Sportif karakterini devam ettiriyor

ABD’li otomotiv üreticisi Ford’un en beğenilen modelleri arasında yer alan Focus’un dördüncü nesli hatchback (HB) versiyonu ile test köşemize konuk oldu. ST-Line donanımı, 1.5 litrelik dizel motoru ve yeni tasarım çizgileri ile dikkat çeken Focus HB;  gelişmiş geometrisi, dinamik ve sportif sürüş özelliklerini düşük yakıt tüketimi ile başarılı şekilde harmanlıyor. Sınıfının en iyi sürüşüne sahip otomobili olarak anılan Focus, test aracımızdaki gibi Ada mavisi rengi ile kompakt sınıfın en sportif tasarımlı otomobillerinden biri haline gelmiş ve yollarda dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

SPORTİF ÇİZGİLER DEVAM EDİYOR

Focus hatlarıyla kendini belli eden bir model olmayı dördüncü neslinde de başarıyla devam ettiriyor. Sportif çizgilerle şekillendirilen karoser, geniş ön ızgara, kenarlara yerleştirilen sis farları, iri farlarıyla ve kıvrımlı motor kaputuyla dikkat çekici bir görünüme sahip.

Sportif ST Line donanım paketinin tahrik edici petek desenli ön ızgara yapısı, sportif 18 inçlik jant tasarımı ve marşbiyeleri gibi sportif karakteri yansıtan donanımlar, arka kısımda da tavan spoyleri, tamponun altında siyah difüzör ile çift egzoz çıkışıyla tamamlanıyor. 4.38 metrelik uzunluğu, 1.83 metrelik genişliği ve 1.45 metrelik yüksekliğiyle sınıfının iri modellerinden olan yeni Focus HB, daha ilk bakışta bunu hissettiriyor. Hatchback versiyon, eş zamanlı tanıtılan sedan kardeşinden 27 cm daha kısa.

İÇ MEKAN ARTIK DAHA FERAH

Focus HB iç mekanı da tamamen yenilenmiş. Kokpitin ortasına yerleştirilen 8 inçlik renkli dokunmatik ekran kullanışlı ve hızlı çalışıyor. Kırmızı renkli dikişler ve sportif koltuklar ST-Line’a özel. Dairesel vites kumandası, orta konsoldaki ferahlığı artırmış ve bolca eşya gözüne yer açılmış. Vites kumandasının arkasına sürüşle ilgili sistemlerin iptal tuşları yerleştirilirken orta konsolun en alt kısmında, kablosuz şarj sistemi için bir bölme sunuluyor. Ön rezistansı ve direksiyon ısıtma fonksiyonu da bulunan otomobilin opsiyonel olarak sunulan B&O ses sistemi de oldukça etkileyici. Son derece ergonomik olan iç mekanda malzeme kalitesi ve işçilik de iyi seviyede. Aracın hem ön hem arka bölümünde sunulan yaşam alanı oldukça ferah.

KONFORU ARTIRAN KOLTUKLAR

Konfor denilince temel özelliği 8 kademeli otomatik şanzımanı. Vites kumandasının arkasına kış, sportif ve ekonomik sürüş seçimini yapmak için bir buton yerleştirilmiş. Aynı düğme grubunda ülkemiz koşullarında hiç bir kullanışlılığı bulunmayan otomatik park özelliği de yer alıyor. Gergin trafiğimizdeki sabırsızları tahrik etmek yerine hızla otomobil park etmeyi öğrenmek daha mantıklı geliyor.

Koltuklar yine sportif diriliğe sahip. Kabinde konfora yönelik neredeyse eksik yok.

341 LİTRELİK BAGAJ

Güncel teknolojik donanımlar, dokunmatik ekranı, modern güvenlik donanımları şerit takip sistemi, şeritte kalma yardımcısı, çapraz trafik uyarı sistemi, hız sabitleme sistemi, aktif şehir içi frenleme sistemi, geri görüş kamerası sürücünün konfor ve güvenliğinden sorumlu. 341 litrelik bagaj da, oldukça kullanışlı.

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

Test aracımızın kaputunun altında görev yapan 1.5 litrelik EcoBlue motor, 120 Hp güç ve 300 Nm tork üretiyor. 8 ileri otomatik şanzımanla kombine edilen dizel ünite oldukça performanslı. Motor eski 1.6 litrelik motora göre gerek tüketim gerekse performans olarak oldukça başarılı. 0’dan 100 km/s sürate 10.2 saniyede ulaşan 1394 kilogramlık otomobilin maksimum hızı ise saatte 196 kilometre. Focus’un en önemli farklılıklarından biri de sessizliği desek abartmış olmayız. Akıcı şekilde hızlanan yeni motor, ilk çalıştırmanın dışında oldukça da sessiz. Ara hızlanmalarda da yeterince seri olan otomobil, konforlu bir sürüş vadediyor. Bunda kuşkusuz geliştirilmiş tam bağımsız arka süspansiyon sisteminin katkısı büyük. Otomobilin sürüş keyfi ve konforu bir üst segmenti zorlayacak kadar başarılı. ST-Line ile gelen spor süspansiyon sistemi, yol tutuş yeteneğini artırırken konforu da belirgin şekilde bozmuyor. Aracın net tepkiler ve hızlı cevaplar veren direksiyonu, etkili süspansiyon sistemiyle birlikte Focus’u sınıfının en iyi yol tutan otomobillerinden biri yapmaya devam ediyor.

TEK DEPOYLA 1100 KM MENZİL

Fabrika verilerine göre yeni Focus, dizel otomatik versiyonuyla 4.4 litrelik ortalama tüketim vadediyor. 47 litrelik küçük depoyla rağmen menzil yaklaşık 1100 kilometre. Bizim ağırlıklı şehir içinde geçen sürüş izlenimimizde yol bilgisayarına yansıyan ortalama ise 6 litre oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.