Aslan, SUV ve HTA ile büyüyecek

Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, 2021 yılını yüzde 5.2’lik pazar payı ile 6’ncı sırada yer aldıklarını belirterek, “Tüm olumsuzluklara rağmen bu yılın son çeyreğinde gelecek iki modelimizle birlikte yüzde 20 büyüme ve yüzde 6’lık pazar payı hedefliyoruz” dedi.

PEUGEOT Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, 2021’de yaşanan olumsuzluklara ve daralan pazara rağmen Peugeot olarak iyi bir yıl geçirdiklerini belirterek, “Binek satışlarımız 29 bin civarında gerçekleşti. Yüzde 5.2 pazar payı ile altıncı marka olduk. Yüzde 8 büyüyen hafif ticari araç (HTA) pazarına karşın biz yüzde 41 büyüdük ve yüzde 5.7 pazar payı elde ettik. Pazar payımızı bir önceki yıla göre 1.3 puan artırdık ve dördüncü marka olduk” dedi.

Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç

‘PERAKENDE SATIŞLARIMIZI BÜYÜTTÜK’

Peugeot Türkiye’nin 2021 yılı değerlendirmesi ve geleceğe yönelik hedeflerinin paylaşıldığı basın toplantısında konuşan Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, 2021’de pazarın yüzde 5 daralma ile 737 bin adet gerçekleştiğini hatırlatarak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Pazardaki daralma daha ziyade binek pazarında oldu, yüzde 8 binek pazarı daraldı. Hafif ticari araç pazarı ise yüzde 8 büyüdü. Peugeot olarak biz 2021 yılını altıncı marka olarak kapattık ve yüzde 5.3 pazar payı elde ettik. Toplam satışlarda aslında yüzde 11 kadar geriledik ama perakende satışlara baktığımız zaman yani filo satışlarını çıkarıp bayii kanalı üzerinden yaptığımız satışlara baktığımız zaman bir önceki yıla göre yüzde 10 büyüdük. Bu bizim tercihimizdi. Perakende satışlarımızı büyütmüş olduk. O anlamda da iyi bir yıl geçirdiğimizi söyleyebilirim. Binek satışlarımız 29 bin civarında gerçekleşti ve yüzde 5.2 pazar payı elde ettik. Hafif ticari araç pazarında ise yüzde 41 büyüme ile pazar payımızı 1.3 puan artırarak yüzde 5.7’ye yükselttik ve sıralamada dördüncü marka olduk.”

‘HTA’DA HEDEF 3’ÜNCÜ MARKA OLMAK’

Orta dönem hedeflerine ulaşmak için hafif ticari araç pazarını çok önemsediklerini özellikle vurgulayan Anaç, “Peugeot Professional çatısı altında hizmet verdiğimiz hafif ticari araçta 2021 yılında son 4 yılın en yüksek satış rakamına ulaştık ve yüzde 41 büyüdük. Bu segmentte üçüncü marka olma hedefimiz var” dedi.

‘SON 11 YILIN EN YÜKSEK SATIŞ ADEDİNİ YAKALADIK’

Segment bazında elde ettikleri başarılara da değinen Anaç, B SUV’da Peugeot SUV 2008 ile lider olduklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “B SUV’da yüzde 16’lık pazar payı ile lider konumdayız. Toplam SUV pazarında ise yüzde 10 pazar payı ile ikinci sırada yer alıyoruz. Geçtiğimiz yıl lansmanını yaptığımız yeni 208 modelimiz ile hatchbackte yeni bir dönem başladı bizim için. Yeni 208’in lansmanını yaptık. Son 11 yılın en yüksek satış adedini elde ettik. Bir önceki yıla göre yüzde 225 büyüdü B hatchback satışımız. Yine 208 ve 308’in toplamına baktığımız zamanda son 5 yılın en yüksek satışını elde ettik, yüzde 51 büyümüş olduk hatchback pazarında.“

ELEKTRİFİKASYON SUV 2008 İLE BAŞLAYACAK

2022 yılının son çeyreğinde yeni 308 ile elektrikli SUV 2008’in lansmanını gerçekleştireceklerini hatırlatan Peugeot Türkiye Genel Müdürü Anaç, 2022’ye yönelik hedeflerini şöyle ifade etti: “Biliyorsunuz işte tedarik sıkıntısı, üretim sıkıntısı, çip krizi vs. bütün bunlara rağmen bu yıl geçen yıla göre yüzde 20 gibi bir büyüme hedefimiz var. Pazar payımızı da 1 puan artırmayı hedefliyoruz. Yaklaşık yüzde 6 pazar payı elde edeceğiz. Bu yıl da önceliğimiz yine SUV olacak. Satışlarımızın yüzde 50’den fazlası SUV’dan geliyor, gelmeye de devam edecek. Planımız bu şekilde.

Hatchbackte yeni 308 ile beraber çok daha güçlü hale geleceğiz. Elektrikli araç işine başlıyoruz. SUV 2008 ile ilk elektrikli aracımızın lansmanını yapmış olacağız. Elektrifikasyon önümüzdeki dönemde daha sık konuşacağımız bir konu olacak hep beraber. Hafif ticari de ise atağımız bu sene devam edecek. Çok kuvvetli bir ürün gamımız var, bu ürün gamını da güçlendirmeye devam edeceğiz. Mesela şimdi Expert modelinde Combi Van getirme planımız var. Önümüzdeki günlerde inşallah bunu da pazara sunacağız.”

‘EN VERİMLİ BAYİ TEŞKİLATINI OLUŞTURMAK İSTİYORUZ’

Yetkili satıcı yapılanmasına devam ettiklerini belirten İbrahim Anaç, “Burası pek paylaştığımız bir alan değil. Ben kısaca birkaç bilgi aktarayım. 2018 yılından beri aslında 60’tan fazla yeniden yapılanma projesini hayata getirdik. Ciddi bir konsalidasyon hedefimiz var. Yani tekli marka olan bayilerimiz aslında çoklu marka haline getirmeyi hedefliyoruz. Şu anda bayi yapımızın yaklaşık üçte biri tek marka üçte biri 2 marka üçte biri de 3 marka olarak faaliyette bulunuyor. Birkaç noktada da dörtlü marka olarak DS’i de katarsak dörtlü marka olarak faaliyette bulunuyoruz. Bu da ciddi bir verimlilik sağlıyor teşkilat açısından, karlılıklarını artırıyor ve bize de büyük bir güç veriyor. Özellikle satış sonrası tarafında ciddi bir avantaj elde ediyoruz. Bu konsolidasyon bu yıl ve önümüzdeki birkaç yıl devam edecek. Yani yeniden yapılanma devam edecek. Türkiye’deki en verimli bayi teşkilatını oluşturma gibi bir hedefimiz var. Nitekim tesislerimize baktığınız zaman aslında neredeyse aynı tesiste eskiden bir marka olarak faaliyette bulunan tesislerimizin bu yıl 2 ya da 3 marka olarak faaliyet gösterdiğini söyleyebiliriz. Şu anda Türkiye’de kapsadığımız pazar bu yıl sonunda yüzde 94’e çıkacak. 2018’de yüzde 91’di. Showroom sayımız 61’e çıkacak. Bu arada daha az yatırımcı ile daha geniş bir pazarı kapsar hale geliyoruz” dedi.

‘MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ SKORUMUZU ARTIRIYORUZ’

Anaç, müşteri memnuniyet skorunu da artırmaya devam ettiklerini belirterek, “Birden fazla marka olarak faaliyette bulunan bayilerimizde müşteri memnuniyeti oldukça yüksek durumda. Yeni marka kimliğimiz bu yıl tüm bayilerimizde uygulanmış olacak. Kalite ve müşteri memnuniyeti odağımız da devam ediyor. Çok ciddi hedeflerimiz var. Hatta bu yıl için aldığımız hedef gerçekten oldukça yüksek.  Burada da iddialı olmaya devam edeceğiz. Bunun yanı sıra burada çok ön planda görünmeyen arka tarafta süreçlerin iyileştirilmesi, işte bilgi işlem, IT sistemlerine olan yatırımlarımız devam ediyor. Mesela şu anda 2 yıl süren bir projemiz var. Bayiler onu kullanıyor vaziyette. Müşteriyi çok iyi takip eder durumdayız” ifadelerini kullandı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.