Otokar, pandemide de çevreci üretti

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, “Enerji verimliliği çalışmalarıyla 1.526 GJ enerji tasarrufu, sera gazı emisyonlarında ise 300 ton CO2e azaltım elde ettik” dedi.

OTOKAR, geçen yıl sürdürülebilirlik performansını artırmaya yönelik çalışmalar ve hayata geçirilen projelerle 150 bin 500 metreküp atık suyu geri dönüştürerek üretime kazandırırken, 1.526 GJ enerji tasarrufu ve sera gazı emisyonlarında 300 ton CO2e azaltım gerçekleştirdi.

Otokar’dan yapılan açıklamaya göre, sürdürülebilirlik raporunun 8’incisini yayımlayan şirket, çevreci ve yenilikçi ürünleriyle gelecek nesillerin yaşam standartlarının geliştirilmesi için teknoloji ve dijitalleşmenin itici gücünden yararlanarak öncü işleri hayata geçiriyor.

Şirket, geleceğin ihtiyaçları doğrultusunda yeni donanım ve uygulamaların geliştirilmesi yönünde çalışmalarını sürdürüyor. Son 10 yıl içinde cirosunun ortalama yüzde 8’ini Ar-Ge faaliyetlerine ayıran, 2020 yılında bu alanda 202 milyon lira Ar-Ge harcaması gerçekleştiren şirketin, 10 yıl içinde yaptığı Ar-Ge harcaması ise toplam 1,3 milyar lirayı aştı.

SALGIN DÖNEMİNDEKİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÇALIŞMALARI

Açıklamada görüşlerine yer verilen Otokar Genel Müdür Serdar Görgüç, şirketin iş stratejilerini küresel bir oyuncu olma yolunda hayata geçirmekle kalmayıp çevresel etkiyi azaltma ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik çalışmalarını da artırdığını belirterek, “Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 sürecinde öncelikle çalışanlarımızın sağlığını korumak ve faaliyetlerimizin devamlılığını sağlamak adına tüm tedbirleri hızlıca alıp, çalışanlarımızın özverili emekleriyle iş başarımızı korumayı başardık. Pandeminin tüm olumsuzluklarına rağmen dönem içinde sürdürülebilirlik çalışmalarımızı aynı ciddiyetle sürdürdük.” ifadesini kullandı.

Otokar Genel Müdür Serdar Görgüç

Arifiye’de 552 bin metrekare alana yayılı fabrikada sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında yürütülen faaliyetlerin sonuçlarına da değinen Görgüç, şu bilgileri paylaştı:

“Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarındaki çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Bu sürece katkı veren başta çalışanlarımız, tedarikçi ve iş ortaklarımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz. Geçtiğimiz yıl sürdürülebilirlik performansımızı artırmaya yönelik istikrarlı çalışmalarımız ve hayata geçirdiğimiz projelerle 150 bin 500 metreküp atık suyu geri dönüştürerek üretime geri kazandırdık. Enerji verimliliği çalışmalarıyla 1.526 GJ enerji tasarrufu, sera gazı emisyonlarında ise 300 ton CO2e azaltım elde ettik.”

Görgüç, çalışanların mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik eğitim çalışmalarının salgın döneminde de sürdüğünü vurgulayarak, iş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalık ve bilginin pekiştirilmesi amacıyla da eğitimler düzenlendiğini kaydetti.

10 YILLIK AR-GE YATIRIMI 1.3 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

Geleceğin ihtiyaçları doğrultusunda yeni donanım ve uygulamaların geliştirilmesi yönünde çalışmalarını aralıksız sürdüren Otokar, geçtiğimiz yıl Ar-Ge ve dijital dönüşüm çalışmalarıyla da sektördeki öncülüğünü sürdürdü. Son 10 yıl içinde cirosunun ortalama yüzde 8’ini Ar-Ge faaliyetlerine ayıran, 2020 yılında bu alanda 202 milyon TL Ar-Ge harcaması gerçekleştiren şirketin 10 yıl içinde gerçekleştirdiği Ar-Ge harcaması toplam 1,3 milyar TL’yi aştı. 2020 yılında ticari ve askeri araç alanlarında yeni ürünlerini tanıtan şirket, “Güvenli Otobüs” projesiyle sektördeki ilklerine yenisini ekledi. Pandemi koşullarında toplu taşımayı daha güvenli hale getirmek amacıyla geliştirilen Güvenli Otobüs’te dört yenilikçi sistemi uygulayarak bulaş riskini azalttı. Güvenli Otobüs Kent Körüklü ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanıldı.

Otokar’ın 2020 yılına ilişkin Sürdürülebilirlik Raporu; şirketin faaliyetlerinin çevresel, sosyal ve yönetişim alanındaki performans sonuçları GRI Standartları’nın temel (core) uygulama düzeyi gerekliliklerine uygun olarak hazırlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.