GüncelHibrit/Elektrikli AraçlarLansman/Yenilik

Honda hibrit ailesinin en yenisi ZR-V e: HEV

Honda’nın tamamen yeni hibrit modeli yeni ZR-V e:HEV;  tek motor, tek donanım ve iki renk seçeneğiyle 2 milyon 625 bin TL satış fiyatıyla Türkiye’de bayilerde yerini aldı. ZR-V e:HEV; sportif görünümü, dinamik sürüşü, verimli performansı ve materyal kalitesi ile dikkat çekiyor.

Mehmet Emin AVCI-İzmir, Alaçatı

HİBRİT ürün gamını büyüten Honda, tamamen yeni ZR-V modelini Avrupa pazarı ile eş zamanlı olarak Türkiye’de satışa sunuyor. İzmir ve Alaçatı’da düzenlenen basın lansmanı ve test sürüşü organizasyonuyla otomotiv basınıyla buluşan Honda ZR-V, Avrupa pazarı ile eş zamanlı olarak Türkiye’de satışta. Şık tasarımı, güçlü performansı ve sürüş dinamiklerini yüksek konforla birleştiren Honda ZR-V e:HEV, D-SUV segmentinde yer alacak. Sportif bir karaktere sahip olan ZR-V e:HEV’in gövde tasarımında şık ve yalın görünüm dikkat çekiyor. Tam hibrit olan modelin 2.0 litrelik benzinli motoru 143 beygir gücünde, 186 Nm tork üretirken, elektrikli motoru da 184 beygir gücünde ve 315 Nm tork üretiyor. Yeni ZR-V e:HEV, Advance donanım paketi ile kırmızı ve beyaz renk seçenekleri olmak üzere 2 milyon 625 bin TL satış fiyatıyla Türkiye’de satışa çıkıyor.

Honda Türkiye Başkanı Satoru Yamada

‘EN GÜNCEL MOTORA SAHİP’

Lansman toplantısında konuşan Honda Türkiye Başkanı Satoru Yamada, Honda Türkiye’nin SUV gövde tipinde ürün gamını genişlettiğini belirterek, “Türkiye’de şu an yükselen trend olan SUV modellerinde 3 ayrı ürün ile farklı ihtiyaçlara yönelik seçenek sunabiliyoruz. Ayrıca elektrifikasyon stratejimiz kapsamında hibrit model sayımızı artırmaya da devam ediyoruz. Yeni hibrit modelimiz olan ZR-V, uzun yıllardır Honda mühendislerinin geliştirdiği motor teknolojisinin en güncel versiyonu” açıklamasını yaptı.

Honda Türkiye Başkanı Satoru Yamada

Türkiye’de ilk hibrit aracı satışa sunan markanın Honda olduğunu hatırlatan Başkan Satoru Yamada, “Tüketici beklentilerini ve gelişen teknolojileri yakından takip ediyoruz. Bu kapsamda da en verimli hibrit teknolojisini sunma hedefini taşıyoruz. En iyisi olduğuna inandığımızda tüketici karşısına çıkardığımız Honda hibrit teknolojisini temsil eden, e:HEV logolu ürünlerimiz Jazz ve HR-V’den sonra ZR-V’nin de sürüş dinamikleri, keyifli yolculuk hissi ve yakıt ekonomisi ile segmentinde fark yaratacağına inanıyoruz. ZR-V, şu an SUV ailemizde bulunan HR-V ve CR-V’nin tam ortasında konumlanıyor” şeklinde konuştu.

‘ÇEVRECİ ÜRÜN GAMIMIZI BÜYÜTECEĞİZ’

Honda’nın ‘2050 yılı sıfır karbon hedefi’ kapsamında çalışmalarına hızla devam ettiklerini de belirten Honda Türkiye Başkanı Satoru Yamada, Türkiye’de şu an e:HEV modellerle hız kazanan bu hedef kapsamında daha çevreci ve tüketici beklentilerini karşılayan modellerle ürün gamını büyüteceklerini de söyledi.

Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer

‘PAZAR 1 MİLYONU ZORLAR’

Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, tamamen yeni bir model ZR-V e:HEV için yıl sonuna kadar 300 adetlik bir satış planladıklarını, 2024’te ise bu rakamın 400 civarında olacağını söyledi. Otomotiv pazarı ile ilgili de değerlendirmeler yapan Kılıçer, kredi sorunu ve öngörülebilirliğin pazarın önündeki en büyük engeller olduğunu belirterek şunları söyledi: “Şu anda satışların yüzde 10’u kredi, yüzde 90’ı nakit şeklinde ilerliyor. Otomotiv pazarı bu yıl 1 milyon seviyelerini zorlayacak. Otomotiv son iki üç aydan beri artık yatırım aracı olmaktan çıktı. Tamamen ihtiyaca binaen satılıyor. Önceki dönemde otomotiv değiştirme sıklığı ortalama olarak üç buçuk, dört yıl arasındaydı. Bu noktada artık yavaş yavaş süre uzamaya başladı. Yani beş yıla, beş buçuk yıla çıkmaya başladı. İkinci el araçların sıfır fiyatının üzerinde satılma döneminin de artık bittiğini söyleyen Kılıçer, şunları söyledi: “Markalarda kampanya dönemi başladı. Özellikle yıl sonuna doğru ve 2024’ün başı da dahil olmak üzere bu kampanyaların devam edeceğini düşünüyorum.”

Honda ZR-V e:HEV, yüksek ve geniş araç kullanmak isteyen sürücüler için Türkiye’de en üst donanıma sahip Advance paketi ile satışa çıkacak. Kırmızı ve beyaz renk seçenekleri ile Honda bayilerinde yerini alacak olan model, 2 milyon 625 bin TL satış fiyatına sahip olacak.

Mehmet Emin Avcı, İzmir-Alaçatı

SPORTİF SUV GÖRÜNÜMÜ

Honda mühendisleri, tasarımında işlevselliğe ön plana çıkardığı yeni ZR-V modelinde yalın çizgilerle güçlü bir SUV’ye imza atıyor. Dikey çıtalı parlak siyah ön ızgara ile tamponu vurgulayan keskin hatlı ince farların alt bölgesinde yer alan açıklık, araç sürtünmesini azaltarak aerodinamik performansı artırıyor. Aerodinamik verimlilik için ayrıca bagaj spoyleri aracın hava akışını optimize etmeye yardımcı oluyor.

Parlak siyah kaplamalar ve krom kaplı çift egzoz çıkışı ZR-V’nin güçlü görünümünü desteklerken; yan gövde boyunca devam eden zarif kıvrımlar ve arkaya doğru güçlenen omuz çizgisi tasarımı tamamlıyor.

Arka aydınlatma grubunun ışık imzası ZR-V’ye gece yolculuğunda da güçlü ve kolay fark edilen bir görünüm kazandırıyor.

HR-V’den 50 mm daha geniş ve CR-V’den ise 61 mm daha alçak olan boyutlarıyla kompakt ancak ferah bir yapı ortaya koyan yeni ZR-V, standart olarak 18 inç alüminyum alaşımlı jantlarla yollara çıkıyor.

KONFOR VE ERGONOMİ SUNAN İÇ MEKAN 

Yeni Honda ZR-V, iç mekân tasarımında kullanılan üst düzey kalitedeki materyaller ve genişliği ile sınıfındaki en konforlu modellerden biri olarak öne çıkıyor.

Honda ZR-V’de yer alan ısıtmalı deri koltuklar, uzun yolculuklarda sürücü ve yolcu konforunu artırıyor. Yüksek görüş hizasıyla çevreye hakimiyet sağlayan ve sedan benzeri sürüş pozisyonu sunan yeni ZR-V’nin kapı gövdesine monte edilen yan aynaları sayesinde görüş açısı genişliyor. Honda ZR-V’de yer alan panoramik açılabilir cam tavan da iç kabinde ferah ve konforlu bir yolculuk imkânı sunuyor.

Yumuşak ve konforlu dizlik ile kol dayama yüzeyleri iç mekânın öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor. ZR-V’ye özel olarak geliştirilen bölünmüş katmanlı orta konsolda vites seçici ve park freni düğmesi en ergonomik şekilde konumlandırılıyor. Metal kulakçıklar e:HEV’in rejeneratif fren yoğunluğunu kontrol ederken; üç kollu ısıtmalı deri direksiyon üzerinden ses, telefon, hız sabitleme ve araç bilgileri seçme gibi işlevlere ait kontroller kullanım kolaylığı için yer alıyor.

YENİLİKÇİ TEKNOLOJİLERLE DONATILDI

İç mekanındaki tüm bu konforun yanı sıra yeni ZR-V, yenilikçi teknolojiler sayesinde kullanıcıların yolculuğunu daha keyifli bir hale getiriyor. Tamamen dijital 10,2 inçlik TFT ekran çok sayıda araç bilgisini sürücüye net bir şekilde iletmesiyle öne çıkarken; kabin içerisindeki genişlik algısını artırmak için yatay mimari tasarımı uygulanan ön konsolun ortasında 9 inçlik dokunmatik multimedya ekran yer alıyor.  6 inçlik yeni nesil göz hizası gösterge paneli (Head Up Display) sayesinde hız, Honda SENSING özellikleri ve gelen çağrılar gibi öncelikli bilgiler ön cama yansıyor. Android Auto ve kablosuz Apple CarPlay ile uyumlu bilgi eğlence sistemi sunulan ZR-V’de 4 adet USB girişi ve kablosuz akıllı telefon şarjı yer alıyor. Yolcuların kaliteli müzik dinleyebilmesi için aracın birçok farklı noktasına yerleştirilmiş 12 hoparlörü bulunan BOSE ses sistemi de ZR-V’de öne çıkan özelliklerin başında geliyor.

380 LİTRELİK ELEKTRİKLİ BAGAJ

İç mekandaki ferahlığı, konforlu yolculukları desteklemek üzere tasarlanan 11 farklı saklama alanı tamamlıyor. Elektrikli bagaj özelliği bulunan Honda ZR-V’de zemin altı depolama alanıyla birlikte 380 litre bagaj hacmi sunulurken; arka koltukların katlanmasıyla ek 921 litre ile toplam 1301 litre alan elde ediliyor. Honda’nın Akıllı Güç Ünitesinin (IPU) en güncel versiyonu da kompakt boyutları ve azaltılmış ağırlığı ile bagaj alanının altında yer alıyor.

HONDA HİBRİT TEKNOLOJİSİNİN EN GÜNCEL TEMSİLCİSİ

Honda mühendislerinin uzun yıllardır geliştirmeyi sürdürdüğü hibrit teknolojisi her modelde gücünü ve verimliliğini artırmaya devam ediyor. Yenilenen hibrit güç-aktarma sistemi; 2.0 litre dört silindirli direkt enjeksiyonlu Atkinson çevrimli benzinli motor, iki kompakt güçlü elektrik motoru ve yüksek güç yoğunluğuna sahip lityum iyon bataryadan oluşuyor. Elektrik motoru, 184 PS/135 kW güç ve 315 Nm tork üretirken; yeni ZR-V e:HEV, 0-100 km/s hızlanmasını 8 saniyede tamamlayarak sınıfında fark yaratıyor. Çevik motor performansına ve kısa hızlanma süresine rağmen ZR-V, 132 g/km (WLTP) karbondioksit emisyon değeri ve 5.8 lt/100km (WLTP) birleşik yakıt tüketim değeriyle üstün bir verimlilik de sunuyor.

ÖNDE MACPHERSON, ARKADA BAĞIMSIZ SÜSPANSİYON

Sürücünün herhangi bir müdahalesi olmadan elektrikli, hibrit ve benzinli sürüş arasında geçiş yapan sistem, ilk kalkış anında sessiz bir yolculuk sağlayan elektrikli sürüşe sahipken; daha yoğun hızlanma gerektiğinde hibrit sürüşe geçiyor. Otoyol gibi sürekli yüksek hızlı seyir gereken yolculuklarda ise sistem benzinli sürüş ile devam ediyor.

Tüm sürüş tiplerinde, verimliliği artırmak için rejeneratif frenle yavaşlama enerjisi geri kazanılıyor. Kullanıcılar ayrıca Normal, Spor, Eko ve yeni eklenen Kar modu olmak üzere sürüş modları arasında seçim yapabiliyor. Yeni ZR-V, değişen sürüş koşullarında şasisinin yarattığı fark ile sürüş dinamiklerinde de öne çıkıyor. Geniş gövdesiyle dinamik bir SUV olarak yere sağlam basan ZR-V, MacPherson ön süspansiyonu ve çok noktadan bağlantılı bağımsız arka süspansiyonu sayesinde sürüş dengesi ile güvenli yol tutuşu sunuyor. Elektrikli direksiyon sistemi (EPS) zahmetsiz bir kullanım ile yüksek kontrol hissi sağlıyor, tüm sürüş hızlarında da güveni ve konforu artırıyor.

Mehmet Emin Avcı, İzmir-Alaçatı

GELİŞMİŞ HONDA SENSING TEKNOLOJİLERİ STANDART

Yeni ZR-V, gelişmiş Honda SENSING teknolojilerini standart olarak sunarken aynı zamanda birçok kapsamlı güvenli sürüş işlevinin de kullanımına imkân sağlıyor. Böylelikle Honda ZR-V, hem aktif hem de pasif güvenlikte yüksek standartlar sunuyor.

Honda mühendisleri tarafından geliştirilen ön gövde yapısı Advanced Compatibility Engineering ACE™ teknolojisi sayesinde önden çarpışma enerjisini absorbe edip dağıtarak kabine aktarılan kuvvetin azaltılması sağlanıyor. Buna ek olarak i-SRS teknolojisini içeren 10 hava yastığı sayesinde ZR-V’de güvenlik ön plana çıkıyor.

Geniş güvenlik teknolojileri kapsamında; Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi, Şerit Takip Uyarı Sistemi ile entegre olarak Şeritte Tutma Asistanı devreye giriyor. Trafikte Sürüş Asistanı ve güncellenen Trafik İşareti Tanıma Sistemi yol işaretlerinin yüzde 90’ından fazlasını algılayıp bunları gösterge paneline aktarıyor.

Yorgunluk Uyarı Sistemi sayesinde uzun yolculuklarda uyarılan sürücülerin farkındalıkları artıyor. Sunduğu güvenli sürüş işlevleri ile Honda ZR-V, sürücü ve yolcular için hem keyifli hem de güvenli bir yolculuk deneyimi sunuyor.

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir