Çip krizinin faturası ağırlaşıyor

Çip krizinin, bu yıl küresel otomotiv endüstrisinde 210 milyar dolarlık ciro kaybına neden olacağı tahmin ediliyor.

MİKROÇİP krizinin küresel faturası ağırlaşmaya devam ediyor. Başta otomotiv sektörü olmak üzere birçok sektörde üretimi aksatan çip krizinin ne zaman biteceği ile ilgili öngörü yapmak da zor. Danışmanlık firması AlixPartners’ın konuyla ilgili değerlendirmesine göre, çip krizi nedeniyle otomotiv sektöründe bu yıl 7.7 milyon araçlık üretim kaybının olmasının bekleniyor. Şirketin mayıs ayındaki tahminlerinde üretim kaybının bu yıl 3.9 milyon olması bekleniyordu.

Küresel otomotiv sektöründe çip krizi kaynaklı ciro kaybının ise 210 milyar doları bulacağını tahmin eden şirket, mayıs ayındaki tahminlerinde söz konusu ciro kaybının 110 milyar dolar olacağını öngörmüştü.

AlixPartners’ın Otomotiv ve Endüstriyel Uygulamalar Küresel Eş Lideri Mark Wakefield, çip sıkıntısının sektörün karşı karşıya olduğu çok sayıdaki aksaklıktan sadece biri olduğuna işaret ederek, “Otomobil üreticileri ve tedarikçiler için şu anda hataya yer yok. Her alternatifi hesaplamaları ve yalnızca en iyi seçenekleri uyguladıklarından emin olmaları gerekir” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.