Genel

Goodyear’dan kış lastiği hatırlatması

Türkiye’de ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu yaklaşıyor ve lider lastik üreticisi Goodyear, sürücüleri kış lastiğinin önemi konusunda uyarıyor. Goodyear, tüketicilere mevsim şartlarının zorlaşmasından ve olası yoğunlukların yaşanmasından önce kış lastiği ile ilgili hazırlıklarını yapmalarını tavsiye ediyor.

ARAÇLARIN yerle temas eden tek noktaları lastikler, güvenlik açısından büyük öneme sahiptir ve mevsim koşullarına uygun lastik kullanımı hayati önem taşır. Bu nedenle, kış lastikleri karlı ve buzlu zeminde meydana gelebilecek kazaların önüne geçmek, yaya ve yol güvenliğini sağlamak adına son derece gereklidir.

Türkiye’de yük ve yolcu taşıyan ticari araçlara kış lastiği takma zorunluluğu yurt genelinde 1 Aralık 2023 tarihi itibarıyla başlıyor. Bu kapsamda, bakanlık tarafından belirlenen özelliklere uygun kış lastikleriyle donatılmamış araçlar 1 Nisan 2024 tarihine kadar trafiğe çıkamayacak. Goodyear, bu dönemde sürücülerin dikkat etmesi gereken konuları hatırlatıyor.

Hava sıcaklıklarının +7 derecenin altına düşmesiyle birlikte kullanılması ihtiyaç haline gelen kış lastikleri farklı desen ve kauçuk bileşenleri sayesinde frenleme ve yol tutuşta en iyi performansı sağlar. Özel olarak formüle edilmiş sırt kauçuğundan üretilen kış lastikleri, araçların buzlu ve karlı yollarda kontrolünü sağlamaya yardımcı olur.

DOĞRU LASTİK SEÇİMİ ÖNEMLİ

Düşük sıcaklıklarda yaz lastikleri sertleşir yol tutuş özellikleri azalır ayrıca lastik sırt desenleri karlı ve buzlu zeminlere tutunmaya uygun olacak şekilde tasarlanmazlar. Bu nedenle, kış aylarında sürüş güvenliğini artırmak ve kontrolü elde tutmak için kış lastiklerini tercih etmek önemlidir. Kış lastikleri, düşük hava sıcaklıklarında esneklikleri ile yol tutuş ve çekiş özelliklerini koruyarak, buzlu ve karlı yollarda araç kontrolünü kolaylaştırıyor.

Goodyear doğru lastik seçiminde tüketicilere; lastiklerin güvenli sürüş ve çevre özellikleriyle ilgili bilgi veren etiketlerine dikkat etmelerini öneriyor. Lastiklerin yoğun kış şartlarına uygunluğu lastik yanağındaki ve etiket üzerindeki 3PMSF dağ kar tanesi simgesinden anlaşılabiliyor. Bunun yanında araca uygun doğru lastiği seçerken bayilere danışmaları veya bağımsız lastik testlerinin sonuçlarını incelemeleri de tavsiye ediliyor.

Goodyear Tüketici Lastikler Direktörü Ertan San

GOODYEAR’DAN İNOVASYONLA DONATILMIŞ KIŞ LASTİKLERİ

Kış lastiklerinin, soğuk hava koşullarında üst seviyede performans sergileyerek sürücülere daha güvenli bir sürüş deneyimi sunduğunu belirten Goodyear Tüketici Lastikler Direktörü Ertan San, “Bu nedenle, şirket araç filolarında ve bireysel kullanımlarda kış lastiklerine geçiş, güvenlik odaklı bir tercihtir. Türkiye’de karayolu taşımacılığı, özellikle ticaretin kalbinin attığı bölgelerde, kış koşullarında aksamadan devam etmek isteyen filo sahipleri ve ticari araç kullanıcıları için kritik bir konu haline geliyor. Goodyear, bu bağlamda yüksek inovasyonla ürettiği kış lastikleri ile ön plana çıkıyor” dedi.

Kış lastiklerinin, lastik sırt desenindeki yoğunluğu artırılmış kılcal kanallar sayesinde optimum çekiş ve yol tutuş sağladığını belirten Goodyear Tüketici Lastikler Direktörü Ertan San, “Aynı zamanda daha uzun ve yumuşak oluklarıyla derin karda performansı da artırıyor. Bu, ticari araç kullanıcılarına kış aylarında güvenli ve kesintisiz bir ticaret yapma imkanı sunuyor” dedi.

Türkiye’de kış lastiği kullanımındaki farkındalığın her geçen yıl arttığını belirten Ertan San “Ticari olmayan araçlarda için zorunluluk olmasa da araç kullanıcıları kış lastiğini tercih etmeli. Ülkemizde kışın sert geçtiği bölgelerimiz var ve trafik güvenliği, kullanıcılar için hayati öneme sahip. Yalnızca yönetmelik kapsamında zorunlu tutulan sürücüler değil, tüm sürücüler hem kendi güvenlikleri, hem de trafik güvenliği için kış mevsimi koşullarında kış lastiği kullanmalı” şeklinde konuştu.

ÖDÜLLÜ KIŞ LASTİKLERİ

Avrupa’nın önde gelen otomobil derneği ADAC’ın testlerinden başarıyla geçen Goodyear kış lastikleri, şirketin teknoloji ve inovasyon gücünü vurgulayan Ultragrip kış lastikleri ailesiyle dikkat çekiyor. Almanya’nın saygın otomotiv yayınlarından Auto Bild, kış lastiği üretimi kategorisindeki üstün performansı nedeniyle Goodyear’ı ‘Yılın Üreticisi’ ödülüne layık gördü. Dergi, Goodyear’ın elektrikli araçlar için de kullanıma uygun olan yeni kış lastiği UltraGrip Performance 3’ü, yüksek verimliliği ve sürdürülebilirliğiyle ödüllendirerek, “Eco-Master” ve “Green Tire” etiketleriyle öne çıkardı.

Goodyear’ın yüksek teknolojiyle geliştirdiği UltraGrip lastik ailesi, çeşitli araç tiplerine uygun olarak sürücülerin beklentilerini karşılıyor. Sadece mükemmel yol tutuşu sağlamakla kalmayıp, karlı ve buzlu zeminlerde yüksek performans sergileyen bu lastikler, gelişmiş lastik yüzeyi ve yüksek teknoloji sayesinde kısa frenleme mesafesi ve iyileştirilmiş viraj performansı sunarak sürücülere tüm kış koşullarında üst düzey yol tutuşu ve sürüş performansı sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir