Eskisinden daha lüks ve güçlü SL

Mercedes-Benz, 70’nci yılını doldurmak üzere olan SL serisini AMG kapsamında yeniden piyasaya sürdü. Yeni Mercedes-AMG SL modeli yıllar sonra 2+2’lik oturma düzeni ile tanıtıldı.

MERCEDES-BENZ merakla beklenen yeni Mercedes-AMG SL ikonik spor otomobilinin resmi tanıtımını  gerçekleştirdi. Mercedes tarafından 1957 yılından itibaren üretimine başlanan roadster modeli Sport Leicht (SL), kendisini özleterek uzun bir sürenin ardından R232 koduyla tekrar piyasada. Mercedes-AMG kapsamında piyasaya sürülecek olan model, üretimine son verilen GT Roadster’in yerini alacak.

Mercedes-Benz, Ekim ayının başlarında üretimine son vereceğini belirttiği AMG GT Coupe ve Roadster’e veda ederken yeni AMG SL 2022 modelinin gelişini kutluyor. Geçtiğimiz yıl dünya lansmanı ertelenen Mercedes AMG SL, çevrimiçi tanıtımla sahneye çıktı.

70 YILDA SADECE 7 KEZ YENİLENDİ

70 yıllık kariyerinde yalnızca yedinci kez yenilenen model, iki farklı versiyonuyla; 30 yıllık bir aradan sonra kullanılan 2+2 oturma düzeni ve standart dört tekerlekten çekiş sistemleriyle severlerinin beğenisine sunuldu.

Uzun dingil mesafesi, kısa çıkıntılar, uzun motor kaputu, eğimli ön cam, arkaya yerleştirilmiş yolcu bölmesi ve gövde tasarımı; SL (Sport Leicht) karakterinin özelliklerini ön plana çıkarıyor.

Hacimli bir görünüme kavuşan çamurluklar ve büyük alaşım jantlar, yeni roadster’e güçlü ve dinamik bir görünüm kazandırıyor. Kapatıldığında, kusursuz bir şekilde entegre edilen yumuşak tavan ise sade ve sportif bir izlenim kazandırıyor.

1952’NİN 300 SL’E GÖNDERME YAPAN IZGARA

AMG’ye özgü radyatör ızgarası, ön genişliğin etkisini vurgularken; 14 dikey çıtası ile tüm SL modellerinin atası olan 1952’nin efsanevi 300 SL spor otomobiline atıfta bulunuyor.

Güncel modellerde de kullanılan ince ve keskin hatlara sahip olan yeni Mercedes AMG SL 2022 modelinin diğer ayırt edici tasarım öğeleri arasında; Digital Light LED farlar ve aynı ince LED stoplar bulunuyor.

Donanım detayları, sportif-dinamikten lüks-zarife kadar çok çeşitli müşteri istekleri için geniş bir kişiselleştirme yelpazesi sunan AMG SL 2022; iki özel SL metalik Hyper Blue ve Monza Gray dahil olmak üzere on iki boya rengi, üç tavan rengi çeşidi ve çok sayıda yeni jant tasarımıyla tercih edilebiliyor.

19 INÇ AMG ÇOK KOLLU ALAŞIM JANTLAR

Dış tasarım paketinde standart olarak; SL 55 4MATIC+, 19 inç AMG çok kollu alaşım jantlar isteğe bağlı olarak gümüş veya mat siyah renkle seçilebiliyor. SL 63 4MATIC+ ise 20 inçlik AMG 5 çift kollu alaşım jantlarla yola çıkıyor.

Yeni Mercedes-AMG SL’nin iç tasarımı, ilk 300 SL Roadster geleneğini modern çağa taşıyor. Sportif görünüm ve lüksü birleştiren iç tasarımda, orta konsoldaki ayarlanabilir merkezi ekrana kadar uzanan kokpit tasarımı sürücüye odaklanıyor.

2+2 KOLTUKLU İÇ MEKAN KONSEPTİ

Aynı zamanda tamamen yeni olan 2+2 koltuklu iç mekan konsepti, eskisinden daha fazla alan ve işlevsellik sağlıyor. Arka koltuklar pek pratik olmasa da boyu 1,50’ye kadar olan insanlar için alan sunuluyor.

Üç boyutlu bir vizöre entegre edilmiş tamamen dijital gösterge paneli, standart MBUX bilgi-eğlence sistemi birlikte geliyor. Mercedes’in yapay zeka ile çalışan bilgi-eğlence ekranı özel ekran stili ve farklı mod seçenekleri sunuyor.

Önceki SL modelinden veya SL’nin yerine geçmesi için Mercedes’in üretimine son verdiği AMG GT Roadster ile ortak parça veya teknoloji paylaşmayan yeni AMG SL; hafif kompozit şasi üzerinde yeniden şekillendirilmiş.

İKİ BÖLGELİ AIRPANEL DE İLK KEZ KULLANILDI

İlk kez iki bölgeli olarak sunulan Airpanel hava akışı sisteminde; ilk parça, ön alt hava girişinin arkasına gizlenmiş dikey panjurlarla çalışıyor. İkinci parça ise üst hava girişinin arkasında yer alıyor ve yatay panjur olarak görev alıyor. Normalde kapalı olan tüm panjurlar, sürtünmenin azaltılmasını ve havanın özellikle alt gövdeye yönlendirilmesini sağlıyor.

BAGAJ KAPAĞINA ENTEGRE SPOYLER

Diğer bir aktif bileşen de bagaj kapağına entegre edilmiş geri çekilebilir arka spoyler. Sürüş durumuna göre konumunu değişen spoyler; birçok parametrenin hesaplanmasıyla yol tutuşunu sabit tutmak veya sürtünmeyi azaltmak için 80 km/s’den itibaren beş farklı konumda çalışabiliyor.

YENİ SL AİLESİ 2 DONANIM PAKETİYLE GELİYOR

SL 55 ve SL 63 isimli iki donanım paketi ile gelecek olan yeni SL ailesi, gücünü 4.0 litrelik çift turbolu V8’lerden alacak.

Standart model 476 bg güç ve 700 Nm tork üretebiliyor. SL 63’e geçtiğinizde ise 585 bg güç ve 800 Nm tork sizleri bekliyor olacak. “63”, 0-100 km/sa hızlanmasını sadece 3.6 saniyede tamamlayabilirken standart kardeşi aynı ivmelenmeyi 3.9 saniyede tamamlayabiliyor.

SL 55 3.8 saniyede 100 km/s hıza ulaşabilirken, SL 63 ise 3.5 saniyede aynısını yapabiliyor. Her iki motor da AMG Speedshift dokuz vitesli çok kavramalı (MCT) şanzıman ile eşleştiriliyor.

AMG E Performance teknolojisiyle donatılmış güçlü bir şarj edilebilir hibrit model de önümüzdeki aylarda karşımıza çıkacak. Fiyatı henüz açıklanmayan modellerin 2022 yılının ortalarında piyasaya çıkarılması bekleniyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.