Volvo’dan bataryada yeni yatırım

Volvo Cars’ın risk sermayesi kolu Volvo Cars Tech Fund, StoreDot’a yatırım yaptı. Bir İsrail şirketi olan StoreDot, elektrikli otomobiller için, çok hızlı şarj edilebilen pil teknolojileri geliştiriyor.

StoreDot, öncü bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Şirketin verilerine göre bu teknoloji, otomobillere sadece beş dakikalık şarj ile 160 km elektrikli kullanım menzili sunacak. 2030 yılı itibariyle sadece elektrikli otomobiller üreten bir şirket olmayı hedefleyen Volvo Cars, yaptığı bu yatırımla StoreDot ile yakın iş birliği yapacak ve bu heyecan verici yeni pil teknolojileri üzerinde çalışacak.

StoreDot ise Volvo Cars ile birlikte çalışarak teknolojisinin pazara giriş süresini hızlandırmayı amaçlıyor. Şirket, 2024 yılına kadar seri üretime geçmeyi hedefliyor.

Volvo Cars, StoreDot’a yatırım yapan ilk premium otomobil üreticisi oldu.

Her iki şirket arasındaki iş birliği, esas olarak Volvo Cars’ın İsveç’in lider pil üreticisi Northvolt ile geçen yıl kurduğu pil teknolojisi ortak girişimi içinde gerçekleşecek. Volvo Cars, StoreDot’a yaptığı bu yatırımla, iş birliğinden doğan her türlü teknolojiye erişimi güvence altına aldı.

Volvo Cars Tech Fund Başkanı Alexander Petrofski, “Sektörümüzdeki en hızlı dönüştürücü olmayı hedefliyoruz. Tech Fund, geleceğin teknoloji liderleriyle ortaklıklar kurarak çok önemli bir rol üstleniyor. StoreDot’a yatırım yaptık çünkü, hem elektrifikasyon ve karbonsuz mobiliteye olan bağlılığımız hem de bu alanla ilgili düşüncelerimiz karşılıklı olarak çok iyi örtüşüyor. Bu işbirliğinin her iki taraf adına başarıyla ilerlemesi ve çığır açan bu teknolojinin pazara sunulması için çalışmaktan heyecan duyuyoruz.” dedi.

StoreDot’un çığır açan pil geliştirme teknolojisi, benzersiz bir silikon-dominant anot teknolojisi ve ilgili yazılım entegrasyonu üzerine kurulmuş. Pillerin çok hızlı şarj edilmesini sağlayan bu teknoloji, Volvo Cars’ın daha uzun menzilli, daha hızlı şarj edilen ve daha düşük maliyetli elektrikli otomobiller geliştirme tutkusuyla örtüşüyor.

Volvo Cars, tamamen elektrifikasyonu taahhüt eden ilk otomobil üreticisiydi ve 2030 yılı itibariyle sadece tam elektrikli otomobiller satmayı hedefliyor. Daha şimdiden, 2025 yılı küresel satış hacminin yarısının tam elektrikli otomobillerden oluşması planlanıyor.

Northvolt ile geçtiğimiz sene duyurulan ortak girişim, yeni nesil tam elektrikli Volvo ve Polestar otomobillerde için özel olarak üretilmiş son teknoloji pil hücrelerinin geliştirilmesine ve üretimine odaklanacak.

Ortak girişime yapılan bu yaklaşık 30 milyar SEK değerindeki yatırımın bir parçası olarak, her iki şirket de İsveç’in Göteborg bölgesinde ortak bir Ar-Ge merkezi ve pil üretim tesisi kuruyor. Tesisler toplamda 3.000’den fazla kişiye istihdam sağlayacak ve aynı zamanda Volvo Cars’ın iddialı elektrifikasyon stratejisinin de önünü açacak.

Volvo Cars, önümüzdeki yıllarda endüstrinin en iddialı elektrifikasyon planlarından biri olan tamamen yeni bir tam elektrikli otomobil ailesini piyasaya sürmeyi planlıyor.

Tamamen elektrifikasyona geçiş, sürekli olarak karbon emisyonlarını azaltmak için çalışan Volvo Cars’ın, 2040 yılına kadar iklim-nötr bir şirket olma hedefinin bir parçasını oluşturuyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.