GüncelOto TeknolojiSürüş İzlenimi

Sportif ve kendinden emin duruş

BORUSAN Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW’nin kompakt sınıfta yer alan SAV modeli X1, 3’üncü nesliyle karşımızda. Fonksiyonellik, şık tasarım ve gelişmiş teknolojileri bir arada sunuyor. Sağlam görünümü ve işlevsel çok yönlülüğü ile yeni BMW X1, günlük sürüşlerde ve uzun yolculuklarda farklı bir deneyim sunuyor. Dışarıdan bakıldığında çok daha cesur ve iddialı olan BMW X1 ürün gamı, kokpit tarafında da kaliteyi daha yukarı taşıyan dinamiklerle geldi.

MARKANIN YENİ TASARIM KİMLİĞİNİ YANSITIYOR

Tamamen yenilenen X1, aslında biraz daha irileştirilmiş Active Tourer gibi bir otomobil. Her ikisi de UKL2 platform üzerinde geliştirilmiş, çok fonksiyonlu otomobiller.

BMW X1, ikinci kuşak X1’e göre minik minik de olsa büyüyen ölçüleriyle dikkat çekiyor. 2016-2022 arasında üretilen ikinci nesil X1’e göre 53 mm uzatılan, 24 mm daha genişletilen ve 44 mm daha yükseltilen otomobil, heybetten çok daha fazla kabin fonksiyonelliği kazanmış.

Otomobilin 22 mm artırılan aks mesafesi, aracın iç hacmini bir üst segmentle yarışır hale getiriyor.

GİZLİ KAPI KOLLARI

Kapı kollarının gizli şekilde tasarlanması, aracın genel mimarisini bir katman yukarı taşıyor. Ek olarak özellikle arka bölüme doğru gidildikçe, yakın zamanda seri üretime taşınacak olan XM konseptinden de güçlü ibareler dikkatimizi çekiyor. BMW, tüm bu tasarım elemanlarının bir araya gelmesiyle birlikte X1’in sürtünme katsayısını 0,26 cd olarak paylaştı. Bu rakam, markanın süper spor yaklaşımlı hibrit otomobili i8 ile aynı olması sebebiyle ekstra bir özeni hak ediyor. Aerodinamik olarak oldukça başarılı olan üçüncü jenerasyon, SUV segmentindeki modellerin mühendislik olarak ne seviyelere geldiğinin de önemli kanıtı niteliğinde.

500 LİTRELİK BAGAJ HACMİ

Bir önceki jenerasyona göre 35 litre artırılarak toplamda 500 litreye gelen bagaj hacmi de böyle bir model için yeterli. Otomobilde kaydırılabilir olarak gelen arka koltuklar yatırıldığında ise 1545 litreye kadar yükleme alanı söz konusu. Dışarıdan bakıldığında BMW’nin giderek irileşen böbreklerinin oturtulduğu burun, X1’in heybetinin temel dayanağı. ATampondaki hava girişleri, giderek irileşen böbrekler ve keskin bakış ifadesi kazandıran LED farlarla gerçekten olduğundan güçlü gösteriyor. Tavan spoylerli arka tasarımda tampon ve yine LED aydınlatma grubunun tasarımları keskin ve dinamik görüntü kazandırıyor.

FERAH VE SPORTİF İÇ MEKAN

Otomobilin kapısını açıp içine geçtiğimizde oldukça ferah bir ortam karşılıyor bizi. BMW X1’in kokpit yapısı Active Tourer ile ortak. Burada markanın “Space Age” akımını akıllara getiren tasarım yaklaşımının ibarelerini görüyoruz. Yeni nesil iDrive kontrol panellerinin konumlandırıldığı orta konsol, farklı açılardan bakıldığında hava duruyormuş efekti veriyor.

Sürücü ve multimedya ekranlarının konumlandırıldığı bölüm ise fiziki tuşlardan tamamen arındırılmış yapıda. 10,25 inç gösterge ekranı ve 10.7 inç boyutundaki eğlence sisteminin kombinasyonu görsel zenginlik de düşünüldüğünde premium hissiyatı kesinlikle destekliyor. Bu şemada klima kumandalarının fiziki bir tuş üzerinden sağlanamaması bazı kullanıcılar için ters bir yaklaşım olarak da görülebilir. Yeni jenerasyonda malzeme kalitesi de artırılmış. Yeni BMW X1’in akıllı telefon entegrasyonu Apple CarPlay ve Android Auto desteği ile sunuluyor. Akıllı telefonları dikey olarak şarj edebilme imkanı sunan BMW X1’de vites değişimleri konsoldaki minik düğmenin yanı sıra sportif hisler yaşamak isteyen sürücüler için paddle shiftlerle direksiyonun üzerinden de yapılabiliyor.

Sportif tasarımlı ön koltuklarda şişkin yanal desteklerin yanı sıra baldır destekleri de var. Önceki nesilde arka koltuklarda olmayan koltuk kaydırma özelliği yeni X1’de 13 cm’lik bir avantaj sağlıyor. Bu koltuk sırasını birbirinden bağımsız olarak 40:20:40 oranında katlamak da mümkün.

MOTOR VE PERFORMANS 

BMW X1’in kaputunun altında markanın model gamından tanıdık 1.5 litrelik üç silindirli benzinli motor yer alıyor. Önden çekişli X1, sDrive 20i olarak isimlendiriliyor. 4700-6500 devir aralığında 170 HP üreten motorun ürettiği maksimum tork değeri ise 1500-4400 d/d aralığında 280 Nm. Sportif hızlanmalar ve zevkli devirlenmeler yüksek sürüş keyfi sunuyor. Fabrika verilerine göre 100 km’de 5.9/6.6 litrelik değerlere sahip otomobille testimizde ortalama 6.5 litrelik değere ulaştık. Uzun yolda ise bu değeri 5.5 litrelere kadar düşürülebileceğini de deneyimledik.

ZENGİN STANDART DONANIMLAR

BMW’nin kompakt crossoverında şerit takip sisteminden acil fren destek sistemine günümüzün bütün modern asistan sistemleri sürücünün hizmetinde. Kavisli Ekran, BMW Head-Up Display, Adaptif LED Farlar, Isıtmalı Ön Koltuklar, Elektrikli Ön Koltuklar ve Hafıza Fonksiyonlu Sürücü Koltuğu, Ayarlanabilir Arka Koltuklar, HIFI/Harman-Kardon Ses Sistemi, Panoramik Cam Tavan, Sürüş Asistanı ve Park Asistanı, Yeni BMW X1’in öne çıkan standart donanımları arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir