Maserati Levante de ‘hibrit’lendi

Hibrit motor teknolojisini, V6 benzinli motorun performansı ve dizel motorun yakıt tüketimiyle buluşturan Levante, 1 milyon 931 bin 366 TL’lik başlangıç fiyatıyla Türkiye’de satışa sunuluyor. Levante Hybrid, 2 litrelik 4 silindirli benzinli motoruyla 330 HP güç ve 450 Nm tork sunuyor.

ÇEVRECİ karakterini dış görüntüsüne de yansıtarak lüks otomobiller dünyasında fark yaratan, Maserati Levante Hybrid, ülkemizde 1 milyon 931 bin 366 TL’lik başlangıç fiyatıyla satışa sunuluyor. 100 yılı aşkın tarihi boyunca performanslı ve lüks otomobilleri dünya yollarıyla buluşturan Maserati’nin, elektrifikasyon stratejisinin önemli adımlarından biri olan Levante Hybrid, Türkiye’de satışa sunuldu. “SUV’ların Maserati”si, hibrit teknolojiyi yansıtan mavi renkli tasarım detayları, Trident (üç dişli mızrak) logosunun yer aldığı ön ızgarasından başlayarak iç ve dış tasarımındaki yenilikçi stil unsurları ile dikkatleri çekiyor.

DNA’SINA SADIK KALAN HİBRİT 

Levante Hybrid’de, 4 silindirli, 2,0 litrelik benzinli motor, yavaşlama ve fren anında oluşan enerjiyi geri kazandıran 48 Volt hibrit sistemle bir arada kullanıyor. Yoluna hibrit motorla devam ederken; DNA’sına da sadık kalan Maserati, en üst seviyede performans ile üstün yakıt tasarrufu sağlamayı hedefleyen bir çözüm sunuyor. Daha az yakıt tüketimi ile daha yüksek performans sunan hibrit sistem, benzinli V6 ile eşdeğer bir performans sunuyor ve önemli oranda yakıt tasarrufu sağlıyor. Bu da Levante Hybrid’i benzinli veya dizel Levante versiyonlarından daha verimli hale getiriyor.

Dizelin alt devirdeki yüksek torkuyla 6 silindirli motorun gaz tepkilerini bir arada sunan Levante Hibrit, Maserati’nin kendisine has sesini de koruyarak; üstün sürüş keyfi sunuyor. 350 HP V6 benzinli motorun performans değerlerini sunan hibrit sistem, WLTP normuna göre benzine kıyasla yüzde 18 ve dizele kıyasla yüzde 3 oranında CO2 emisyonlarında azalma sağlıyor.

Levante’nin motoru 330 HP güç ve 450 Nm tork üretiyor. Maksimum torkunu 2.250 d/d’de üreten motor henüz 1.750 d/d’de maksimum torkunun yüzde 90’ını kullanıma sunuyor ve bu değerlerle dört tekerlekten çekişli Levante Hybrit’i sadece 6 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaştırıyor. Aynı zamanda 240 km/s maksimum hıza da olanak tanıyor. Levante Hybrid, V6 benzinli ile eşdeğer ve dizelden daha yüksek güç üretiyor. Dizel versiyondan daha yüksek beygir gücü üreten sistem, 165 HP/lt ile benzinliden daha yüksek litre başına güç üretimine sahip, WLTP normuna göre 231-252 gr/km CO2 emisyon değerine ulaşıyor ve 350 HP V6 versiyonuna kıyasla yüzde18’nin üzerinde yakıt tasarrufu sağlıyor.

DİKKAT ÇEKİCİ İÇ VE DIŞ TASARIM

Levante’nin tasarımı, coupe çizgileri, beş kişilik iç mekan ve mükemmel bir aerodinamik verimliliği bir araya getiriyor. Dikkat çekici ön ızgaranın da etkisiyle “SUV’ların Maserati’si” uzaktan bile rahatlıkla fark ediliyor. 2021 model yılı için güncellenen yenilikçi ön ızgara bu versiyonda krom olarak kullanılıyor.

MAVİ RENKLİ DETAYLAR

“Azzurro Astro” adı verilen yeni metalik üç katmanlı mavi renk ile tanıtılan Levante Hibrit’te, tıpkı Ghibli’de olduğu gibi bazı ayrıntılar kobalt mavisi ile vurgulanıyor. Maserati bu renk ile hibrit versiyonları diğer modellerden ayrıştırıyor. Kabin içinde yüksek çözünürlüklü ve gelişmiş grafiklere sahip 8,4 inçlik ekran, uygulanan tasarım sayesinde havalandırma ızgaralarıyla birlikte bütünleşerek kavisli tek bir ekran gibi görünüyor. Ekranın hemen altında ise zarif tasarımıyla iklimlendirmeye ait kumanda paneli bulunuyor. Gösterge panelinin ortasında 7 inç büyüklüğünde bir TFT bilgi ekranı bulunuyor. Bunun her iki yanında analog, ancak modern ve güncel grafiklerle büyük boy hız ve devir göstergesi yer alıyor. Parlak ve mat siyah renklerin dönüşümlü olarak uygulanmasıyla elde edilen efektler modern görünümü destekliyor. Dışarıdan bakıldığında mavi renk; üçlü yan havalandırma kanalı, fren kaliperleri ve C sütunu logosunu süslüyor. Aynı renk koltukların dikişlerinde olmak üzere iç mekânda da kullanılıyor. Levante Hibrit, yeni logolarla özel bir görünüme de kavuşuyor.

Q4 AKILLI DÖRT TEKERLEKTEN ÇEKİŞ SİSTEMİ

Levante Hibrit, Maserati’nin Q4 Akıllı Dört Tekerlekten Çekiş Sistemi ile donatılıyor. Sistem, ön aksa bir tahrik mili ile bağlanan bir transfer kutusu içine monte edilen ve elektronik olarak kontrol edilen çok plakalı bir kavramaya dayanıyor. Sistem, düşük tutuşa sahip yol koşullarında bile Maserati’nin geleneksel arkadan itiş sisteminin avantajlarını sağlıyor. Normal sürüş koşularında torkun tamamını arka aksa aktaran Q4 sistem, daha kaygan yüzeylerde veya arka tekerleklerin tutunma zorluğu yaşadığı sürüş koşullarında sistem büyük bir hızla reaksiyon gösteriyor ve 150 milisaniye gibi kısa bir sürede torku 50:50 oranında olacak şekilde ön ile arka aks arasında paylaştırıyor. Akıllı tork dağılımına sahip Q4 Akıllı Dört tekerlekten Çekiş Sistemi her zaman devrede olup tork dağılımını sürüş koşullarına göre büyük bir hızla ayarlıyor.

EN GÜNCEL TEKNOLOJİLER

Hibrit Levante, sürücüsünün kullanım tercihlerine göre tamamen kişiselleştirilebilen ve yüksek performanslı bir “Kullanıcı Deneyimi” sunan güçlü Android Automotive işletim sistemine sahip MIA (Maserati Akıllı Asistan) bilgi-eğlence sistemi sunuyor. Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi etkinleştirildiğinde 145 km/s hıza kadar tüm bakımlı yollarda kullanılabiliyor. Sürücü yorgunluğunu azaltan sistem aracı kendi şeridinde ortalıyor ve sürücü tarafından belirlenen hızı tamamen otomatik olarak korumaya devam ediyor. Sistem bir radar ve yola dönük bir kamera ile çalışıyor. Çok işlevli kamera, yol işaretlerini algılıyor ve öndeki aracın mesafesini ve hızını hesaplıyor. Sürücü istediği zaman aracın kontrolünü ele alabiliyor.

MASERATI CONNECT

Levante Hybrid, bağlantılı araç teknolojisiyle de müşteri deneyimini daha üst seviyeye taşıyor. “Maserati Connect Programı” sayesinde gelişmiş bağlanabilirlik çözümleri sunan hibrit Levante; kullanıcısına otomobilinin durumu takip edebilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca servis zamanı geldiğinde gerekli bildirimleri vererek hayatını kolaylaştırıyor. Maserati Connect aynı zamanda acil durumlarda ve çalınma durumunda yardım sağlayarak güvenliği iyileştiriyor. Kullanıcı, akıllı telefon, akıllı saat veya sanal kişisel asistanlar (Amazon Alexa ve Google Assist) aracılığıyla Connect Uygulaması üzerinden Maserati’siyle her an iletişim kurabiliyor. Entegre, bağlantılı navigasyon sistemi sayesinde sürücü her zaman gerçek zamanlı trafik bilgilerinin ve sürekli güncellenen haritaların keyfini sürebiliyor.

Maserati Levante Hybrid, ülkemizde 1 milyon 931 bin 366 TL’lik başlangıç fiyatıyla satışa sunuluyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.