GüncelHibrit/Elektrikli AraçlarSürüş İzlenimi

Sessiz sportif performans

KONUĞUMUZ BMW i4 eDrive, G26 kasa kodlu 4 Serisi Gran Coupe ile aslında aynı platform.

BMW i4 eDrive, markanın ilk elektrikli Gran Coupe modeli olma özelliğini taşıyan otomobili. BMW i4, ilk etapta eDrive40 ve M50 olmak üzere iki farklı versiyonuyla meraklılarının beğenisine sunuluyor. Serinin en güçlü versiyonu olan BMW i4 M50 modeli, aynı zamanda markanın ‘’tamamen elektrikli ilk M Performance otomobili” unvanına da sahip olacak. Test otomobilimiz olan BMW i4 eDrive40 tek motorlu ve arkadan itişli olarak üretiliyorken, BMW i4 M50 ise çift motorlu ve 4 tekerlekten çekiş sistemi ile piyasaya sunulacak.

TASARIM

Yeni BMW i4 eDrive, aerodinamik ve esnek tasarımıyla alışılagelmiş BMW çizgilerinden farklı hatlara sahip. BMW i4 eDrive’a önden baktığımızda, BMW’nin yeni akımı olan iri böbreklerin bu otomobilde de kullanıldığını görüyoruz. Ancak 4 Serisi Gran Coupe’nin aksine, aynı iX’te olduğu gibi böbrekler kapalı olarak tasarlanmış.

BMW, otomobillerinin elektrikli versiyonlarında logosunu mavi çerçeve ile kullanmayı tercih ediyor ki bu durum i4 modelinde de dikkat çeken detaylar arasında karşımıza çıkıyor. Böbrek ızgara üzerinde konumlanmış ‘ i ‘ logosu ile de elektrikli vurgusu yapılıyor.

Agresif görünüme sahip M tamponun köşelerindeki havalandırma ızgaraları, sadece görsel detaylar değil aynı zamanda fren sistemini soğutma işlevine sahip donanım parçalarından. Standart olarak LED farlarla satışa sunulan BMW i4 eDrive’ı, opsiyonel olarak BMW Selective Beam, BMW Laserlight ve Adaptif LED Farlar ile de sipariş edebileceksiniz.

Yandan bakıldığında hokey sopasını andıran havalandırma ızgaralarının i4’te de marşpiyelin hemen üzerinde konumlandırıldığını görüyoruz. M donanım paketi ile kullanıcılara sunulan bu özellik, sportif görünümün yanında aerodinamik yapıya da katkı sağlıyor. BMW 4 Serisi Gran Coupe gibi liftback karoser yapısına sahip i4’ün bagaj kapağı üzerinde bulunan ve M donanım paketinde yer alan ince spoyler de oldukça şık bir görünün sunuyor.

470 LİTRELİK BAGAJ

Otomobilin bagaj kapağına kadar taşan LED stop grubu ise önde başlayan estetik tasarımı arka kısımda tamamlıyor. 4783 mm uzunluğa, 1.852 mm genişliğe ve 1.448 mm yüksekliğe sahip otomobilin aks mesafesi ise 2.856 mm. 470 litrelik bagaj hacmi aynı zamanda arka koltukların yatırılmasıyla 1290 litreye kadar genişleyebiliyor.

TEKNOLOJİK İÇ MEKAN

BMW i4 eDrive’ın içine girdiğimizde ise 4 Serisi Gran Coupe’den farklı detaylar karşılıyor bizi. İlk bakışta i4 eDrive’ın kokpit yapısı, iX modelinden aşina olduğumuz fonksiyonel ekranla kendini ayrıştırıyor. Yeni BMW iDrive sistemi, BMW Kavisli Ekran ve gelişmiş BMW Head-Up Display’in hassas bir uyum içerisinde çalışmasına imkan tanıyor. 12,3 inç ebatındaki bilgi ekranı ve 14,9 inçlik kontrol ekranını aynı çerçeve içerisinde birleştiren BMW Kavisli Ekran, sürücüye dönük tek bir cam yüzeyden oluşuyor. Orta konsolda, sürüş modları kumandasının çevresini saran karbonfiber zemini de sportif tasarımı desteklemesinin yanında bu otomobili tercih etmek için geçerli sebeplerden biri olarak tanımlamak mümkün.

BMW i4 eDrive’ın dış tasarımında gözümüze çarpan mavi detaylar iç mekanda da karşımıza çıkıyor. Otomobilin çalıştırma butonu, mod değiştirme kumandası ve diğer bazı detaylar mavi renkli çerçevelerle karşımıza çıkıyor. Ayrıca M donanım paketinin sportif yapısı, iç mekanda da kendisini gösteriyor. Spor direksiyon simidi ve spor ön koltuklar, M donanım paketinin içinde kullanıcıya sunulan opsiyonlar arasında.

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

Arkadan itişli BMW i4 eDrive40, arka aksın üzerinde konumlandırılmış tamamen elektrikli motoru ile 340 HP güç ve 430 Nm tork üretiyorken, 0’dan 100 km/s hıza 5.7 saniyede ulaşabiliyor. Sürüş keyfi ile oldukça tatminkar olan BMW i4 eDrive40, WLTP normlarına göre tam şarj ile 590 km’lik yolu katedebiliyor.

Otomobilin ulaşabildiği maksimum hızı ise 190 km/s olarak belirtiliyor. Otomobilin doğuştan elektrikli olması, fosil yakıtla hareket eden kardeşlerine göre daha az teferruat barındırıyor ve bu durum beraberinde bazı artıları da getiriyor. Özellikle spor kullanım modunda gaz pedalına gecikmesiz şekilde cevap veren otomobil ani hızlanma isteklerini tereddütsüz şekilde, sessiz ve derinden karşılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir