Filo Kiralama/İkinci ElGenel

Salgında otomobil kullanımı arttı

TEB Cetelem, Cetelem Araştırma Merkezi desteğiyle hazırlanan “Otomobiller: İmkansız bir ayrılık mı?” başlıklı 2021 raporunu açıkladı. 10 bin kişiyle gerçekleştirilen araştırma,  Pandemi döneminde Türkiye’de otomobil kullanımının artması dikkati çekerken, günlük seyahatler ile iş için bireysel mobiliteye önem verildiği görülüyor.

TEB Cetelem raporuna göre, Türkiye, Kovid-19 döneminde günlük seyahat ve işe gitmek için otomobil kullanımını en fazla artıran ülke olarak öne çıkarken, Güney Afrika, İngiltere, Brezilya, İtalya ve ABD’nin otomobil kullanımını en fazla azaltan ülkeler olduğu belirlendi.

TEB Cetelem’den yapılan açıklamaya göre, TEB Cetelem, Cetelem Araştırma Merkezi desteğiyle hazırlanan “Otomobiller: İmkansız bir ayrılık mı?” başlıklı 2021 raporunu açıkladı.

Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 15 ülkede, yaşları 18 ila 65 yaş arasında değişen 10 bin kişiyle gerçekleştirilen araştırma, tüketicilerin otomobile olan tutkusunu, geleceğin trendlerine ilgisini, alternatif yakıtlı araçlara olan merakını, çevre duyarlılığını ve Kovid-19 salgınında değişen alışkanlıklarını inceliyor.

BİREYSEL MOBİLİTEYE TALEP ARTIYOR

Rapor, salgının bütün ülkelerde önemli ölçüde satın alma eğilimlerini etkilediğini gözler önüne seriyor. Salgın döneminde Türkiye’de otomobil kullanımının artması dikkati çekerken, günlük seyahatler ile iş için bireysel mobiliteye önem verildiği görülüyor.

Ankete katılanların salgında otomobilin en güvende ve rahat hissedilen yer olduğunu vurgulaması dikkati çekiyor. Araştırmaya katılan 10 kişiden 6’sı araçsız yaşayamadığını ifade ederken, akıllı cep telefonuna olan bağlılığın otomobilleri sollaması öne çıkıyor. Raporda ayrıca, iki tüketiciden birinin bir sonraki otomobil tercihinin elektrikli veya hibrit olacağı yer alıyor.

TEB Cetelem Genel Müdürü Gamze Halide Berberoğlu

Açıklamada görüşlerine yer verilen TEB Cetelem Genel Müdürü Gamze Halide Berberoğlu, Cetelem Gözlemevi 2021 raporunun otomotiv sektöründe yaşanan değişimleri, dinamikleri, çevre duyarlılığını ve gelecek beklentilerini ortaya koyarak önemli tespitlerde bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Otomotiv dünyası her geçen yıl evrimleşmeye devam ediyor. Bu evrimleşmenin temelinde çevresel faktörlerle birlikte tüketici alışkanlıkları ve tercihleri yatıyor. Cetelem Gözlemevi 2021 araştırmasında otomotiv endüstrisinin tarihinin en büyük değişimlerden birini yaşadığına tanıklık ediyoruz. Cetelem Gözlemevi’nin son raporuna göre, her iki katılımcıdan birinin otomobil satın alma niyetinin salgından etkilendiğini gözlemliyoruz. Bu da sağlık krizinin etkilerini açık şekilde gözler önüne seriyor. Aynı zamanda tüketicilerin elektrikli otomobil, akıllı teknolojiler ve farklı mobilite çözümlerine nasıl baktığını, gelecekte mobilitenin hayatında nasıl bir yere sahip olmasını istediğini kapsamlı bir şekilde ortaya koyuyor.”

Gamze Halide Berberoğlu, araştırmaya göre, salgın döneminde otomobillerin daha fazla kullanılmaya başlandığını ancak araçlara eskisi kadar tutkulu olunmadığını, sonuçların hayatın asıl vazgeçilmezinin akıllı telefonlar olduğunu gösterdiğini bildirdi.

Ankete katılanların sadece 4’te birinin araçlardan ve sürüşten gerçekten hoşlandığını ifade ettiğini aktaran Berberoğlu, “Otomotiv dünyası elektrikli araçları tek çözüm olarak görürken, tüketiciler 5-10 yıl içerisinde otomobillerin daha ekonomik ve daha sürdürülebilir, ultra yüksek teknolojiye sahip olmaları gerektiğini düşünüyor.” ifadelerini kullandı.

TOGG DA ARAŞTIRMANIN ÖNEMLİ BİR PARÇASI OLDU

Berberoğlu, Cetelem Gözlemevi’nin hazırladığı araştırmada TOGG’un da örnek olarak gösterildiğine işaret ederek, “İlk Türk yapımı elektrikli otomobili üretmek üzere kurulan konsorsiyum, önümüzdeki dönemde daha fazla konuşulacak ve aynı zamanda Türkiye’deki elektrikli otomobillerin de kaderini belirleyecektir. TOGG’un getirdiği ivmeyle birlikte 2022 yılından itibaren Türkiye otomotiv gündeminin en büyük konusu elektrikli otomobiller olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

SALGIN OTOMOBİL SATIN ALMA EĞİLİMLERİNİ ETKİLİYOR

Rapora göre, salgın, tüm dünyada alışkanlıkları değiştirdi. İş yapış şekillerinden sosyal hayata, eğitimden ulaşıma kadar her alanda radikal değişimler yaşanıyor. Ekonomik daralmalar da tüketicilerin satın alma eğilimlerini etkiliyor.

Çin, ABD, İngiltere ve Türkiye’de iki katılımcıdan biri otomobil satın alma niyetinin salgından etkilendiğini belirtiyor. Almanya ve Fransa gibi Avrupa’nın önemli ekonomilerinde 3 katılımcıdan biri etkilendiğini kaydederken, Portekiz ile Belçika’da 5 katılımcıdan biri krizi hissediyor. Türkiye ve ABD’de katılımcılar Kovid-19’dan etkilenerek satın alma niyetlerinin yüzde 35 arttığını belirtiyor.

Türkiye’nin Kovid-19 döneminde günlük seyahat ve işe gitmek için otomobil kullanımını en fazla artıran ülke olduğu öne çıkıyor. Katılımcıların yüzde 60’ı otomobili daha fazla tercih ettiğini belirtiyor. Türkiye’nin yüzde 22 ile dünya ve yüzde 19 ile Avrupa ortalamalarının çok üzerinde yer alması dikkati çekiyor. Aynı şekilde Türkiye, alışveriş, spor faaliyeti, yemek gibi kişisel seyahatlerde yüzde 46’lık oranla otomobil kullanımını artıran ülkelerin başında geliyor.

OTOMOBİL, SALGINDA EN RAHAT HİSSEDİLEN YER

Cetelem Gözlemevi 2021 araştırmasına göre, salgınla birlikte en fazla Çin ve Türkiye’deki katılımcılar otomobilin kendilerini dış dünyadan koruduğunu belirtiyor. Çin’de 100 katılımcıdan 64’ünün, Türkiye’de 61’inin bu fikirde olduğu görülüyor. Türkiye’de katılımcıların yüzde 64’ü otomobilin önemli seyahat özgürlüğünü sağladığını beyan ediyor. Çin yüzde 61, Brezilya yüzde 56, Almanya ile Güney Afrika yüzde 51 ile Türkiye’yi izliyor.

Türkiye’deki katılımcıların yüzde 61’i otomobili en fazla rahatladığı yer olarak görüyor. Çin (yüzde 53), Güney Afrika (yüzde 44), ABD (yüzde 38), İtalya ile Almanya (yüzde 34), otomobili Kovid-19 döneminde rahatladığı yer olarak gördüğünü ifade ediyor.

TÜRKİYE OTOMOBİLE EN TUTKULU ÜLKELERİN BAŞINDA GELİYOR

Cetelem Gözlemevi’nin 2017 tarihli “Otomobilimi seviyorum” araştırmasında, 10 kişiden 9’u otomobilleri olumlu veya çok olumlu gördüğünü belirtmişti. Geçen 4 yıllık sürede bakış açısının değiştiği görülüyor. Cetelem Gözlemevi 2021 araştırmasına göre, dünyada yüzde 52’lik, Avrupa’da yüzde 48’lik kesim otomobillere meraklı olduğunu söylese de bunun tutkudan ziyade mantığa dayalı olduğu gözlemleniyor.

Ankete katılanların sadece dörtte biri araçlardan ve sürüşten gerçekten hoşlandığını ifade ediyor. Brezilya (yüzde 48), Türkiye (yüzde 43) ve Güney Afrika’nın (yüzde 40) otomobile en tutkulu ülkeler olduğu görülüyor. Otomotivin ana vatanı ABD’de (yüzde 36) merakın azalmadığı hissediliyor. Yüksek gelire sahip hanehalklarının (yüzde 32) daha düşük gelirlilere (yüzde19) oranla otomobil sevdalısı olmaya iki kat daha yatkın oldukları öne çıkıyor.

ALTERNATİF YAKITLI ARAÇLA TALEPTE BÜYÜK ARTIŞ

Salgında tüm dünyada başta elektrikli otomobiller olmak üzere alternatif yakıtlı araçlara olan talepte büyük artış yaşanıyor. Anket katılımcılarının neredeyse yarısı bir sonraki otomobilinin hibrit veya elektrikli olacağını belirtiyor. İspanya hibrit araçlar konusunda en hevesli ülke olurken, Türkiye’deki katılımcıların yüzde 15’i bir sonraki aracının hibrit olacağını belirtiyor. Türkiye yüzde 24’lük oranla Çin ve İngiltere’den sonra elektrikliye sıcak bakan ülke olarak dikkati çekiyor.

Araştırmada, Türkiye otomobil konusunda en milliyetçi ülke olarak öne çıkıyor. 100 katılımcıdan 88’i Türkiye’de üretilen otomobili satın almak istediğini ifade ediyor.

ÇEVRE BİLİNCİ VE DUYARLILIĞI ARTIYOR

Salgın döneminde çevre bilinci ve duyarlılık artıyor. Elektrikli araçların dünyada son bir yılda daha hızlı yaygınlaşması, bu trendi gözler önüne seriyor. Cetelem Gözlemevi 2021 araştırmasına katılanlar, Kovid-19 gibi ciddi bir salgın yaşanırken, çevreci olmayan araçların cezalandırılması fikrine sıcak baktığını beyan ediyor.

Önlem olarak karbon emisyonunu sınırlandırmak ilk sırada geliyor. Bu düzenlemeyi en çok destekleyen ülkelerin hava kirliliğinden en çok etkilenen ülke olan Çin (yüzde 88) ve metropollerde trafik sorunu yaşayan Türkiye’nin (yüzde 87) olması öne çıkıyor.

Araçların motor gücüne sınırlama getirilmesi ile para cezaları diğer tedbirler olarak sıralanıyor. Çin (yüzde 79) ile Türkiye (yüzde 68) para cezası uygulamasını en fazla isteyen ülkeler olarak dikkati çekiyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir