GüncelHibrit/Elektrikli AraçlarTicari Araçlar

‘2024’te pazar yüzde 30-35 daralır’

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Bozkurt, rekor bir yılın ardından otomotiv sektörünü zor bir 2024 yılı beklediğini belirterek, “2024’te pazarın yüzde 30-35’lik bir daralma ile 750-800 bin adetlerde gerçekleşmesini bekliyorum. Toyota’nın 2024 hedefi ise yüzde 10’luk pazar payı” dedi.

TOYOTA Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Türkiye otomotiv pazarının ilk kez 1 milyon adetlik satış rakamını aştığını ancak 2024’te farklı bir tablo ile karşı karşıya kalınacağını söyledi.

Bozkurt, yaptığı yazılı açıklama ile, hem sektör hem de Toyota açısından 2023 yılını değerlendirdi ve 2024 yılına ilişkin öngörülerini paylaştı.

Pandemi süreciyle birlikte otomotiv sektörünün yaklaşık 4 yıldır yaşanan araç bulunurluğu nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadığını vurgulayan Ali Haydar Bozkurt, bu sürecin özellikle 2023’ün sonlarına doğru büyük oranda ortadan kalktığını söyledi.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Bozkurt

‘EKİM AYINDA İLK 3’TE YER ALDIK’

Toyota olarak yaşanan bulunurluk sorunları nedeniyle ilk 9 ayda istedikleri kadar kadar araç tedarik edemediklerini belirten Bozkurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yılın son 3 ayında ise çalışmalarımızı bunu telafi etmek üzerine yoğunlaştırdık ve marka olarak 2023 yılını 58 bin adetlerde kapatacağımızı öngörüyoruz. Bulunurluk sorunu olmadığında ve pazar şartları normal seyrinde olduğunda zaten Toyota’nın potansiyelinin çok yüksek olduğunu biliyoruz. Çünkü üreticinin de desteğiyle gerçekleştirdiğimiz büyük kampanyalarla Ekim ayında en çok satış yapan ilk 3 markadan biri olmuştuk. Bu da markamızın potansiyelinin her zaman yüksek olduğunu ortaya koyuyor.”

HAFİF TİCARİDE 10 BİN ADETLİK SATIŞ

2023 yılında Toyota Professional hafif ticari ürünleri olan Hilux, Proace ve Proace City modelleriyle ilk 11 ayda 10 bin adedi aşan sonuçlar elde ettiklerine dikkat çeken Ali Haydar Bozkurt, “Güvenilir ve geniş ürün gamımıza katılan hafif ticari araçlarımızın satış adetleriyle Toyota Türkiye, markanın Avrupa hafif ticari araçlarında önemli bir yere sahip oldu. Elde ettiğimiz bu adetlerle Toyota Türkiye, Avrupa Toyota Professional satışları içerisinde ilk 5’te yer aldı.

Bununla birlikte Toyota’nın tam hibrit araçları da Türkiye’de ve Avrupa’da yoğun talep gören ürünler olmaya devam ediyor. Düşük yakıt tüketimi isteyen ve çevreye önem veren perakende kullanıcıların yanı sıra, karbon ayak izini düşürmeye çalışan kurumsal şirketler de hibrit araçlarımızı talep ediyor” dedi.

‘KARŞILANAMAYAN TALEP REKOR GETİRDİ’

Türkiye otomotiv pazarının yılın 11 ayını rekor satışla kapattığını vurgulayan Bozkurt, “Binek ve hafif ticari otomotiv pazarına baktığımızda ise araç bulunurluğunda yaşanan artışlarla birlikte yıl kapanmadan 11 ayda 1 milyon adetlik sınırı aşmış oldu. Pazar rakamları, son 11 ayını rekor satışla kapandı ve yılın son ayı da benzer bir tempo bekleniyor. Böylece 2023 yılı, uzun zamandır karşılanamayan araç talebiyle, rekor satışları getirmiş görünüyor” dedi.

‘2024’TE YÜZDE 30-35’LİK DARALMA BEKLİYORUZ’

Rekor satış rakamları getiren 2023 yılının ardından 2024 yılında araç bulunurluğu anlamında normalleşme sürecinin devam etmesini beklediklerini söyleyen Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Daha önceki yıllarda olduğu gibi şirketlerin fırsat buldukça kampanyalar yapacağı bir yıl olacaktır. 2023’te ilk defa 1 milyonun üzerinde bir pazar elde edilmiş olsa da 2024 yılında ise daha farklı bir tabloyla karşılaşacağımızı öngörüyoruz. Araç fiyatlarında yükseliş, kredi maliyetleri, krediye ulaşmada zorluk ve kısıtlar, pazarın yüzde 30-35 civarında daralmasına yol açabilir. Bu noktada otomobil ve hafif ticari dahil olmak üzere 750-800 bin civarında bir pazar hacmi gerçekleşebilir” dedi.

TOYOTA’NIN 2024 HEDEFİ YÜZDE 10’LUK PAZAR PAYI

Toyota özelinde 2024 hedeflerini de açıklayan Bozkurt, “Toyota olarak önümüzdeki yıl pazarın büyüklüğüne göre yüzde 10’luk bir paya sahip olacağımızı düşünüyoruz. Şu anda ürün gamımız çok geniş. Sedan modeller konusunda zaten çok iyi bir konumdayız. Bununla birlikte ticari araçlar ve SUV segmentinde de çok güçlendik. Bütün modellerimizde tam hibrit versiyonumuz bulunuyor ve bu anlamda tek markayız. Tüm beklentilere yanıt verecek bir yelpazeye sahibiz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir