‘Aralıkta ciddi indirim beklenmesin’

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, pandemide ikinci dalganın sektörün gidişatını belirleyeceğini belirterek, “Fabrikalarda yeni kapanmalar olursa, stok sıkıntısı oluşacak ve ikinci elde kartlar yeniden dağıtılacak” dedi. Karakaş, ikinci elde fiyat dengelenmesini 2021 Martı’nda öngördüklerini belirterek, Aralık’ta ciddi bir fiyat düşüşü beklenmemesini söyledi.

HAZİNE ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyet Merkezi Bankası (TCMB)’deki görev değişikliklerinin ardından gözler, yeni dönemin ilk Para Politikası Kurulu toplantısına çevrilmişti. Türkiye’deki ekonomiyi, piyasaları ve bütün sektörleri etkileyecek faiz kararı merakla bekleniyordu. Sonunda açıklanan faiz artışı ile bağlantılı kurlarda gerçekleşen düşüş beklentisi nedeniyle, araç alım kararlarını da bir süre erteletti ve hafta başı itibariyle bir durgunluk yaşandığı.

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, geçen haftaki söz konusu gelişmelerin, araç satışlarında bir durgunluğa sebep olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “Bir oran vermek gerekirse yüzde 30-40 arasında bir azalma söz konusu. 1 ve 2 yaşındaki otomobillerde kurun etkisiyle bir fiyat düşmesi beklentisi mevcut, öte yandan bazı bayiler de kampanyalar yapacak, sonuçta yüzde 10 kadar bu yaş aralığındaki araç fiyatlarında düşüş olacaktır.”

‘İKİNCİ ELDE KARTLAR YENİDEN DAĞITILACAK’

Pandemide ikinci dalganın da pazara önemli bir etkisi olacağına dikkati çeken Otomerkezi.net CEO’su Karakaş, “Vakalar otomobil fabrikalarının bulunduğu ülkelerde de ciddi boyuta gelmiş durumda. Tedbirler var ve daha yeni tedbirler de gelebilir. Bir kapanma dönemine girilirse ki Avrupa’da birçok fabrikanın yüzde 50 kapasiteyle çalıştığını biliyoruz. Bu yüzde 30-20’lere inerse sıfır araç tedariğinde yine bir stok sıkıntısı ile karşılaşacağız. Bir yandan da regüle olan bir piyasa ile karşı karşıyayız, bu da yeniden fiyatlama anlamına geliyor. Aslında ikinci elde kartlar yeniden dağıtılacak” değerlendirmesini yaptı.

‘FİYAT DENGELENMESİ 2021 MART’INDA’

İkinci elde fiyatların ekonomide sağlanacak istikrara paralel gelişeceğini, tedarik sorunu da giderilirse ikinci el araç fiyatlarında gevşeme olacağını vurgulayan Karakaş, “Zaten daha önce yapmış olduğumuz açıklamalarda da 2021 Mart ayına doğru bir dengelenme olacağını söylemiştik. Bu dönemde uygun faiz oranlı krediler hem de panik satışlar sebebiyle ortaya çıkabilecek fiyat indirimleri ile araç almak mantıklı olacaktır. Eğer Mart ayındaki gibi bir kapanma ile karşı karşıya kalırsak, yine normalleşmeye geri dönüldüğünde yüzde 10-15 tekrar bir fiyat artışı yaşanacak. Bunların tamamı kur, pandemi ve fiyat istikrarı ile ilgili” dedi.

‘ARALIKTA CİDDİ BİR İNDİRİM BEKLENTİSİ OLMASIN’

Sektörde, fiyat düşürme değil faiz indirimli kampanyalar düzenleneceğini, eldeki stokun eritilmeye çalışılacağını belirten Otomerkezi.net CEO’su Karakaş, şu ifadeleri kullandı: “Stokları eritemezlerse fiyatlarda da indirim yapabilirler. Fakat bu ikinci ihtimal 2021’e sarkacaktır. Bu sebeple Aralık ayında ciddi bir indirim beklentisi olmasın. Bayiler bu dönemde daha önce spota düşen, karaborsaya düşen, araç alıp saklayan, satmayan, stok yapılan, nihai tüketiciyle buluşmayan sıfır araçlarla problem yaşıyor. İlan sitelerinde bu araçlar halen satışta. Bu otomobiller nihai tüketiciye ulaştığı takdirde sıfır km bayileri ellerindeki araçları satmaya başlayacaktır. Dolayısıyla sıfır otomobil dünyasında da çok çok yenilikçi kampanyalar beklemiyoruz. Şu anda fiyatlarda artış eğilimi durdu. Panik satışlar sebebiyle yüzde 6-7 fiyatlarda gerileme olduğunu söylemek mümkün. Şunu da unutmayalım, bu olayla Nisan-Mayıs aylarında karşılaşmıştık. Ardından ikinci el katlanan hızlı bir çıkış yakalamıştı. ÖTV kararları sonrası ikinci elin ilk durgunluğu diyebiliriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.