Hoşdereli Tourrider K. Amerika’da

Kuzey Amerika pazarına özel olarak geliştirilen ve sadece Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretilen yeni Mercedes-Benz Tourrider, yollara çıkmaya hazırlanıyor. Yeni Tourrider, Amerika pazarı için Hoşdere’de üretilen ilk otobüs olma özelliğini taşıyor.

MERCEDES-BENZ’in benzersiz küresel bilgi birikimini bünyesinde barındıran yeni Mercedes-Benz Tourrider, Daimler dünyasının en önemli ve entegre otobüs üretim tesislerinden olan Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretilip Kuzey Amerika’ya ihraç ediliyor. Yeni Mercedes-Benz Tourrider; tasarım, konfor, teknoloji, güvenlik, kişiselleştirme ve ekonomik özellikleriyle Kuzey Amerika otobüsleri için yeni bir kilometre taşı niteliği taşıyor. Yeni Mercedes-Benz Tourrider, sadece Amerika pazarına yönelik ihtiyaçlar doğrultusunda müşterilere özel “terzi dikim” siparişlerle bantlardan iniyor.

PASLANMAZ ÇELİK MALZEMEDEN ÜRETİLİYOR

Yeni Mercedes-Benz Tourrider’ın karoseri paslanmaz çelik malzemeden üretilecek olup, Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda bunun için yeni bir üretim binası inşa edildi. Yeni üretim tesisinde aracın karoseri, paslanmaz çelik malzemeden üretildikten sonra boyahanede boyanıyor. Bu anlamda yeni Tourrider ile birlikte; Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda araca özel oluşturulan üretim bandı ile ilk defa paslanmaz çelikten bir otobüs üretiliyor.

Yeni Tourrider ile ilklere imza atan Mercedes-Benz Türk, şu ana kadar ürettiği otobüsler arasındaki ilk cam tavan uygulaması, bu araca özel olarak geliştirilen darbe sönümleyici etkiye sahip dış tasarım çizgileri ile uyumlu ön ve arka tampon ve dışarı doğru açılabilir acil çıkış camları gibi donanımları hayata geçirdi. Ayrıca ilk defa bu araçta cam elyaflı kompozit malzemeden üretilmiş tavan kaplaması kullanıldı. Paslanmaz çelik gövde için özel olarak geliştirilen bir astar uygulaması ile de boya ve yapıştırıcı malzemenin karoser üzerinde istenilen tutunma kabiliyeti sağlanmış oldu.

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün

‘İLKLERE İMZA ATMAYA DEVAM EDİYORUZ’

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, “Dünyanın en modern otobüs üretim merkezlerinden biri haline gelen Hoşdere Otobüs Fabrikamızda sadece Kuzey Amerika pazarında satılacak olan Mercedes-Benz Tourrider’ı üreterek birçok ilke imza atıyoruz. Karoserisi paslanmaz çelik malzemeden üretilen Mercedes-Benz Tourrider için Hoşdere Otobüs Fabrikamızda yeni bir üretim binası inşa ettik. Yeni Tourrider ile birlikte; Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikamızda araca özel oluşturulan üretim bandı ile ilk defa paslanmaz çelikten bir otobüs üretiliyor.

Sadece üretimle sınırlı kalmayıp Mercedes-Benz Tourrider’ın AR-GE faaliyetlerinde de önemli sorumluluklar üstlendik. Daimler dünyasında Avrupa’da en fazla otobüs üreten ve aynı zamanda AR-GE faaliyetlerinde de kapsamlı yol testlerini gerçekleştiren fabrikamız, ülkemizde istikrarın sembollerinden biri oldu. Üretimin yanında ürün geliştirme ve teknoloji alanlarına da önemli yatırımlar yaparak pek çok ilke imza atıyoruz ve tüm dünyaya mühendislik ihraç ediyoruz. Bugüne kadar aldığımız sorumlulukları başarıyla yerine getirerek hem yerel hem de küresel olarak yeni görevlerle yolculuğumuzu sürdürmeye devam ediyoruz” dedi.

AR-GE’SİNDE TÜRK MÜHENDİSLERİN İMZASI

Daimler’in en önemli ve entegre otobüs merkezlerinden biri olan Hoşdere Otobüs Fabrikası, yeni Mercedes-Benz Tourrider’ın AR-GE faaliyetlerinde de önemli sorumluluklar üstlendi.

Kuzey Amerika pazarındaki talepler doğrultusunda oluşturulan yeni otobüs projesinde hammadde olarak paslanmaz çelik seçildi. Böylece korozyon dayanımında pazarın beklentilerini karşılayan bir konsept sunuldu. Otobüs karoserisinde dayanım, üretim tekniği gibi birçok açıdan yeni bir dünya olan paslanmaz çelik; yeni parametrelere göre analiz ve testleri yapılarak, imalat süreçlerine uygun olarak geliştirildi. Henüz zorunlu olmadığı halde şimdiden geleceğe hazır olmak adına Amerikan devrilme standardı FMVSS 227’yi sağlayabilmek için belirli bölgelerde yüksek mukavemetli paslanmaz çelik kullanıldı ve bu çözümler simülasyon ve analizlerle doğrulandı. Ancak FMVSS 227 regülasyonunu tam olarak sağlayabilmek için çalışmalar devam ediyor. Tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen paslanmaz çelik gövdenin prototipleri, Türkiye’de üretildi ve montaj testleri de Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda gerçekleştirildi. Geliştirme aşamasında kaynak noktalarındaki istenilen dayanımı sağlamak için birçok test yapılarak kullanılan paslanmaz çelik malzemeye uygun kaynak teli ve parametreler tespit edildi.

PATENTLİ ÇÖZÜMLER UYGULANDI

Paslanmaz çelikten üretilen ilk otobüs için ihtiyaç duyulan yeni hammadde arayışı, yeni patentlerin alınması ile sonuçlandı. Otobüsün yan duvarındaki sütunlar, aracın en temel taşıyıcı parçaları arasında yer alıyor. Otobüslerin bir kaza anında yan yatması durumunda, yolcu güvenliği açısından, yaşam alanı olarak tanımlanan hacmin korunabilmesi için Mercedes-Benz Türk Otobüs AR-GE Merkezi, bu alana özel bir çalışma da gerçekleştirdi. İlk defa bu otobüslere özel olarak geliştirilen, otobüslerin yan kısımları için tasarlanan ve patenti alınan “Pipe in Pipe” uygulaması (İç İçe Geçmiş Profiller) sayesinde kalın ve yüksek mukavemetli malzemeler kullanıldı. Bu özelliklere uygun paslanmaz boru malzemeler için yeni ve yüksek mukavemetli hammaddeler kullanıldı.

Ayrıca ilk defa bu araca özel, çok yüksek enerjileri sönümleme özelliği olan bir tampon geliştirildi. Bu sayede belli bir hıza kadar çarpmalarda aracın ön yüzeyindeki parçalar korunarak aracın yola devam etmesi sağlandı.

İKİ VERSİYONU OLACAK

Ürün kalitesine yüksek önem veren Kuzey Amerika pazarının ihtiyaçlarını tüm modellerinde karşılayan Mercedes-Benz, Tourrider Business ve Tourrider Premium olmak üzere iki versiyon sunuyor. Yeni Mercedes-Benz Tourrider, 13,72 metrelik (özel darbe emici tamponlarla 13,92 metre) uzunluğu, üç dingili ve yüksek tavanıyla yollara çıkıyor. Yolcu otobüslerinin “Business Class” versiyonu olarak konumlandırılan Tourrider Business, yüksek beklentileri karşılamak üzere geliştirilen bir yolcu otobüsü. Tourrider Premium ise “lüks bir yolcu otobüsü” olarak birinci sınıf yolculuk beklentilerini karşılıyor.

ÖZEL DONANIMLI YOLCU KABİNİ

Tourrider Premium’un Tourrider Business versiyonuna kıyasla 6 cm daha yüksek olan yolcu bölmesi, yolcuların geniş bir yaşam alanının keyfini sürebilmesini sağlıyor. Mercedes-Benz Tourrider, herkese son derece rahat ve konforlu bir oturma alanı sunuyor. Tourrider Premium, isteğe bağlı olarak benzersiz Top Sky Panorama cam tavan ve buna uygun bir tavan aydınlatma sistemi ile de donatılabiliyor. Akşam veya gece sürüşlerinde ise isteğe bağlı sunulan ortam aydınlatması, benzersiz bir görsel şölen oluşturuyor. LED şeritler kabinin sağ ve sol tarafı boyunca, bagaj raflarının altında ve cam çıtalarının altında yanıyor.

Konforlu Mercedes-Benz Travel Star Eco koltuklar, Tourrider Business’ta standart olarak sunuluyor. Tourrider Premium’un koltukları ise lüks sınıf deneyimi yaşatıyor. Luxline döşemeli Travel Star Xtra, Mercedes-Benz’in en iyi yolcu otobüsü koltukları olarak biliniyor. İç mekân için farklı tasarım seçenekleri de sunuluyor. Ayrıca yolcular için ikili koltukların arasında elektronik cihazlarını şarj etmek için bir çift USB ve/veya 110 volt prizler de sunuluyor.

Mühendisler ayrıca Mercedes-Benz Tourrider’ın ısıtma ve iklimlendirme sistemine de büyük özen gösterdiler. Eberspächer/Sütrak imzasını taşıyan 35 kW gücündeki entegre klima, en sıcak günlerde bile serin bir ortam sağlıyor. Ayrıca sürücü kokpiti için 9 kW gücünde ayrı bir kliması da bulunuyor.

İKİ FARKLI KOKPİT VE YENİLİKÇİ GÜVENLİK SİSTEMLERİ

Tourrider Business, dinamik ve işlevsel “Cockpit Basic Plus” ile etkileyici bir yapı sunarken; Tourrider Premium ise lüks ve işlevsel “Cockpit Comfort Plus” ile donatılıyor. Her iki kokpit de son derece ergonomik bir tasarım, çok sayıda pratik ve yenilikçi işlev sunuyor. İki kokpit yaklaşımı, donanım dışında tasarım ve yapı olarak da farklılık gösteriyor.

Sürücüyü çok sayıda işlev destekliyor. Standart olarak sunulan elektronik park freninin düğmesi, sürücünün sol tarafından yer alırken, kullanım kolaylığı ve yüksek güvenlik seviyesi sunuyor. Ayrıca sol ve sağ taraftaki bagaj bölmesi kapakları, bir anahtar ile ayrı ayrı kilitlenebiliyor. Açık olan kapaklar ise gösterge panelinde gösteriliyor.

Birbirine sıkı sıkıya bağlı olan “Mercedes-Benz” ve “güvenlik” kavramları, birbirinden asla ayrılmıyor. Kaza önlemeye yönelik, sektöre yön veren destek sistemleri, Mercedes-Benz ve yeni Tourrider’ın en güçlü yanlarından biri. 360 derece kamera sistemi, manevra yaparken ve dar alanlarda kusursuz bir çevre görüşü sunuyor. Hem kısa hem de uzun farlar, iki LED far sisteminin güçlü ışık huzmesinden yararlanıyor. Yeni Mercedes-Benz Tourrider, standart olarak sunulan “Yanaşma Işıkları”yla geri manevralarda da sürücüsünü destekliyor.

İsteğe bağlı olarak sunulan, radar tabanlı kişi tanıma özelliğine sahip Sideguard Assist (Dönüş Asistanı), yeni Mercedes-Benz Tourrider’ın gelişmiş güvenlik özelliklerinden sadece biri.

Yeni Mercedes-Benz Tourrider, yaya algılama özelliğine sahip Active Brake Assist 5 (ABA 5) ile donatılan ilk yolcu otobüsü.

İsteğe bağlı olarak sunulan Dikkat Asistanı (ATAS), tipik yorgunluk veya dikkatsizlik belirtileri algıladığında sürücüyü görsel ve işitsel olarak uyarıyor ve mola vermesini istiyor.

6 SİLİNDİRLİ 12.8 LİTRELİK MOTOR

Yeni Mercedes-Benz Tourrider’da, yüksek verimlilik seviyesiyle başarısını kanıtlamış sıralı 6 silindirli Mercedes-Benz OM 471 motor kullanılıyor. 12,8 litre hacimden 450 HP (336 kW) güç ve 2100 Nm tork kullanıma sunan motor, benzersiz esnek yüksek basınçlı enjeksiyon X-Pulse ile, ara soğutucu, egzoz gazı devridaimi ve SCR (seçici katalitik redüksiyon) olmak üzere en gelişmiş motor teknolojilerini de bünyesinde barındırıyor. Motor; yüksek yakıt verimliliği, yüksek güç üretimi ve gelişmiş güvenirlik seviyesiyle öne çıkıyor. Motorun ürettiği güç, tork konvertörlü Allison WTB 500R otomatik şanzıman ile yola aktarılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.