Güçlü, çekici ve cezbedici bir HB

OPEL’in küçük sınıftaki temsilcisi yeni Corsa 6’ıncı nesli ile daha güçlü, dikkat çekici ve konforlu haliyle test köşemizin konuğu oldu. Üç nesli  ile AUTOBEST ödülünü kazanan ilk otomobil olarak tarihe adını yazdıran Opel Corsa, benzinli ve dizel motor seçenekleri ve 8 ileri otomatik şanzımanıyla dikkat çekiyor. Corsa “2020 Avrupa’da Yılın Satın Alınması en Mantıklı Otomobili ” ve “Yılın Şirket Otomobili” gibi ödül serileriyle başarısını tescil etti

AKICI, NET VE ŞIK TASARIM

Yepyeni tasarımı ile farklı bir karaktere bürünen Corsa B-HB segmentinin bütün karakteristik tasarım öğelerini başarılı bir şekilde yansıtıyor. Yüksek ve dik tasarımlı burun, uzun kıvrımlı motor kaputu, yüksek omuz çizgisi, tamponlar, geniş çamurluk ağızları ve marşpiyeler, büyük jantlar ve ince yanaklı tekerlekler en belirgin detaylar.

Dik ve yüksek tasarımlı ön bölüm agresifliği vurgularken, ön bölümdeki geniş ve mercekli sis farları ile havalandırma kanalları güçlü görünümü belirginleştiriyor.  IntelliLux LED matrix farlarla oluşan duygusal ve keskin ifade ön bölümdeki hava girişleri ile bir bütünlük oluşturuyor.

309 LİTRELİK BAGAJ HACMİ

Ön bölümdeki çift renk modern tasarım yaklaşımı arka kısımda da kendini gösteriyor. Otomobilin arka tasarımı kompakt bir izlenim ile güçlü ve dinamik bir duruş sunuyor. C sütunuyla bagaj kapağı arasındaki siyah renk kaplaması stop lambalarıyla destekleniyor. Yeni Corsa boyut olarak büyürken, ağırlık olarak yüzde 10 oranında hafifletildi. 4.060 mm uzunluk, 1.960 mm genlik ve 1433 mm yükseklik ölçülerine sahip yeni Opel Corsa’nın bagaj hacmi ise 309 litre.

İÇ MEKANIYLA DA İDDİALI

Yeni Corsa’nın iç mekan tasarımı da dış tasarımı kadar iddialı. Kaliteli malzemelerle üretilen iç mekan kabini, önceki modele göre daha şık. Yatay tasarım düzeni otomobildeki ferahlık hissini artırıyor. Gösterge tablosundaki gelişim ise yepyeni bir otomobil hissiyatını destekleyen noktalardan biri. Daha okunaklı ve yeni teknolojiyi yakından takip eden yeni Corsa, çok fonksiyonlu direksiyonuyla da konfor ve sportiflik keyfini yükseltiyor. Telefonların işlevselliğini geliştirmek için kablosuz şarj imkanı da sunan Corsa, Apple CarPlay, Android Auto bağlantı özellikleri ile bir takım teknoloji yenilikleri sunuyor. Bu mobil çözümlerin yanı sıra güvenlik açısından da gelişim gösteren otomobil, Otomatik Acil Fren Sistemi, Akıllı Hız Sabitleyici, Aktif Şerit Takip Sistemi gibi en son aktif güvenlik özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Opel Corsa’da sürüş keyfini artırmak için Sürücü Dikkat Uyarı Sistemi ve Kör Nokta Algılama Sistemi de kullanılıyor. Cam tavanıyla ferahlık hissi artırılırken aynı zamanda iç mekana daha fazla gün ışığı girişi de sağlanmış oluyor.

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

Test aracımızda görev yapan 1199 cc’lik yeni nesil turbo destekli motor 5500 d/d’de 130 hp güç ve 1750 d/d’de 250 Nm tork üretiyor. 1.2 litrelik benzinli motor 8 kademeli tam otomatik şanzımanla kombine edilmiş. Otomatik şanzımanlı Corsa, 0-100 km/s hızlanmasını 8.7 saniyede gerçekleştirip maksimum 208 km/s hıza çıkabiliyor, 1.2 turbo 130 hp motor yüksek güç üretmesinin yanında bu motorun önemli avantajı sakin kullanımlarda ekonomik tüketim değerleri. Sürüş dinamikleri açısından son derece etkili olan Corsa, ‘Normal, Eco ve Sport’ olmak üzere üç farklı sürüş moduna sahip. Direksiyon tepkilerini ve vites geçiş sürelerini otomatik olarak değiştiren Corsa sürüş keyfini bir üst sınıfa taşıyor. Sahip olduğu turbo benzinli motoru ile sınıfında tüketim değerleri açısından makul bir yakıt tüketimi sunuyor.

Yeni Opel Corsa, sportif tasarımının yanı sıra; pratikliği, performansı, yolculuğu keyfe dönüştüren donanımları ve sessiz karakteri ile öne çıkıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.