GüncelHibrit/Elektrikli AraçlarOto Teknoloji

Renault Group ve OYAK’tan yeni ortaklık

Gerçekleştirilen ortaklıklar, şimdiye kadar Oyak Renault bünyesinde bulunan motor ve güç aktarım sistemleri tesisi, ‘OYAK HORSE’ adıyla Oyak Renault’nun Bursa fabrikasında üretime devam edecek.

RENAULT Group ve OYAK, İspanya merkezli HORSE Holding ile ortaklığa imza attı. Renault Group’tan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de Oyak Renault’nun Bursa fabrikasında faaliyet gösteren motor ve güç aktarım sistemleri tesisinin üretim faaliyetleri Bursa’da “OYAK HORSE” adıyla devam edecek.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 7 ülkede faaliyet gösterecek HORSE Holding, ileri hibrit ve düşük emisyonlu motor ve güç aktarım sistemleriyle ilgili bilgi ve varlıkları tek çatı altında toplayacak.

 

İLERİ HİBRİT MOTOR VE GÜÇ AKTARIM SİSTEMLERİ
Genel merkezi Madrid’de olan HORSE Holding, yıllık 3,2 milyon üretim kapasiteli 8 tesisi ve 3 AR-GE merkeziyle Renault Group’un ileri hibrit ve düşük emisyonlu motor ve güç aktarım sistemleri konusundaki endüstriyel bilgi birikimini ve varlıklarını devralıyor.

Şimdiye kadar OYAK Renault bünyesinde bulunan motor ve güç aktarım sistemleri tesisi, “OYAK HORSE” adıyla OYAK​​​​​​​ Renault’nun Bursa fabrikasında üretime devam edecek.

OYAK HORSE, yüksek basınçlı alüminyum enjeksiyon, motor, vites kutusu üretim ve AR-GE merkezi ile faaliyet gösterecek. Yeni ortaklık, Türkiye’de düşük emisyonlu motor üretimi yatırımları için fırsat sağlayacak.

İspanya, Arjantin, Portekiz, Brezilya, Şili, Romanya ve Türkiye’de faaliyet gösterecek şirkette Renault Group’tan 9 bin çalışan görev yaparken, Türkiye’de OYAK ortaklığı ile Bursa’da bulunan HORSE tesisinde ise 875 kişi çalışıyor.

OYAK
1961 yılında kurulan OYAK, Türkiye’nin en büyük tamamlayıcı mesleki emeklilik fonudur. OYAK ve OYAK Grup Şirketleri, maden metalürji, çimento beton kâğıt, otomotiv lojistik, finans, kimya, gıda tarım hayvancılık, inşaat ve enerji sektörlerinde Türkiye’nin her bölgesinde, yurt dışında ise 25 ülkede faaliyet gösteren 140’tan fazla Grup Şirketinden oluşmaktadır.

OYAK ikinci basamak tamamlayıcı mesleki emeklilik fonu olarak faaliyetlerine; 205 sayılı Kanun kapsamında, özel hukuk hükümlerine tabi, mali ve idari bakımdan özerk, ek bir sosyal güvenlik kuruluşu olup, üyelerinin birikimlerini verimlilik ve karlılık amacıyla yönetmektedir.

OYAK, 38 bini aşkın çalışanı, 460 binden fazla üyesinin daha güvenli bir geleceğe sahip olmaları ve yüksek refah düzeyine erişmesi için yatırımlar yapmaktadır. Her yıl daha yüksek oranda nema sağlayabilme ve yüksek katma değer yaratan üretim hedefiyle çalışırken, geliştirdiği hizmet modeli ile kurumsal olarak büyümekte ve ülke ekonomisine değerli katkılar sunmaktadır.

OYAK RENAULT OTOMOBİL FABRİKALARI
1969 yılında Bursa’da kurulan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, yıllık 390 bin otomobil üretim hacmi ile Renault Group’un en yüksek kapasitesine sahip tesislerinden biridir. Oyak Renault; Clio V, Clio V Hibrit (E-Tech) ve Megane Sedan modellerini üretip, ihracatını gerçekleştiriyor. İhracat ağırlıklı üretim yapısıyla Oyak Renault, işlerini uluslararası pazarlara genişletmeleri için 100’den fazla yerel tedarikçi ve otomotiv yan sanayi şirketlerinden oluşan geniş ve güçlü bir tedarikçi ağı içinde bir köprü görevi üstleniyor.

Yarım asırdan fazla zamandır Türkiye’de faaliyet gösteren Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, yaklaşık 6 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir