Filo Kiralama/İkinci ElGüncel

İkinci El’de bilgi kirliliği yüksek

Otomerkezi.net’in CEO’su Karakaş, ikinci el araç sektöründe bilgi kirliliğinin yüksek düzeyde olduğunu belirterek, “2020’de 100 araçtan sadece 5’i kurumsal anlayışla satıldı. Sektörün kurumsallaşması için bu yıl kurumsal ikinci el markaları tek çatıda toplanıp birlikte hareket edeceğiz” dedi.

İKİNCİ el araç sektörünün kurumsal markası Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş,  ikinci el araç sektöründe alışkanlıkların artık değişmesi gerektiğini belirterek, “Sektördeki bilgi kirliliği, manipülasyonlar, komisyoncular ve stokçular nedeniyle, 2020’de 100 aracın sadece 5’i kurumsal anlayışla satıldı” dedi.

‘SEKTÖRÜN KURUMSALLAŞMASI ŞART’

İkinci elde kurumsallaşma seviyesinin sadece yüzde 5 olduğuna dikkati çeken Otomerkezi.net CEO’su Karakaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sektördeki alışkanlıkların artık değişmesi gerekir. Geride bıraktığımız yılda ikinci el araçlara olan ilgi, problemleri de beraberinde getirdi. Toplu halde fiyat yükselten gruplar, sahte ilanlar, sıfır kilometre araç stokçuları ya da son birkaç haftadır olduğu gibi fiyatların aşırı düşeceği algısı yaratarak toplumu beklentiye sokanlar, sektörün gelişmesinde büyük bir engel teşkil ediyor. İkinci elde bilgi kirliliği çok yüksek, kurumsallaşma çok düşük.”

‘SEKTÖRE KAYIT DIŞILIK HAKİM’

2020 yılında satışı yapılan 8.2 milyon aracın 3 milyonun kayıt dışı şekilde, sektör dışındaki yetkisiz kişiler tarafından gerçekleştirildiğini hatırlatan Karakaş, .”Satılan her 100 araçtan sadece 5’i kurumsal anlayışla satılıyor.  Acil kurumsallaşma ihtiyacı nedeniyle 2025 yılında pazarın yüzde 25’inin kurumsal markalar tarafından yönetileceğini öngörüyoruz. Yaşanan tüm problemleri çözmek adına, sektörün belirli standartlara kavuşarak kurumsallaşması ve yeniden yapılanması için kurumsal ikinci el markaları olarak tek çatı altında toplanıp birlik halinde hareket edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘OTOMERKEZİ.NET 2020’DE YÜZDE 12 BÜYÜDÜ’

Geçtiğimiz yıl yüzde 12 büyüme sağladı. 2020’de toplam 2 bin 800 adetlik satış rakamına ulaşan ve son 5 yılda 10 bin araç satışı gerçekleştiren Otomerkezi.net, 25 olan bayi sayısını 2021 yılı sonuna kadar 40’a ulaştırmayı hedefliyor. Pandemiye rağmen otomotiv sektörünün  normalleşmeyle Haziran-Kasım ayları arasında radikal bir ivme kazandığını dile getiren Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, Kasım ayı sonrasında ise salgın için alınan kısıtlama kararları ve yüksek faiz oranları sebebiyle pazarda büyük bir durgunluk yaşandığını ve durgunluğun halen devam ettiğini belirtti.

‘BU YIL PAZAR 9 MİLYON ADEDE ULAŞIR’

Karakaş, “Son 5 yılda toplamda sattığımız 10 bin araçla önemli bir veri havuzu elde ettik. Tüketici alışkanlıklarına baktığımızda, vatandaşımızın en çok Mayıs ayında aracını değiştirdiğini gözlemledik. Yine istatistiklerimize baktığımızda, satılan her 10 araçtan 6’sının krediyle satın alındığını görüyoruz. 2020’de her sıfır kilometre otomobile yaklaşık 11 adet ikinci el otomobilin denk gelirken, 2019 yılına göre sıfır araç pazarının yüzde 61.3 büyümesine karşılık ikinci el araç pazarı, 2020 yılında yüzde 4,6 büyüme ile 8.2 milyon adete ulaştı.  Aynı şekilde ikinci el online araç pazarı 2 milyonu aşarak yüzde 16 büyüse de ilanların büyük bölümü satışa dönmedi. Satılan araçların yüzde 50’sinden fazlası 10 yaş ve üzeri araçlar olurken en büyük talebi sıfırdaki stok sıkıntıları sebebiyle 0-1 yaş arasındaki otomobiller gördü. 2021’de toplam ikinci el araç pazarının 9 milyon adete, ikinci el online araç pazarının da 2 milyon adete ulaşmasını öngörüyoruz. Fakat döviz kuru seviyesi, faiz oranları ve pandeminin seyri büyük önem arz etmekte” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir