GüncelLansman/Yenilik

Hyundai’den S. Arabistan’a fabrika

Hyundai’nin Suudi Arabistan’da kurulacak yeni fabrikasında hem içten yanmalı hem de elektrikli modeller üretilecek. Bu önemli yatırımın miktarının yaklaşık 500 milyon doları aşması bekleniyor.

HYUNDAI Motor Company, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF) ile Suudi Arabistan’da yüksek otomasyona dayalı bir fabrika kurmak üzere ortak girişim anlaşması imzaladı.

Anlaşma kapsamında PIF, yeni ortak girişimde yüzde 70 hisseye sahip olacak ve Hyundai ise kalan yüzde 30 hisse ile girişimi destekleyecek. Hyundai aynı zamanda, üretimde teknik ve ticari destek sağlayarak stratejik bir teknoloji ortağı olarak da hareket edecek.

2026’DA ÜRETİME GEÇECEK

Suudi-Kore İş Forumu’nda duyurulan bu ortak girişim, hem içten yanmalı motorlu hem de elektrikli araçlar dahil olmak üzere yılda 50 bin araç üretmeyi hedefliyor. Temelinin 2024 yılında atılması planlanan tesisin 2026 yılında üretime geçmesi hedefleniyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Hyundai Motor Company Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Jaehoon Chang, “Bölgede sürdürülebilir ve çevre dostu bir otomotiv geleceği yaratacak olmaktan dolayı büyük heyecan duyuyoruz. Ortak çabalarımız, yenilik ve çevresel ilerleme için önemli fırsatlar yaratacak.” ifadesini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir