Hem şehirli hem de elektrikli

BORUSAN Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu MINI, %100 elektrikli ilk seri üretim modeli MINI Cooper SE yani MINI Electric konuğumuz oldu. Hem şehirli hem de elektrikli oluşuyla MINI tutkunlarına yeni bir yaşam tarzı sunan otomobil, tam şarjda fabrika verilerine göre 232 km’lik bir menzil sunuyor.

YENİ TASARIMIYLA DA İKONİK 

Güncel MINI 3 Kapı modeli üzerinde geliştirilen MINI Electric, komple yenilenen modeli ile ikonik olmaya devam etmeyi başarıyor.  Düşük ağırlık merkezi, güçlü elektrikli motoru ve dinamik sürüşüyle MINI tutkunlarının bildiği ve sevdiği tüm eğlenceli sürüş özelliklerini sıfır emisyonla sunabilen MINI Electric’in dış kabuğunda modele özgü ön panjur ve yan ayna kaplamaları ile ön görünümden diğer MINI modellerinden farklı olduğunu belli ediyor, arka kısımda ise eksoz çıkışları olmadığı ayrıca bagaj kapağının sağ köşesinde kendine özel logusu arka görünümde kendine yer bulmuş.

Genlerindeki karakteristik MINI özelliklerini oluşturan keyifli sürüş, etkileyici tasarım ve premium kalite anlayışını koruyan MINI Electric, markanın ilk %100 elektrikli seri üretim modeli olma özelliğini taşıyor. Tamamen MINI tarafından geliştirilen sürüş dinamikleri sayesinde araç benzersiz bir kullanım keyfi vadediyor.

İÇ TASARIM

MINI Electric, iç mekanda sunduğu 6.5 inçlik renkli ekrana sahip gösterge paneli ile de diğer MINI modellerinden ayrılıyor.  İç mekan konforlu ve kaliteli malzemeler kullanılmış. Vücudu saran spor koltuklar, kabin tasarımı sürücü odaklı kendini aratan bir kumanda birimi yok her şey elinizin altında. Standart olarak sunulan LED farlar, LED sis farları ve MINI Connected dokunmatik ekran, MINI Electric’in dikkat çeken donanımları arasında yerini alıyor. Sport, Mid, Green ve Green+ olmak üzere dört farklı sürüş modu bulunan MINI Electric’in, bu modlara göre değişen tema ve renklere bürünebilen renkli ekranından otomobille ilgili diğer sürüş bilgilerine de erişilebiliyor.

211 LİTRELİK BAGAJ HACMİ

Bataryaların da etkisiyle MINI Cooper S 3 Kapı’ya göre 145 kg daha ağır olan MINI Electric’in 211 litre hacimli bagajı, koltukların yatırılmasıyla birlikte 731 litreye kadar çıkıyor. Yüksek voltajlı batarya paketinin otomobilin zeminine yerleştirilmesi sayesinde MINI Electric’in bagaj kapasitesinde herhangi bir değişiklik bulunmuyor.

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

MINI Electric, 184 beygir ve 270 Nm’lik torka sahip motoru ve 232 km’ye ulaşan menziliyle dikkat çekiyor. Genlerindeki karakteristik MINI özelliklerini oluşturan keyifli sürüş, etkileyici tasarım ve premium kalite anlayışını koruyan MINI Electric, markanın ilk yüzde yüz elektrikli seri üretim modeli olma özelliğini taşıyor. Elektrik motoru ürettiği 184 beygirlik gücü ön tekerleklere aktırırken, MINI’nin kendi geliştirdiği sürüş dinamikleri sayesinde MINI Electric benzersiz bir kullanım keyfi sunmayı başarıyor.

MINI’ye özgü go-kart hissini koruyan ve benzersiz bir esneklik sunan MINI Electric, özel olarak geliştirilen lityum-iyon bataryaları ile tam şarjda 170 ila 200 km arasında değişen bir menzil sunabiliyor. MINI Electric, 0-100 km/s hızlanmasını da 7.3 saniyede tamamlıyor ve elektronik olarak sınırlandırılan 150 km/s’lik son hıza ulaşabiliyor. Güncel MINI 3 Kapı modeli üzerinde geliştirilen MINI Electric, Alman üreticinin şehir içi ulaşım konusunda öncülük ettiği konsept elektromobilite çağına en uygun şekilde ayak uydurarak, öncü rolünü korumaya devam ediyor.

DC ŞARJLA 35 DAKİKADA YÜZDE 80 DOLUM

Tamamen elektrikli ilk premium küçük otomobil olarak yollarla buluşmaya hazırlanan MINI Electric, 50 kW’lık hızlı şarj sayesinde 32.6 kWh kapasiteli pillerinin yüzde 80’ini sadece 35 dakikada doldurabiliyor. AC 11 kW: 2 saat 30 dakika / DC 50 kW: 35 dakika / Ev tipi 230 V: 10 saatte batarya yüzde 80 oranında şarj oluyor.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.