GüncelLansman/Yenilik

Parametrik dinamikler yeni Hyundai Tucson’da

Hyundai’nin içerdiği parametrik dinamiklerle tasarım devrimi olarak öne sürdüğü yeni Tucson, hibrit, plug-in hibrit ve 48V hafif hibrit motor seçenekleriyle yıl sonunda Avrupa’da satışa sunulacak.

Hyundai’nin uzun zamandır merakla beklenen ve markanın yeni tasarım diliyle şekillenen C-SUV modeli yeni Tucson online düzenlenen global lansmanla tanıtıldı. Bu yılın sonuna doğru Avrupa’da satışa sunulacak aracın önümüzdeki yıl daha sport N Line versiyonu da tanıtılacak.

İlk kez 2004’te tanıtılan ve dünya çapında 7 milyondan fazla satılan Tucson, Avrupa pazarında da 1.4 milyon adet satış başarısı gösterdi. Tucson, şimdi de markanın yeni Sensuous Sportiness yani Duygusal Sportiflik tasarım kimliğini ön plana çıkarıyor.

Yeni Tucson’un öne çıkan en büyük özelliği motor ızgarası içine gizlenmiş parametrik farlar hemen dikkatinizi çekiyor. Tamponun iç kısmına yerleştirilen farlar ise gündüz LED’lerini destekliyor. Otomobilin yan profiline göz attığınızda ise kaslı ve belirgin çizgiler Tucson’u bir önceki jenerasyondan tamamen ayırıyor. Ayrıca SUV araçların maceracı karakterini gösteren plastik detayla ve dinamik çizgiye sahip olan jantlar da Tucson’un bu farklılığını gösteriyor. Ön kısımdaki radikal değişim arkada da devam ediyor. Egzoz difüzörü ve bagaj üstü spoyler de Tucson’a hızlı bir hatchback görünümü kazandırmış.

DAHA FAZLA TEKNOLOJİYE SAHİP İÇ MEKAN

Yeni Tucson’un içi ise öncekilerden tamamen farklı. Markanın yeni Elantra modeliyle geçiş yaptığı iç mekan tasarımı Tucson’da da yerini almış durumda. Yeni 10,25 inç AVN-T ekran, aracın kokpitini tamamen dolduruyor. Hyundai tasarımcıları, fiziksel düğmeler ve klasik butonlardan vazgeçerek tüm işletim ve kontrol mekanizmasını AVN üzerinden gerçekleştiriyor. Klima, havalandırma ve multimedya işlevleri dokunarak kontrol edilebiliyor. Tam dokunmatik ekran konsolu içeren ilk Hyundai modeli olan Tucson, alçak bir gösterge paneli de sahip. Analog yerine dijital ekrana sahip bir gösterge ile gelen otomobil, sürüşle ilgili tüm bilgileri anlık olarak sürücüsüne iletiyor. Orta konsolun iki yan cebinde kablosuz şarj pedi ve saklama bölmeleri bulunuyor. Bir önceki nesle göre 20 mm daha uzun, 15 mm daha geniş ve 10 mm artırılmış dingil mesafesi gelen Yeni Tucson, kısacası her zamankinden daha geniş. Bagaj hacmi ise 620 litre.

YENİ MOTOR SEÇENEKLERİ

Üç elektrikli motor ve dört farklı şanzıman seçeneğine sahip Tucson’da ayrıca iki adet içten yanmalı motor da bulunuyor. Benzinli ve dizel motorlarla da satışa sunulacak aracın her kullanım amacına uyum göstermesi söz konusu. Güç vaat eden turbo benzinli ve her zamandakinden daha ekonomik dizel 48 volt hafif hibrit, kompakt SUV segmentindeki tüm beklentileri rahatlıkla karşılayacak. Ayrıca üç farklı hibrit seçeneğiyle de hem çevreye hem de yakıt ekonomisine katkıda bulunacak.

Yeni Tucson’da dikkat çeken en önemli motor ise 1.6 T-GDI Smartstream. Hyundai’nin Sürekli Değişken Valf Zamanla (CVVD) teknolojisi ile donatılan bu motor, performansa ve yakıt verimliliğine aynı anda odaklanacak. Hyundai bu motoru kullanarak 265 Hp güce sahip bir plug-in hibrit versiyon da sunmuş olacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir