Satış sonrası yatırıma temkinli

OSS Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Özalp, 2021’de satış sonrası sektörünün zorlu bir dönemden geçtiğini belirterek, “Yaptığımız değerlendirme anketinde, 2022’de yatırım planlayan üyelerin oranı yüzde 39.2” dedi.

OTOMOTİV Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği’nin (OSS) Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Özalp, yaptığı yazılı açıklama ile, sektörün 2021 yılını ve 2022’ye yönelik öngörülerini paylaştı.

Pandemi sürecinin birçok sektörde olduğu gibi otomotiv satış sonrası hizmetler sektöründe de çok sayıda alışkanlığı değiştirdiğini belirten OSS Başkanı Özalp, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:  “Süreçlerde ve iş modellerinde çeşitli sorgulamalar yarattı. Örneğin, dijitalleşmenin gidişatı öngörülerin çok üzerinde hız kazandı. Ülkemiz ve sektörümüzün; söz konusu para arzını gerek genç iş gücümüz, gerek dinamik iç talebimiz, gerekse de coğrafi avantajımızla; doğrudan veya dolaylı olarak yabancı yatırıma dönüştürebileceğine inanıyoruz. Tabii ki, önümüzdeki süreç çeşitli riskler de barındırıyor. Vergilendirmeler ve kurlardan dolayı, sıfır araçlardan ikinci ele olan bir ilgi var. Bu da sektörümüz için ciddi bir fırsat haline geliyor. Ayrıca, pandemi dönemi içerisinde bireysel araç kullanımına yönelik bir dönüşüm oluyor, bu da sektörümüz için bir avantaj niteliğinde. Ancak, parçalarda bulunabilirlik sorunu devam edecek gibi.”

OSS Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Özalp

‘YATIRIM DÜŞÜNEN ÜYE ORANI YÜZDE 39. 2’

Pandemi sürecinde sektörümüzde yaşanan gelişmeleri mercek altına almak adına periyodik olarak sektörel değerlendirme anketleri düzenlediklerini hatırlatan Özalp, “Sektörün nabzını tutmak için yürüttüğümüz bu kıymetli çalışmalardan en son yapılan 3. çeyrek sektörel değerlendirme anketinde, sektörün istihdam politikaları da ele alındı. Bu kapsamda istihdam ile ilgili soruya üye katılımcıların yüzde 54,1’i “arttı”, yüzde 40,5’i “değişiklik yok”, yüzde 5,4’ü de “azaldı” yanıtını verdi. Yine aynı ankette, yatırım planları da mercek altına alındı. Yılın son çeyreğinde yatırım yapmayı planlayan üye oranının yüzde 39,2 olduğu ortaya çıktı. 2022’de de benzer şekilde bir tablo olacağı öngörülüyor” dedi.

‘ENFLASYONUN ÜZERİNDE BÜYÜME BEKLENTİSİ’

2022 yılına yönelik öngörülerini de paylaşan OSS Başkanı Ziya Özalp, “Otomotiv satış sonrası sektörünün pandemi bilançosuna baktığımızda; sektörümüzün iki ana kolundan biri olan üreticilerde 2019’a göre 2020’de TL bazlı yüzde 30’a yakın, dağıtıcılarda ise yüzde 25’e yakın bir büyüme gözlemlendi. Böylesi olağandışı koşullarda ortaya çıkan bu rakamlar son derece umut vericiydi.

Geldiğimiz noktada ise geçen seneye göre satışlarımızı artırdığımızı özellikle belirtmek isterim. Talepler ve satışlar daha da yüksek beklentilerle devam ediyor. Keza bu yılın üçüncü çeyreğinde de, yurt içi satışlarda geçen yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 27’ye yakın artış oldu.

Bu veriler ışığında sektörümüzün 2022 yılında enflasyon oranının üstünde bir büyüme gerçekleştireceğini söylememiz yanlış olmaz” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.