GüncelHibrit/Elektrikli AraçlarTicari Araçlar

Türkiye’deki markaların global başarısı

Türkiye otomotiv pazarındaki rekor satış rakamı, markaların Avrupa’daki sıralamasına da yansıdı. Peugeot İspanya’yı geçerek 4’üncü ülke olurken, Dacia Türkiye dünyada 6’ıncı sıraya yükseldi. PSA’nın diğer iki markası Opel ve Citroen de Türkiye’yi 3’üncü en büyük pazar yaptı.

Mehmet Emin AVCI

TÜRKİYE toplam otomotiv pazarının uzun bir aradan sonra 2023 yılını 1 milyon adetlik satış rakamının üzerinde kapatması, Türkiye’de faaliyet gösteren markaların da Avrupa’da sıralamada üst sıralara yükselmesini sağladı.

2023’ün 12 aylık döneminde toplam pazar, 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 55 artarak 1 milyon 283 bin 952 adetten kapandı. Bu dönemde, otomobil pazarı da yüzde 63’lük artış sağladı ve 967 bin 341 adede ulaştı.

Türkiye pazarındaki rekor satış, Türkiye’deki markaların satış rakamlarına da yansıdı. Bu sayede Türkiye, İspanya’yı geçerek en fazla Peugeot satılan 4’üncü ülke oldu. 2023 yılını 78 bin 632 adetlik satışla tamamlayan Peugeot Türkiye, bugüne kadarki en yüksek satış rakamına ulaşarak kendi rekorunu kırmış oldu.

Renault da, Aralık 2023’ü binek otomobil pazarının lideri olarak tamamladı. Clio, 2023’te B-HB ve B segmentlerinde liderlik koltuğuna oturarak, en çok tercih edilen otomobil olmayı başarırken, Dacia Türkiye, 2023’te 41 bin 339 adetlik satış rakamıyla dünya genelinde 6. sırada yer aldı.

2022 yılını Türkiye’deki en yüksek satış rakamıyla kapatan Citroen ise, 2023 yılında da rekor satışa ulaştı ve Türkiye’yi Citroen’in dünyadaki en büyük 3’üncü pazarı yaptı.

Opel, 2023’te gerçekleştirdiği 73 bin 865 adetle satışlarını 2022’ye göre 2 kattan fazla artırarak, elde ettiği yüzde 6’lık pazar payıyla yılı 6’ncı sırada tamamladı. Opel Türkiye’deki bu başarısıyla Almanya ve İngiltere’nin ardından en fazla Opel satışı yapılan 3’üncü ülke konumuna yükseldi.

Peugeot Türkiye Genel Müdürü Gülin Reyhanoğlu

PEUGEOT TÜRKİYE, İSPANYA’YI SOLLADI

Peugeot Türkiye, Türkiye pazarındaki büyüme hamlesinin sonuçlarını almaya devam ediyor. 2023 yılını 78 bin 632 adetlik satışla tamamlayan Peugeot Türkiye, bugüne kadarki en yüksek satış rakamına ulaşarak kendi rekorunu kırmış oldu. Marka ayrıca 32 bin 666 adetle kapattığı 2022 yılına göre de satışlarını yüzde 141 artırmayı başardı.

Peugeot Türkiye Genel Müdürü Gülin Reyhanoğlu, 2023’ün kendileri için başarılı bir yıl olduğunu belirterek, “Peugeot olarak Türkiye pazarındaki büyümemiz aralıksız sürüyor. 2023 yılını 78 bin 632 adetlik satışla 5’inci sırada tamamladık. Bu rakam bir önceki yıla göre 2,5 kata yakın büyüdüğümüz anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Markanın Türkiye’deki yükselişinin globalde de ilgiyle takip edildiğini belirten Reyhanoğlu, “Rekor seviyedeki satışımızla yıl sonunda İspanya’yı geride bırakmayı başardık. Bugün itibarıyla Türkiye, globalde 147 ülke arasında en fazla Peugeot satışı yapılan 4’üncü ülke konumuna yükseldi. Önümüzde Fransa, İtalya ve İngiltere var. Bu tablo bile 2023’ün bizim için ne kadar başarılı olduğunu ortaya koymaya yetiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

DACIA TÜRKİYE, DÜNYADA 6’NCI SIRAYA YÜKSELDİ

MAİS, otomotiv pazarında 2023’teki başarılarıyla öne çıkarak, önemli performans sergiledi.

Renault, Aralık 2023’ü binek otomobil pazarının lideri olarak tamamlarken, Dacia Türkiye, 2023’te 41 bin 339 adetlik satış rakamıyla dünya genelinde 6. sırada yer aldı. Clio, 2023’te B-HB ve B segmentlerinde liderlik koltuğuna oturarak, en çok tercih edilen otomobil olmayı başardı. Clio ve Megane Sedan ile binek otomobil pazarında en çok otomatik şanzımanlı model satan marka olarak da öne çıkan Renault’un bu yıl satışa sunduğu Megane E-Tech yüzde 100 elektrikli modeli, segmentinin en çok satan elektrikli modeli oldu. Şirket, 2024’te de E-tech teknolojisi ile yeni model atağını sürdürerek, başarılarını katlamaya devam edecek.

Dacia Türkiye ise, 2023’te 41 bin 339 adetlik satış rakamıyla dünya genelinde 6. sırada yer aldı. Dacia Duster, 2023’te Türkiye pazarında en çok satan ithal model ile öne çıkarak, SUV kategorisinde ikinci sırada yer aldı. Binek otomobil pazarında en çok tercih edilen altıncı model olan Dacia Duster, 4×4 segmentinde de dördüncü oldu. Dacia Jogger, Türkiye’de MPV segmentinin lideri oldu ve geniş ailelerin tercihi haline geldi. Dacia Sandero Stepway ise B SUV kategorisinde en çok tercih edilen beşinci model oldu. Satış adetlerine göre, otomotiv pazarında en çok satan beşinci ithal marka olan Dacia, 2024’te de kullanıcılarına modellerini sunmaya devam edecek.

MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, MAİS olarak yeni model atağına kalktıkları 2023’ü başarıyla tamamladıklarını, yeni Megane E- Tech yüzde 100 elektrikli, yeni Austral E-Tech Full Hybrid ve Clio E-Tech Full Hybrld lle Renault’taki E-Tech atılımlarının Türkiye’de büyük ilgiyle karşılandığını ifade etti. Çağdaş, Spring ile Dacia’nın elektrikli araçlarını herkes için ulaşılabilir yapma hedefini Türkiye’ye taşıdıklarını sözlerine ekledi.

Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım

TÜRKİYE, CITROEN’İN DÜNYADAKİ EN BÜYÜK 3’ÜNCÜ PAZARI  

2022 yılında Türkiye’de rekor satışa ulaşan Citroen Türkiye, güçlü bir büyüme gerçekleştirdiği 2023 yılı verilerini açıkladı. Buna göre, 2023’ü toplamda 63 bin 153 adetlik satışla tamamlayan Citroen Türkiye, bu performansıyla satışlarını 2022 yılına göre yüzde 119 artırmayı başardı.

Satışlarını ikiye katlayan Marka, aynı zamanda Türkiye pazarındaki en yüksek satış adedine ulaşarak tarihi bir rekora imza attı. Bu rakamla marka, geçen yılı toplam pazarda 3 sıra birden yükselerek 7’nci sırada tamamladı. Citroen, yılı pazarın da üzerinde bir büyüme elde ederek yüzde 5,1 payla kapattı. Hafif ticari araçta ilk 5’te yer alan marka bu başarısını ODMD ödülüyle taçlandırdı.

Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, “2023’teki satış rakamımız, Türkiye’yi Citroen’in dünyada en büyük 3’üncü pazarı haline getirdi. Bu hem marka olarak bizim, hem de Türkiye için çok önemli başarı. Citroen Türkiye olarak 2024 için de hazırız. Yılın üçüncü çeyreğinde pazara sunacağımız e-C3 gibi iddialı modellerimizle 2024 yılında da benzer başarılara imza atacağımıza inancımız tam” dedi.

OPEL TÜRKİYE, GLOBAL PAZARDA PODYUMA ÇIKTI

Opel, geçen yıl gerçekleştirdiği 73 bin 865 adetle 2022’ye göre satışlarını 2 kattan fazla artırarak, hem binek hem ticari araç hem de toplam pazarda yüzde 100’ün üzerinde büyüme kaydetti. Markanın ülke tarihindeki rekor seviyede en yüksek satış hacmi olan bu başarıda binek modellerin performansı özellikle etkili oldu.

Opel 2023’te Türkiye’de 61 bin 57 adet binek araç satışına imza attı. 2022’de 6 bin 347 adetlik satışa ulaşan Opel, geçen yıl performansını yüzde 102 oranında artırdı ve 12 bin 808 adet ticari araç satışıyla yılı tamamladı.

Opel Türkiye Genel Müdürü Yiğit Yantaç

Opel Türkiye Genel Müdürü Yiğit Yantaç, yıl sonunda ulaştıkları 73 bin 865 adetlik satışın kendilerini global arenada da öne çıkardığını vurgulayarak, “Yükselen performansımızla 2023’te Almanya ve İngiltere’nin ardından en fazla Opel satışı yapılan 3’üncü ülke konumuna yükseldik. Bu başarı bizim olduğu kadar Türkiye için de çok önemli bir gurur kaynağı” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir