Yıl sonu üretim kaybı 500 bin araç

2021 yılı 3’üncü çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan Renault Grubu, üçüncü çeyrekte yaklaşık 170 bin araç üretim kaybının, yıl sonunda 500 bin araç civarına ulaşacağını öngörüyor. Söz konusu dönemde grubun cirosu yüzde 13.4 gerileyerek 9 milyar avro oldu.

ÇİP ve tedarik krizi otomotiv şirketlerinin hem üretimini hem de cirolarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Renault Grubu 2021 yılı 3’üncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Renault, çip tedarikindeki sorunlar nedeniyle bu yıl hedeflenen sıfır araç üretim kaybının tahminlerinin çok daha üzerinde olacağını açıkladı.2021 yılının üçüncü çeyreğinde grup cirosu yüzde 13,4 düşüş (sabit katsayı ve döviz kurlarıyla -yüzde 14 ) göstererek 9 milyar avro olurken, dünya genelindeki satışlar yüzde 22,3 azalarak 599 bin 027 araca geriledi.

Renault Grubu, 2020’nin üçüncü çeyreğinde başlattığı ciro optimizasyonu ticari politikasını sürdürürken, bu politikayla en kârlı kanallarının satış payında artış ve bu çeyrekte yaklaşık yüzde 3 pozitif fiyat etkisi sağladı.

Üçüncü çeyrekte Renault markasının Avrupa’daki binek araç satışlarının yüzde 31,3’ünü E-TECH  ürün grubu oluşturdu.

YENİLENEN DACIA ÜRÜN GAMININ BAŞARISI

Başta Yeni Sandero ve Yeni Duster olmak üzere Dacia ürün grubu da başarıyla yenilendi. Üçüncü çeyrekte Sandero Avrupa’da en çok satılan araç olurken, Duster Avrupa’da en çok satılan SUV oldu. Bu 2 model Avrupa’da perakende müşterilerine en çok satılan araçlar sıralamasında ilk üçte yer aldı (Sandero birinci olurken, Duster üçüncü sırada yer aldı).

Eylül 2021 sonu itibariyle grubun Avrupa’daki sipariş portföyü son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaşırken bu rakam 2,8 aylık satış performansını temsil ediyor.

YIL SONUNDA ÜRETİMDE 500 BİN ARAÇLIK KAYIP

Grubun üçüncü çeyrekte bileşen sıkıntısı nedeniyle yaşadığı üretim kaybının yaklaşık 170 bin araç olduğu tahmin ediliyor. Dördüncü çeyrekte azalan öngörülebilirliğe karşın grup, bu yıl için söz konusu kaybın 500 bin araç civarına ulaşacağını öngörüyor.

Bu yıl için öngörülen üretim kaybında artış olmasına karşın, Renault Grubu bu yılın genelinde yılın ilk yarısındakine benzer bir faaliyet kârlılığı elde etme beklentisini doğruluyor. Grup ayrıca, bu mali yıl için işletme sermayesindeki değişim hariç olmak üzere otomotivde operasyonel serbest nakit akışının pozitif olmasını hedefliyor.

Renault Grubu ayrıca 2021 CAFE  hedefine ulaşma yolunda ilerlediğini doğruluyor.

Renault Grubu Finans Direktörü Clotilde Delbos, finansal sonuçlarla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Üçüncü çeyrekte bileşen tedarikinde yaşanan sorunlar ve dördüncü çeyrekte azalan öngörülebilirliğe karşın, maliyetleri daha fazla düşürmek ve üretim değerimizi artırmak için yaptığımız çalışmalar, yıl için yaptığımız tahminleri doğruluyor.”

ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE ÖNE ÇIKAN VERİLER

Yarı iletken krizi ve üretime ara verme etkilerinin önemli ölçüde hissedildiği bir ortamda Renault Grubu, 2021’in üçüncü çeyreğinde 2020 yılına kıyasla yüzde 22,3 düşüşle 599 bin 27 araç satışı gerçekleştirdi.

Grubun Avrupa’daki satışları (toplam satışlarının yüzde 53’ü) yüzde 26,3 düşüş gösterdi. Dünya genelinde ise satışlar yüzde 17,3 azaldı.

Cirodaki -yüzde 13,4 ile sınırlı olan düşüş, Grubun satışların daha iyi değerlendirilmesine yönelik ticari politikasının olumlu etkisini teyit ediyor.

RENAULT MARKASI

Renault markası, dünya genelinde 2020 yılının aynı çeyreğine kıyasla yüzde 24,4 düşüşle 365.934 adet araç satışı gerçekleştirdi. Avrupa’nın beş büyük pazarında (Fransa, Almanya, İspanya, İtalya ve Birleşik Krallık) marka en kârlı satış kanallarında büyümeye devam ederken, perakende satışların payı, kriz öncesi dönem olan 2019’un üçüncü çeyreğine kıyasla 6 puan artış gösterdi.

Avrupa genelinde E-TECH  binek araçların satışı, Arkana’nın başarılı lansmanıyla yüzde 29 artış göstererek satışların yüzde 31,3’ünü oluştururken, markanın 9 ayda yüzde 56’sı E-TECH olmak üzere 40.000 sipariş alarak C segmentine başarılı bir şekilde geri dönmesini sağladı.

Master ve Trafic’in başarılı performansıyla dünya genelinde hafif ticari araç satışları yüzde 11,2 düşüş gösteren bir pazarda yüzde 1,4 artış kaydetti

DACIA VE LADA MARKALARI

Dacia markasının satışları yüzde 11,2 düşüşle 138 bin 375 adet olarak gerçekleşti. Buna karşılık Dacia, üçüncü çeyrekte Avrupa’nın en çok satan aracı olan Yeni Sandero ve aynı çeyrekte Avrupa’da segmentinin lideri olan Yeni Duster’ın başarılı satış rakamlarıyla pazarın üstünde performans gösterdi. Böylece bu iki model, Avrupa’da perakende satış müşterilerine en çok satılan üç araçtan ikisi oldu (Sandero birinci, Duster üçüncü sırada).

Avrupa pazarındaki en uygun fiyatlı elektrikli araç olan Dacia Spring ise yakın zamanda satışa sunulduğu perakende müşterilerinden 30 bini aşkın sipariş aldı.

Dacia ayrıca, yeni çok yönlü aile aracı olan 7 koltuklu Jogger modelinin siparişlerini toplamaya yıl sonunda başlayacak.

Lada markası, satışlarda yüzde 27,8 düşüşe karşın Rusya pazarındaki liderliğini koruyor. LADA Vesta ve LADA Granta Rusya pazarında en çok satılan modeller olmaya devam ediyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.