLUK İÇİN İDDİAMIZI SÜRDÜRÜYORUZ’

Bu yıl 50. yılını kutlayan Bursa Otomobil Sporları Kulübü (BOSSEK) tarafından her yıl geleneksel olarak organize edilen Yeşil Bursa Rallisi, aynı zamanda Türkiye Historic Ralli Şampiyonası ve otomobil sporları duayenlerinden merhum Oğuz Gürsel adına düzenlenen Oğuz Gürsel Ralli Kupası’na da puan veriyor.

Pilot koltuğundan pilot koçluğu koltuğuna geçiş yapan Castrol Ford Team Türkiye’nin şampiyon pilotu Murat Bostancı ve takımın ilk gününden beri direktörlüğünü yürüten Serdar Bostancı, bu yıl da genç pilotların gelişimi için onlarla yakın bir çalışma yürütüyor.

Yeşil Bursa Rallisi’nin ardından sonuçları değerlendiren Murat Bostancı şu değerlendirmelerde bulundu: Türkiye Rallisi’nin ikinci ayağı Yeşil Bursa Rallisi’ni güzel sonuçlarla geride bıraktık. Gençler kategorisindeki başarımız ile adımızdan söz ettirirken her fırsatta 22 yaş ortalaması ile Türkiye’nin en genç ralli takımı olmaktan gurur duyduğumuzu belirtiyoruz. Castrol Ford Team Türkiye olarak 25. yılımızı kutladığımız bu sezonda 15. şampiyonluğumuzu kazanmak için iddiamızı sürdüreceğiz. Castrol Ford Team geçmişten aldığı gücünü genç şampiyonlar ile daha da ileriye taşıyacak.”

2022 Türkiye Ralli Şampiyonası Takvimi:

  • 25-26 Haziran Eskişehir Rallisi (Asfalt)
  • 30-31 Temmuz Kocaeli Rallisi (Toprak)
  • 17-18 Eylül İstanbul Rallisi (Toprak)
  • 15-16 Ekim Ege Rallisi (Asfalt)
  • 12-13 Kasım (Sonra Açıklanacak)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.