‘Otomotivin yeni normali yüksek fiyatlar olacak’

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, otomotiv sektörünü 2021’de hem sıfır hem ikinci elde yüksek fiyatların beklediğini belirterek, “Otomotiv sektörünün yeni normali; hem sıfır km hem de 2. el araçlarda yüksek fiyatlardır ve bu şekilde devam edecektir” dedi.

Otomotiv sektörü veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, yılbaşından bu yana ikinci el araç fiyatlarının Eylül ayıyla birlikte çok astronomik oran olan yüzde 80 – 85 civarında arttığını belirterek, “Yani 1 Ocak’ta 100 bin TL olan bir ikinci el araç bugün 185 bin TL civarında oldu. Otomotiv sektörünün yeni normali; hem sıfır km hem de 2. el araçlarda yüksek fiyatlardır ve bu şekilde devam edecektir” dedi.

İkinci el araç fiyatlarının astronomik artışında birçok sebebin olduğuna dikkati çeken Yalçın, şunları söyledi: “Bu sebeplerin başında; pandemiyle birlikte sıfır km araç üretiminin ve buna bağlı olarak da araç bulunurluğunun oldukça azalması, Mayıs ayına kadar da üretimin başlamaması ve yaklaşık piyasaya giremeyen 300 bine yakın sıfır km aracın olması geldi. Vatandaşlar sıfır km araç bulamayınca ikinci ele yöneldi. Bu da, ikinci eldeki talep patlamasını yarattı. Tabi ki talep patlaması yaratılınca da fiyatlar da ikinci elde yukarı yönlü artmaya devam etti. Bu en büyük sebeptir. Diğer sebep ise “suni artışlar” dediğimiz olgu oluştu. Biz, ikinci eldeki bu artışların durulmayacağını, daha bir sene boyunca hatta 2021’in sonuna kadar devam edeceğini öngörüyoruz.”

SON ÖTV ZAMLARI

İthalattaki son vergi artırımlarının ikinci el piyasasına etkilerini de değerlendiren Hüsamettin Yalçın, görüşlerini şöyle dile getirdi: “Açıkçası son ÖTV zamlarından sonra çok hafif küçük bir tüketici psikolojisi dediğimiz bir durum oluştu. O da bekle gör anlamındaydı. Ancak ikinci el araç fiyatları genel olarak ÖTV zammından etkilenmedi. Etkilenmemesinden kastımız fiyatlar durmadı veya düşmedi.

O ilk psikolojik durum atlatıldıktan sonra da -ki o da bir hafta gibi kısa süre sürdü- fiyatlar artmaya devam etti. Araç olsun veya olmasın markaların açıklamış oldukları zamlardan sonra ikinci el araç fiyatları artmaya devam etti. Lüks araçlardaki ÖTV zammı daha yüksek olduğu, matrah oranları daha yüksek şekilde belirlendiği için lüks araçlardaki sıfır değerler çok yükseldi. İkinci el araç değerleri de buna paralel olarak lüks araçlarda daha çok artacaktır.”

 

2020 VE 2021 YILINDA PAZAR BEKLENTİSİ

Cardata olarak yaptıkları pazar dinamikleri ve araştırmaları sonucunda yıl sonunda sıfır araç pazarının 710-720 bin adet aralığında gerçekleşeceğini öngördüklerini belirten Yalçın, değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “Pandeminin ilk günlerinde geçen seneki 480 bin adetlik otomobil satış pazarını yakalar mıyız bu sene diye konuşuluyordu. Daha sonra Temmuz ayı rekor satış sonuçları geldikten sonra, 750-800 bin adetler konuşulmaya başlandı ama biz bu sene, yaklaşık 700 binin biraz üzerinde olacak bir sıfır km otomobil araç pazarı öngörüyoruz. İkinci el ve sıfır km araç, bir yatırım aracı olarak görülüyor. İnsanlar şu an fiyat yüksek de olsa araç satın almak istiyorlar.”

Cardata Genel Müdürü Yalçın, pazarın biraz doymuş olsa da 2012 yılında 600 bin adetler civarında gerçekleşmesini beklediklerini belirterek, ikinci el araç satışının da bunun 10 katı olacağını söyledi. Tekil ikinci el araç satışının da 6-7 milyon adet civarında olmasını öngördüklerini belirten Yalçın, “Otomotiv sektörünü 2021’de hem sıfır hem ikinci elde yüksek fiyatlar bekliyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.