Filo Kiralama/İkinci ElGüncel

İkinci elde cana kasteden oyun!

İkinci el otomobillerde tehlikeli oyun ne yazık ki devam ediyor. Km, aksesuar hileleriyle yetinmeyen vicdansızlar, şimdi de insan hayatını hiçe sayan hilelere başvurmaya başladılar. İki aracı kaynakla birleştirip insan hayatıyla oynuyorlar.

SIFIR otomobillerde yükselen fiyatlar ve son yıllarda ikinci el araçlara olan ilginin artışıyla dolandırıcılar harekete geçti ve geçmişte büyük kazalar geçirmiş araçları insan hayatını hiçe sayarak yanlış onarım teknikleriyle onarıp, “kazasız araç” süsü vererek satışa sunmaya başladı. Pilot Garage, ikinci el otomobillerde yapılan en tehlikeli işlemlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

‘ÖNÜ 2010, ARKASI 2015 MODEL YÜZLERCE ARAÇ VAR

Açıklamada ayrıca, ayda ortalama 30 bin araçta yapılan ekspertiz işlemlerinde, yaklaşık 300 aracın kaynakla birleştirildiğinin tespit edildiği belirtildi. En tehlikeli hile yöntemi olduğuna dikkat çeken Pilot Garage Genel Müdürü Cihan Emre, “Maliyeti düşürmek ve zaman kazanmak için dolandırıcılar hasarlı parçaları onarmak yerine, arkası ve önü farklı iki aracı kaynakla birleştirip satışa çıkarıyor. En son yine Pendik bayimizde bir aracın önü 2015, arkası 2016 model çıktı. Vatandaşların bu birleştirmeyi çıplak gözle fark etmesi imkansız. Tüm aktif ve pasif güvenlik özelliklerini kaybeden birleştirilmiş araçlar, herhangi bir kazada ikiye bölünerek birçok ölümlü kazaya sebep oluyor” dedi.

Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre

‘TÜKETİCİ, HER İKİNCİ EL’E KUŞKUYLA YAKLAŞMALI’

Günümüzde artık her ikinci el otomobile kuşkuyla yaklaşılması gerektiğini söyleyen  Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, “Son yıllarda ikinci el araç pazarına duyulan ilgi ve iştah, asıl işi otomobil alım-satımı olmayanların da ilgisini çekmeye başladı. Yüksek kar elde etmek amacıyla bazı ağır hasarlı araçlar, maliyeti düşük tutmak ve zaman kazanmak için onarılmıyor; iki araç kaynakla birleştiriliyor. Önü 2010 model, arkası 2015 model, arkası 2006 model, önü 2012 model gibi birçok araçla karşılaşıyoruz ” ifadelerine yer verdi.

‘TÜKETİCİLERİN BİRLEŞTİRME İŞLEMİNİ ANLAMASI İMKANSIZ

Birleştirme işlemiyle aracın en temel güvenlik unsuru olan şasinin, tüm koruyuculuğunu yitirdiğinin altını çizen Emre, “Herhangi bir kaza anında iki araçtan birleştirilmiş, ekleme araçlar kolaylıkla ikiye bölünerek ölümlü kazalara sebep oluyor. TV kanallarında rastladığımız kazada ikiye bölündü haberlerinin asıl sebebi bu. Kaynağın izleri belirli hilelerle kapatılıyor. Kaynak işlemini tüketicilerin basit kontrollerle tespit etmesi imkansız. Özellikle ağır hasarlı araçların tekrar trafiğe çıkmadan önce tamir süreçlerinde denetlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bir araç satın almayı düşünen vatandaşlarımızın, satın almayı düşündüğü her araca şüpheyle yaklaşarak, kurumsal ve kendini kanıtlamış oto ekspertiz noktalarında kapsamlı ekspertiz işlemi yaptırmasını tavsiye ediyoruz. Bu işlemleri ancak uzmanlar tespit edebilir” dedi.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir