GüncelLansman/Yenilik

Maserati yeni nesil spor otomobili MC20’yi tanıttı

İsmi, Maserati ve Corse (yarış) kelimelerinden ilham alınarak oluşturulan MC20, hem yarış hem yol otomobili kavramlarını aynı potada eriterek aynı zamanda markanın yarış dünyasına dönüşünü de simgeliyor.

Maserati, yeni nesil spor otomobili MC20’yi görücüye çıkardı. Modena’daki Viale Ciro Menotti Fabrikası’nda üretilen MC20, tasarımı, 630 HP gücündeki Maserati yapımı yeni V6 Nettuno motoru, sınıfının en iyi güç/ağırlık dengesi, 325 kilometre/saat’in üzerindeki maksimum hızı ve rafine aerodinamik yapısıyla dikkatleri çekiyor.

İsmi, Maserati ve Corse (yarış) kelimelerinden ilham alınarak oluşturulan MC20, hem yarış hem yol otomobili kavramlarını aynı potada eriterek aynı zamanda Maserati’nin yarış dünyasına dönüşünü de simgeliyor.

MC20, ileri seviyede konfor, lüks ve günlük kullanım esnekliği sunarken markanın yarış DNA’sını taşıyor oluşuyla da yeni bir dönemin başlangıcını simgeliyor.

Modena’daki Viale Ciro Menotti Fabrikası’nda üretilen MC20’yi ayrıcalıklı kılan unsurların başında, tamamıyla Maserati yapımı motoru V6 Nettuno yer alıyor. Modena İnovasyon Laboratuvarı’nın desteği ile Maserati mühendisleri tarafından tasarlanan 90 derece açılı, V6 silindirli, 3,0 litre hacimli, çift turbo beslemeli 630 HP gücündeki V6 Nettuno’nun en yüksek güç üretimine sahip 6 silindirli motoru var.

MC20’nin 7.500 d/d’da 630 HP güç ve 3.000 d/d’da 730 Nm tork üreten motoru, 210 HP/litre spesifik güç üretimi sağlıyor.

82 mm strok ve 88 mm çap değerine sahip motorda 11:1 sıkıştırma oranı uygulanıyor.

Uluslararası patentlerle korunan ve daha önce sadece Formula 1’de kullanılan teknolojiyi bir yol otomobiline aktaran Nettuno isimli motor sayesinde MC20, 2,9 saniyede 0-100 km/s ve 8,8 saniyede 0-200 km/s hızlanmalarını tamamlarken, 325 km/s’nin üzerinde maksimum hıza ulaşabiliyor.

F1 araçlarının motorlarında kullanılan ön odacık teknolojisinin ilk kez bir yol otomobiline aktarıldığı patentli MTC (Maserati Twin Combustion) yanma sistemi ise aracın performansını zirveye taşıyor.

Ayrıca yan buji çözümü sağlıklı bir yanmaya katkı sağlarken çift enjeksiyon sistemi de gürültü seviyesi, emisyon ve yakıt tüketiminin azalımına katkı sağlıyor.

Motorun ürettiği güç; emisyon uyumluluğu sağlamak üzere altı adet güç ve iki adet yüksek hız vitesine sahip sekiz vitesli çift kavramalı otomatik şanzıman tarafından tekerleklere aktarılıyor.

İÇ MEKANDA SPORTİF VE MİNİMAL TASARIM

MC20’nin kabin içinde; sürücü koltuğu, tıpkı bir yarış otomobili gibi işlevsellik sunarken, minimal bir tasarım anlayışıyla da ön plana çıkıyor.

Kokpitte biri sürücüye ait olan ve diğeri de hafif sürücüye dönük konumlandırılan Maserati Touch Control Plus olmak üzere iki ekran bulunuyor. Orta konsolda ise sürüş modu seçicisi, vites kumandası, elektrikli cam kontrolleri, bilgi-eğlence sisteminin ses kontrolü, kablosuz şarj özelliği ile akıllı telefon pedi gibi fonksiyonlar yer alıyor.

Marş ve Launch Control dahil diğer tüm kontroller ise Maserati Corse test pilotu ve eski MC12 Dünya Şampiyonu Andrea Bertolini’nin katkısıyla geliştirilen siyah deri kaplı spor direksiyon simidinde bir araya getiriliyor.

Vites değiştirme kolları da direksiyon koluna sabit olmasıyla kolaylık sağlıyor. Çerçevesiz tasarlanan dijital dikiz aynasının ekranından ise geri görüş kamerası izlenebiliyor.

Yine iç mekandaki karbon fiber yüzeyler, daha özgün ve kumaş benzeri bir görünüm için mat olarak uygulanıyor. MC20’nin önde 47 ve arkada 101 litre olmak üzere iki farklı bagaj alanı ise otomobilin işlevselliğini tamamlıyor.

Bunlarla birlikte, Maserati’ye özgü lacivert dokunuşlar ve gösterge panelinde alışılmış analog Maserati saati bulunmayan araçta; lüks bir saatten esinlenerek tasarlanan sürüş modu seçicisi, otomobilden beklenen lüksü ve kaliteyi yansıtıyor.

MC20, 5 FARKLI SÜRÜŞ MODUNU KULLANILIYOR

MC20, vites konsolundaki kumandayla seçilen ve her birinin kendine ait rengi olan Wet, GT, Sport, Corsa ve ESC Off olmak üzere 5 farklı sürüş modunu kullanıma sunuyor.

Bu sürüş modları arasındaki geçiş birkaç saniye içerisinde gerçekleşebiliyor. Araç ilk çalıştırıldığında etkin olan sürüş modu GT, günlük sürüş için ideal olup maksimum kullanım kolaylığı ve konfor sağlıyor.

Wet, hızlanma ya da viraj alma sırasında savrulmayı önlemek için ıslak veya nemli yol yüzeylerinde daha kontrollü bir sürüş sunuyor.

Sport modu yüksek çekiş koşullarında en yüksek performansı sunup pist kullanımı için ideal olurken, Corsa modu çekiş kontrolünün daha az ve elektronik stabilite kontrolünün daha üst sınırlarda etkin hale geldiği uç noktada bir sürüş deneyimi sunuyor.

Sport ve Corsa sürüş modlarında vites konsolundaki bir düğme ile süspansiyon sertliği ayarlanabiliyor. ESC Off ise tüm çekiş kontrol fonksiyonlarını devre dışı bırakıyor.

Direksiyon simidinde yer alan bir düğmeyle etkinleşen yükseklik artırma fonksiyonu ise, MC20’nin sürüş konforunu artıran diğer bir unsur olarak göze çarpıyor. 40 km/s hıza kadar kullanılabilen bu opsiyonel özellik sayesinde hidrolik sistem etkinleştirildiğinde ön aks 50 mm yükseliyor ve hız tümsekleri veya aşırı dik rampalar gibi engellerde kolaylık sağlıyor.

MC20’nin dövme alüminyumdan mamül ön ve arka süspansiyon tasarımındaki “yarı sanal düzen” ise maksimum direksiyon hakimiyeti ve optimum yol tutuşunu beraberinde getiriyor.

‘MC20, HERKESİN BEKLEDİĞİ SAFKAN BİR MASERATİ’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Maserati MC20’nin Dış Tasarımdan Sorumlu Başkanı Giovanni Ribotta, şunları kaydetti:

“MC20, herkesin beklediği safkan bir Maserati. Bizi köklerimize geri götürecek bir modele ihtiyacımız vardı. MC20’yi tasarlamaya başladığımızda, geçmişimize baktık ve Birdcage (Tipo 61) dünyasından ilham aldık. Ayrıca yarış pisti için geliştirilen ve daha sonra yollara uyarlanan MC12’den de esinlendik. Yeni projeyi ise en başından bir yol otomobili olarak düşündük. MC20, gelecek modellere ışık tutan bir konsept. Aynı zamanda form açısından da bir konsept oluşturmamızı sağladı. MC20 ile ilk kez uyguladığımız yöntem gelecekte tekrar kullanmayı planladığımız yüzeylere yönelik bir yaklaşımı oluşturuyor. MC20, otomobillerimizin temel tasarım kurallarına tam anlamıyla uyuyor ve çok iyi şekillendirilmiş bir görünüme sahip.”

Maserati Tasarım Projesi Lideri ve Nettuno adı verilen yeni benzinli motorun geliştirme ekibinin başındaki Stefano Tonietto ise Maserati motorların, özel bir hattın kurulduğu Ciro Menotti’de üretileceğini belirtti.

Tonietto, “Bu bir ‘Made in Modena’ ürünü. Motorumuz, otomobilimiz ve 80 yıldır burada olan tarihi Maserati fabrikamızla gurur duyuyoruz. Motoru geliştirmek, tasarlamak ve test etmek için çok çalıştık. Üretildiğini görmek gurur verici.” değerlendirmesinde bulundu.

Geliştirilen yeni motorun, 200 HP/litre ile sınıfının en iyisi olduğunu kaydeden Tonietto, “Pazarda buna benzer bir başka ürün yok. V6 kavramını tamamen yeni bir boyuta taşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir