2. El fiyatları Temmuz seviyesinde

Pilot Garage Otomotiv A.Ş. Genel Koordinatörü Cihan Emre, ikinci el otomobil fiyatlarının Temmuz 2020 seviyelerine geri döndüğünü belirterek, “Fiyatlar ortalama yüzde 10 düştü, hatta bazı modellerde bu oran yüzde 20’ye ulaştı. İkinci el bir araç satın almak için doğru zamandayız” dedi.

GEÇTİĞİMİZ yıl bireysel araç kullanımına olan ilginin artışı ve ötelenen talep sebebiyle ikinci el pazarı ve buna bağlı olarak oto ekspertiz sektörü oldukça hareketli geçti. Oto check-up/ekspertiz sektörü 2020 yılında rekor kırdı, satılan yaklaşık 8.2 milyon ikinci el aracın yüzde 65’i ekspertiz işlemi gördü.

Pilot Garage Otomotiv A.Ş. Genel Koordinatörü Cihan Emre, hem ikinci el araç pazarını hem de ekspertiz sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

‘EKSPERTİZ SEKTÖRÜ 2020’DE REKOR KIRDI’

1 Eylül 2020 tarihinde yürürlüğe giren ikinci el araç ticaretine ilişkin yeni yönetmeliğin de etkisiyle 2020 yılında oto ekspertiz sektörünün rekor kırdığını dile getiren Emre, satılan 8.2 milyon ikinci el araçtan yüzde 65’inin ekspertiz işlemi gördüğünü ifade ederken “2020 yılı ikinci el araç pazarında en çok rağbeti 2 yaşa kadar olan otomobiller gördü. Bu araçların satışları bir önceki yıla göre, salgın etkisiyle ortaya çıkan sıfır kilometredeki stok problemlerine bağlı olarak ortalama 4 kat arttı. Fakat sıfır kilometre ve 2 yaşa kadar çok düşük kilometreli araçlarda, yaptığımız ekspertiz işlemlerinde hiç olmadığı kadar değişen/boyalı parçaya rastladık. Yine yapılan check-up ve ekspertizlerde ortalama her 100 araçtan 9’unun pert (ağır hasarlı) olduğu gerçeğiyle karşılaştık” şeklinde konuştu.

‘İKİNCİ EL FİYATLARI YÜZDE 10 GERİLEDİ’

İkinci el araç pazarının güncel durumu hakkındaki görüşlerini de paylaşan Emre, “Geçen yıl yaşadığımız suni fiyat artışları, kısıtlamaların tekrar hayatımıza girmesiyle Kasım ayında son bulmuş oldu. Şu anda tüm ikinci el otomobillerde ortalama yüzde 10’luk bir fiyat düşüşü hakim; bazı modellerdeyse yüzde 20’ye ulaştı. Hazır Temmuz 2020’deki fiyat seviyelerine geri dönmüşken, araç satın almayı düşünen tüketicilerin alım kararlarını ertelemeden bugünleri iyi değerlendirmesini tavsiye ediyoruz. İkinci el bir araç satın almak için doğru zamandayız. Önümüzdeki aylarda radikal bir düşüş öngörmüyoruz. Zira hazırda bekleyen satın alma iştahıyla pazar tekrar yüksek taleple karşı karşıya kalabilir. Bu durumda otomobil fiyatları yine yükseliş trendine girebilir” dedi.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.