Yeni nesil Michelin 4 Mevsim lastik

Michelin, kuru-ıslak zemindeki frenleme performansı, enerji verimliliği ve uzun ömürlülüğü ile karlı zemin ve düşük sıcaklıklarda sunduğu yol tutuşu e frenleme özellikleriyle öne çıkan yeni dört mevsim lastiği CrossClimate 2’yi Türkiye’de de satışa sundu.

MICHELIN’in yeni dört mevsim lastiği CrossClimate 2’yi Avrupa genelinde eş zamanlı olarak piyasaya sürdü. Michelin’in yeni ürünü Türkiye’de de Michelin Türkiye Satış Direktörü Sertan Akçagöz ve Michelin Türkiye Pazarlama Direktörü Gözde Alpaslan’ın katılımı ile gerçekleştirilen basın lansmanında tanıtıldı.

Michelin’in yeni nesil dört mevsim lastiği; kuru ve ıslak zeminde frenleme performansı, enerji verimliliği ve uzun ömürlülük açısından bir yaz lastiğinin faydaları ve bir kış lastiğinin, karlı zeminde ve düşük sıcaklıklarda yol tutuşu ve frenleme performansını birlikte sunuyor. Michelin CrossClimate 2’nin yanaklarında bulunan 3PMSF (3 Zirveli Kar Tanesi) logosu, kış lastiklerinin zorunlu olduğu ülkelerde dahi kışın bu lastiğin kullanılabileceğini gösteriyor.

CROSSCLIMATE 2, HER HAVA KOŞULUYLA BAŞA ÇIKABİLİYOR

Sahip olduğu sayısız ve bazen birbiriyle zıt gibi görünen performans özellikleri sayesinde, Michelin CrossClimate 2, yılın hangi döneminde olursa olsun sürücülerin karşılaşabileceği hava koşullarının çoğuyla başa çıkıyor. Birinci sınıf dört mevsim lastikler üzerinde gerçekleştirilen Avrupa testlerinin çoğunda, dört mevsim lastik pazarının uzmanı Michelin CrossClimate 2 lastiği zirvede yer alıyor.

Michelin CrossClimate 2, bileşenleri ve sırt yapısı başta olmak üzere bileşenlerinin tümünü kapsayan yenilikçi bir ileri teknolojiler kombinasyonunu bünyesinde barındırıyor. Sırt yapısı için kullanılan malzemeler ile sırt deseni arasında mümkün olan en etkin dengeyi sağlayacak ve ilk kilometreden son kilometreye, bir başka deyişle yasal diş derinliğine ulaşana kadar uzun süre yüksek performans veren yeni nesil dört mevsim lastiklerin üretilebileceğini gösterecek şekilde geliştirildi. Hem yeni hem de aşınmış şekliyle Michelin CrossClimate 2, 2020 ve 2021 yıllarında gerçekleştirilen dokuz testin altısında (esas olarak frenleme ve yol tutuş performans testleri) zirvede yer aldı.

DAHA DÜŞÜK YUVARLANMA DİRENCİ, DAHA UZUN LASTİK ÖMRÜ

Michelin CrossClimate 2 ayrıca, yuvarlanma direncini düşüren ve lastik ömrünü uzatan bileşenleri ve kademeli kanalları sayesinde sağladığı kusursuz kilometre performansı ile de öne çıkıyor. Bu sayede lastikler daha seyrek değiştiriliyor- ve sadece lastiklerin kullanım ömrü bittiğinde değiştiriliyor- ve bu sürücüler ve gezegenimiz için bir kazan-kazan durumu oluşturuyor. Şöyle ki, kullandıkları lastiklerin daha uzun ömürlü olması sayesinde vermiş oldukları paranın karşılığını daha iyi alan sürücüler için lastiklerin üstün yuvarlanma direnci her kilometrede yakıt tasarrufuna katkıda bulunuyor.

Michelin Otomotiv, Motor Sporları Başkan Yardımcısı ve Grup İcra Komitesi Üyesi Scott Clark

4 MEVSİM, PANDEMİDE BÜYÜMEYİ SÜRDÜREN TEK SEGMENT

Basın toplantısında Michelin Otomotiv, Motor Sporları Başkan Yardımcısı ve Grup İcra Komitesi Üyesi Scott Clark’ın değerlendirmelerine de bir video ile yer verildi. Clark, Michelin’in yeni lastiği ile ilgili şunları söyledi: “Michelin CrossClimate, piyasaya ilk sürüldüğü tarihten bu yana, salgın nedeniyle kapanma döneminde büyümeyi sürdüren tek segment olmanın yanı sıra, yüzde 19’un üzerinde büyüme sergileyen Avrupa dört mevsim lastik pazarında radikal bir etkiye sahip oldu. Önümüzdeki beş yıllık süreçte yıllık yüzde 16’nın üzerinde büyüme beklenen Michelin CrossClimate 2, Michelin Grubu’nun tamamen sürdürülebilir olma stratejisini bir örneğidir.”

Michelin Türkiye Satış Direktörü Sertan Akçagöz ve Michelin Türkiye Pazarlama Direktörü Gözde Alpaslan, Scott Clark’ın sunum videosunun ardından soruları yanıtladı.

Michelin Türkiye Satış Direktörü Sertan Akçagöz ve Michelin Türkiye Pazarlama Direktörü Gözde Alpaslan

PANDEMİ KISITLAMALARINDA SEKTÖR VE MICHELIN

Michelin Türkiye Satış Direktörü Sertan Akçagöz, pandemi dönemindeki kısıtlamaların sektöre ve markaya etkileriyle ilgili soruya şu yanıtı verdi: “Bu ayrı ayrı değerlendirmek lazım; ağır vasıta ve binek kısmı olarak. Ağır vasıtada pandemi döneminin başında hepimiz panik olduk ama bir yandan da ürünlerin hareketliliği devam etti. Biz evde oturduk ama en ufak bir ürün bile kapımıza kadar geldi ve beklenmedik bir pazar değişikliği oldu. Nedir bu mesela; kamyonet grubunda, küçük araçlarda uluslararası nakliyede çok büyük artışlar oldu. Madencilikte de ağır vasıta lastiklerinde çok fazla artış yaşandı.

 

‘DÖRT MEVSİM LASTİKTE 5 SENEDE YÜZDE 16 BÜYÜME BEKLİYORUZ’

Binek grubuna geldiğimizde aşağı yukarı aynı şeyler oldu. Pazar tüm Avrupa ile biraz küçüldü fabrikalar kendilerini tekrar planlamaya soktu fakat ondan sonra inanılmaz bir artış oldu ve şuanda tüm fabrikalar Avrupa’da da o talep artışına yetişmeye çalışıyor. Özellikle 4 mevsim lastiğinde önümüzdeki 5 senede yüzde 16’lık bir büyüme bekliyoruz. Biz kendi içimizde pazardan daha fazla büyüyoruz. Bizim müşterimiz daha fazla buraya doğru kayıyor. Bizim müşterimiz derken Premium grubu biraz daha fazla kış lastiği veya 4 mevsim kullanmaya başladı. Çünkü araç yüksek 17 jant veya 18 jant. Araç 14-15 jant ise kış lastik ya da 4 mevsim lastik tercihi biraz daha az oluyor.”

‘KAPLAMAYA TALEP DEVAM EDİYOR’

Akçagöz, kaplama lastik ile ilgili soruya ise, “Kaplamaya olan talep devam ediyor. Esasında kaplama bizim savunduğumuz bir şey ağır vasıta lastiklerimizde, Türkiye’de de 11 tane atölyemiz var. Sırt kısmını Michelin kısmı ile tekrar atölyelerimizde tekrar ağır vasıtaların üzerine tekrar işliyoruz. Yüksek ısıda fırınlarda onlar tekrar pişiyorlar ve minimum yüzde 80 hatta yüzde 100 ömür taahhüdümüz var bu ürünlerde. Lastiğin iç yapısı zarar görmediği sürece otobüs-kamyon lastiklerini biz en az bir iki hatta otobüs grubunda üçe kadar kaplayabiliyoruz. Performanstan ve güvenlikten en ufak bir şüphemiz yok” yanıtını verdi.

‘LASTİK SATIŞLARINDA E-TİCARET İSTENEN DÜZEYDE DEĞİL’

Lastik satışlarında e-ticaretin payı ile ilgili soruyu yanıtlayan Michelin Türkiye Pazarlama Direktörü Gözde Alpaslan, “E-ticaret git gide artıyor ama satışlar hala düşük. Bizim de Michelin olarak, 2020 Haziran ayında hayat geçirdiğimiz “Hemen Al” projesi hayata geçti. Michelin.com.tr üzerinden aracınızın spesifikasyonlarını girerek sizi ilgili siteye yönlendiriyoruz ve orada size uygun lastiğin fiyatını görerek internetten satın almanızı tamamlıyorsunuz. Kampanyadan faydalanıyorsunuz. Offlineda satışta geçerli kampanyanın benzerini yüzde yüz aynı olmasa da onlineda’da da veriyoruz. Eğer taksit kampanyası offline’da varsa onlıne’da da aynı şartları sağlıyoruz. 48 saat sonrasına randevu alarak lastiğinizi taktırıyorsunuz lastik oteli gibi ek hizmetleri de internetten satın alabiliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

ELEKTRİKLİ ARAÇ LASTİKLERİNİN FARKI NE?

Michelin Türkiye Ticari Direktörü Sertan Akçagöz, 4 yıldır Formula E’nin lastik tedarikçisi olan Michelin’in bu alanda önemli bilgi ve birikime sahip olduğunu vurguladı ve “Elektirikli araçlardaki lastiklerin, diğer lastiklerden farkı nedir?” şeklindeki soruyu şu şekilde yanıtladı: “Birincisi oradaki en büyük amaç yuvarlanma direncini düşürmek, en az elektrik-yakıt tüketimi sağlamak. Fiziksel olarak baktığınızda anlamıyorsunuz ama kilogram olarak çok farklı. Yanak kısmı daha yumuşak oluyor. Normal araca bu lastik takıldığında kullanıcı bunu fark edebiliyor. Oradaki ana motivasyon düşük yakıt, düşük karbondioksit  emisyonu ve yuvarlanma direncinin düşürülmesi. Aynı Cross Climate’da olduğu gibi zaten Michelin’in en büyük mottosu bu. Her şeyi ilerletmeye çalışıyor ama yuvarlanma direncini mutlaka düşürüyor. Ben son dönemde hiçbir ürünün özelliğinin artırılıp aynı zamanda yuvarlanma direncinin artırıldığını görmedim. Fren mesafesi artıyor ama yuvarlanma direnci aynı kalıyor. Çünkü hedef hep daha az yakıt tüketmek. Arabayı bir bütün olarak düşündüğünüzde lastik de önemli bir katkı sağlıyor. Aracın toplam karbon emisyonunun azaltılmasında lastik büyük önem taşıyor.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.