GüncelHibrit/Elektrikli AraçlarLansman/YenilikTicari Araçlar

Mercedes’in hafif ticarideki premium yıldızları

Mercedes-Benz’den Yeni Premium Hafif Ticari Araçlar; Vito, eVito, EQV ve V-Serisi. Mercedes-Benz’in orta segment hafif ticari araçlar portföyünde yenilenen bir iş stratejisi izleniyor. Yeni tasarım, ek konfor donanımı ve sürücü destek sistemlerinin yanı sıra daha fazla işlevsellik, çekiciliğin çekirdeğini oluşturuyor.

MERCEDES-BENZ Hafif Ticari Araçlar, orta büyüklükteki serisini özel ve ticari kullanım için yeni iç ve dış tasarımın yanı sıra, özellikle akıllı dijital ağdaki Plus sayesinde daha fazla konfor, güvenlik ve işlevsellik ile daha da çekici hale getirdi. Yeni modeller EQV ve V-Serisi ile eVito ve Vito, yakın zamanda sunulan, yenilenen iş stratejisinin uygulanmasında önemli bir adım. Böylece en çok arzu edilen ticari araçları ve hizmetleri sunarken, elektrikli mobilite ve dijital deneyim alanında liderliği pekiştirmek amaçlanıyor.

Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar farklılaştırılmış bir stratejik yaklaşım izliyor. Bu lüks stratejisi, tüm Mercedes-Benz otomobillerinde olduğu gibi, EQV ve V-Serisi de dahil olmak üzere özel olarak konumlandırılmış ticari araçlarla eVito ve Vito’yu da kapsayacak. Bu stratejik değişimin 2026’dan itibaren modüler ve ölçeklenebilir Hafif Ticari Araçlar (Van) Elektrik Mimarisinin (VAN.EA) devreye girmesiyle tam olarak uygulanması amaçlanıyor. Hem bireysel hem de ticari modellerde, elektrikli ticari araçların 2030 yılına kadar toplam portföyün yüzde 50’den fazlasını oluşturması bekleniyor.

Mercedes-Benz portföyünde orta segment ticari araçlarda en yüksek farklılaşma seviyesine ulaşılırken müşteri tabanında da öncesinde benzeri olmayan bir çeşitliliğe erişildi. Bir yanda müşteriler için çekici donanım serileri sunan EQV ve V-Serisi MPV’ler bulunuyor. EQV için AVANTGARDE donanımlı V-Serisi dört farklı biçimde sunuluyor: giriş seviyesi, STYLE ve AVANTGARDE ile EXCLUSIVE lüks. Ayrıca AMG Line ve Night paketi (V-Serisi için), dış ve iç mekân için EQV tasarım paketi (EQV için) gibi isteğe bağlı tasarım paketleri de yer alıyor. Öte yandan, seride Tourer, Panelvan ve Mixto modellerinde Vito ve eVito da yer alıyor. Vito modelleri, BASE, PRO ve SELECT donanımları ile kişisel ihtiyaçlara göre de uyarlanabiliyor.

GELECEĞİN KİLİDİ YENİLİKÇİ ARAÇ MİMARİSİ VAN.EA

Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar, orta ölçekli hafif ticari araçları daha çekici hale getirerek pazardaki konumunu güçlendirmek istiyor. Gelecek birkaç yıl içinde, yeni araçlar sadece kapsamlı bir lüks veya premium deneyime değil, aynı zamanda tamamen elektrikli bir geleceğe de köprü oluşturacak. Bu geleceğin kilit taşı olarak, yakında lansmanı yapılacak olan yenilikçi araç mimarisi VAN.EA öne çıkıyor. Elektrik bataryalı araçlar için özel olarak geliştirilen VAN.EA’nın 2026 yılında tanıtılması planlanıyor. Gelecekte, tüm yeni orta ölçekli ve büyük hafif ticari araçlar bu teknolojiyi temel alacak. VAN.EA ayrıca, Mercedes-Benz AG’nin sürdürülebilir iş stratejisindeki en önemli dönüşüm hedeflerinden birine ulaşmak için 2039’dan itibaren karbon nötr yeni bir araç filosuna giden yolda önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor.

KUSURSUZ BİR GÖRÜNÜM İÇİN YENİ DIŞ TASARIM

V-Serisi ve EQV’nin yeni ‘‘yüzü” gelenekselle modernliği bir araya getiriyor. V-Serisi’nin klasik krom ızgarasını EQV’nin avangart siyah panel elemanıyla birleştiriyor. Farlar, krom çerçeveli yeni, yere yakın radyatör ızgarası ve plaka büyük siyah parlak bir yüzeye oturuyor. Bu şık bağlantı ve hizalama, imtiyazlı duruşa ve statüye işaret ederken iki Orta-Özel Segment Hafif Ticariye de kusursuz ve ayrıcalıklı bir hava katıyor. Yeni EQV, üç boyutlu derinlik görünümlü ve ortasında Mercedes yıldızı bulunan çift renkli çıtaya sahip. Yeni V-Serisi temel model ve STYLE’da, yıldız desenli bir radyatör ızgarası, krom uçlu iki çıta ve merkezi bir yıldız bulunuyor. V-Serisi AVANTGARDE ve AMG Line paketli V-Serisi’nde yıldız deseni parlak krom bir görünümde kullanılıyor. En üst donanım olan V-Serisi EXCLUSIVE, beş adet krom kaplamalı çift panjur ile artık statü belirleyicilikte daha da kararlı. Mercedes yıldızı kaputun üzerinde dik duruyor. Böylece yeni V-Serisi, Orta-Özel Segment Hafif Ticarilerin Mercedes’i olarak statüsünü her zamankinden daha fazla vurguluyor.

V-Serisi EXCLUSIVE’de, AMG Line’lı V-Serisi ve EQV AVANTGARDE’da krom çerçeve, ayrıca aydınlatılıyor. AMG Line, ortada ve dış uçlarda AMG’ye özgü havalandırma ızgaralarına sahip daha sportif bir tampona sahip. Karartılmış arka farlara ek olarak, dinamik olarak şekillendirilmiş arka cam, arkada daha şık bir görünüm sağlıyor.

VITO VE eVITO’YA GÜÇLÜ VE DİNAMİK DURUŞ

Yeni tasarlanan radyatör ızgarası ve yeni ön tamponlar ile Vito ve eVito daha modern, güçlü ve dinamik gözüküyor. Radyatör ızgarası, üç boyutlu derinlik görünümüne ve merkezi yıldıza sahip üç çıtanın yanı sıra arkasında sportif siyah elmas ızgara yer alıyor. eVito’daki ızgara arkada kapalı duruyor. Büyük yan hava girişlerine sahip tamponlar aracın genişliğini vurguluyor.

YENİ KABİN TASARIMI

Yeni iç tasarım, geliştirilmiş görünümü görsel olarak tamamlıyor ve dijitalleştirerek karakterize ediyor. Yeni Mercedes-Benz orta segment hafit ticari araçların kabini, öncelikle dokunmatik ekranlı yeniden tasarlanmış bir gösterge paneli, yeni şık havalandırma delikleri ve ellerin boşta olduğunu algılama özelliğine sahip yeni nesil kapasitif direksiyon simidi ile özgünlüğünü ortaya koyuyor. EQV ve V-Serisi, ilk kez iki adet 12,3 inç geniş ekrana sahip olarak sunuluyor.

Yeni orta konsol, isteğe bağlı olarak akıllı telefonların kablosuz şarjına da imkân veriyor. Bazıları isteğe bağlı olan diğer yeni özellikler arasında KEYLESS (anahtarsız) çalıştırma fonksiyonu, ısıtmalı direksiyon simidi ve gece sürüşü için yeni, soluk arka aydınlatma da bulunuyor. Arkaya daha rahat erişim için V-Serisi ve EQV’de artık standart olarak aracın sol tarafında sürgülü bir kapı da bulunuyor. İlk kez, elektrikli EASY-PACK bagaj kapağı, rahat yükleme ve boşaltma için yeni Vito Mixto, Vito Tourer ve eVito Tourer için kullanılıyor.

MBUX BİLGİ-EĞLENCE SİSTEMİ

Yeni Mercedes-Benz orta segment hafif ticari araçlar, Vito ve eVito için bir ilk olarak, mevcut MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) bilgi-eğlence sistemi ile standart olarak donatıldı. Böylece yeni araçlar kıyaslanamayacak kadar dijital ve interaktif bir deneyim sunuyor. Yeni MBUX ile V-Serisi ve EQV sürücüleri, müzik dinleme, ENERGIZING konfor kontrolü ve artırılmış gerçeklik ile navigasyon gibi olası ek işlevlerden de yararlanıyor.

EQV VE eVITO ROTAYI KENDİSİ ÇİZİYOR

MBUX sayesinde, EQV’ye ek olarak, eVito ilk kez aktif menzil yönetimi ve bulut tabanlı hizmetler ve uygulamalar ile akıllı navigasyonun elektromobil ekosistemine entegre edildi.

Elektrikli zekâ, yolculuğu planlamaya ya araçtaki MBUX ya da Mercedes me uygulaması aracılığıyla önceden başlıyor. Örneğin, ön klima için istenen kalkış saatini seçmeniz yeterli. Böylece araç, yolculuğun başlangıcında istediğiniz sıcaklıkta oluyor. Yola çıkıldığında MBUX rotayı otomatik olarak güncelliyor.

Akıllı navigasyon sistemi, öndeki trafik sıkışıklığına veya yakıt tüketimini etkileyen sürüş tarzındaki bir değişikliğe anında tepki verir. Yükleme durakları toplam seyahat süresi için en verimli şekilde planlanır. Bu nedenle, aracın her zaman tam olarak şarj edilmesi gerekmez.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir