Sprinter, 25 yıldır Türkiye yollarında

Mercedes-Benz Sprinter, Türkiye yollarına çıktığı 1996’dan günümüze, güvenli yolcu taşımacılığının simgesi olmayı sürdürüyor. Türkiye yollarındaki 25’inci yılını kutlayan Sprinter, her makyajda ve yeni nesilde Sprinter, güvenlik alanında standartları yeniden belirliyor.

MERCEDES-BENZ, ticari araç dünyasına yön veren ve hızla bir referans model haline gelen ticari aracı Sprinter’i 1995 yılında tanıttı. 1996 yılında Türkiye pazarında ilk olarak satışına başlanan Mercedes-Benz Sprinter, 2021 yılı itibarıyla 25 yıldır Türkiye yollarında oluşunu kutluyor.

Henüz ilk geliştirme aşamasından itibaren güvenlik, araç konseptinin temel bileşeni olarak belirlenirken, Sprinter üretilmeye başlandığı tarihten günümüze kadar her zaman sınıfının öncüsü olmayı hedefledi. Sprinter, otomobil benzeri sürüş özellikleri, ABS ve hava yastıkları gibi gelişmiş teknolojilere ve en güncel dijital sürüş destek sistemlerine ev sahipliği yapıyor. Ticari araç dünyasında standartları belirleyen Mercedes-Benz Sprinter, günümüzde üçüncü nesliyle çıtayı daha da yukarı taşımaya devam ediyor.

Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz

‘TERZİ DİKİM’ SPRINTER GELİŞMEYE DEVAM EDİYOR

Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz, “1996’dan günümüze, farklı kombinasyonlarda satışını gerçekleştirdiğimiz Sprinter modelimiz ile çeyrek asrı dolduran yolculuğumuzda; her zaman en iyi güvenlik, konfor ve en uygun işletme maliyetini müşterilerimiz ile buluşturmayı hedefledik. Özellikle yolcu taşımacılığı alanında Sprinter ile sunduğumuz yüksek kalite sayesinde, turizm ve okul servisi alanlarında öne çıkan marka olduk. Son birkaç yıldır yolcu taşımacılığında en fazla tercih edilen aracın Sprinter olması da bunu kanıtlıyor. Yolcu taşımacılık şirketleri Sprinter ile işlerini büyütürken, yolcular da gönül rahatlığıyla seyahat ettiler. Sprinter ile olan yolculuğumuzda, 2007 yılından günümüze Arobus iş birliğinde Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz üst yapı çalışmalarıyla küresel bazda örnek gösterilir olduk. Her alanda müşterilerimiz ve yolcuların istek ve ihtiyaçları doğrultusunda ‘terzi dikim’ Sprinter’i geliştirmeye devam ederek yarınlara olan yolculuğumuzu sürdürüyoruz.” dedi.

İLK SPRINTER İLE BAŞLAYAN KAPSAMLI GÜVENLİK TEKNOLOJİLERİ

Sprinter, başka hiçbir ticari araçta sunulmayan kapsamlı güvenlik özellikleriyle ilk kez 1996 yılında Türkiye yolları ile buluştu. Her bir tekerlekte disk frenler, standart ABS fren sistemi, otomatik fren diferansiyeli, isteğe bağlı sunulan sürücü hava yastığı, yükseklik ayarlı üç nokta emniyet kemerleri ve koltuğa sabitlenen emniyet kemeri tokaları gibi güvenlik donanımları Sprinter kullanıcılarına sunuldu. Son derece konforlu bir yürüyen aksam ve otomobil benzeri sürüş özellikleri sunan Sprinter, daha rahat ve stresten uzak sürüşü sayesinde sürücünün daha uzun süre odak noktasını korumasını sağlıyordu. Bu da daha güvenli bir sürüş anlamına geliyor. Sprinter bu sayede “Güvenli Ticari Araç” olarak ünlendi.

SÜRÜCÜ KOKPİTİ YENİDEN YORUMLANDI

İlk nesil Sprinter’in gelişimi durmaksızın devam etti. 2000 yılında hayata geçirilen makyaj kapsamında Sprinter çok daha güçlü farlarla donatılırken Mercedes-Benz, Sprinter’in güvenliğini de iyileştirmeye devam etti. Sürücü hava yastığı standart donanım olarak sunulmaya başlanırken, ön yolcu hava yastığı isteğe bağlı donanım listesinde yer almaya başladı. Sunulan büyük boy ikili hava yastığı, ikili ön yolcu koltuğundaki iki yolcuyu aynı anda koruyabiliyordu.

Kullanım özelliklerini daha da iyileştirmek üzere sürücü kokpiti de yeniden yorumlandı. Kokpit, otomobil kokpitlerine benzer bir görünümüne kavuşurken, vites kolu da sürücüye daha yakın ve hemen elinin altında olacak şekilde daha yukarıda konumlandırıldı. Ergonomiye destek olan vites kolunun yeni konumu aynı zamanda sürüş güvenliğine de katkı sağladı.

2002’DE BİR KEZ DAHA STANDARTLARI BELİRLEDİ

Sprinter, 2002 yılında bir kez daha güncellendi. Sprinter’in standart donanımında sunulan ve kritik sürüş koşullarında sürücüyü aktif olarak destekleyen ESP, ticari araç dünyasındaki güvenlik teknolojilerinde bir devrim niteliğini taşıyordu. Bu gelişmenin iki yıl ardından ESP, 3.5 tona kadar tüm Sprinter modellerinde standart donanım olarak sunulmaya başlandı. Bunun sonucu olarak takip eden yıllarda, “Yoldan Çıkma Kaynaklı’ trafik kazalarının sayısında belirgin bir şekilde azalma gözlemlendi.

GELİŞİM İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ NESİLDE DE DEVAM ETTİ

Sprinter’de yenilikçi yaklaşım ve çözümler hız kesmeden devam etti. 2006 yılında yollara çıkmaya başlayan ikinci nesil Mercedes-Benz Sprinter de bunu gözler önüne serdi. İkinci nesille birlikte taşıma hacmi önemli ölçüde arttı. ADAPTIVE ESP ile sistem, kütle ve ağırlık merkezi tespiti sayesinde farklı yük koşullarına veya farklı gövde tiplerine kendini uyarlıyor ve kritik sürüş koşullarında daha da hassas çalışıyor. ESP’nin isteğe bağlı bir uzantısı olan Kalkış Asistanı ise yokuşta kalkış yaparken istem dışı geri kaymayı önlüyor.

Yeni Sprinter ile 2013 yılında, bazıları hafif ticari araç dünyasında ilk olmak üzere yeni sürüş destek sistemleri sunuldu. Bunlardan biri yan rüzgar asistanıydı. Bu işlev, yan rüzgarın araç üzerindeki etkilerini fiziki imkanlar dahilinde neredeyse tamamen dengeliyor. Tüm kapalı kasa gövde tiplerinde standart olan bu işlev, kısa bir süre içinde karavan gibi farklı Sprinter üst yapı çözümlerinde de sunulmaya başlandı.

2018’de ilk olarak gösterilen üçüncü nesil Sprinter, Mayıs 2019’dan itibaren Türkiye yollarıyla “Sprinter Sana Yakışır” sloganı ile satışa sunuldu. Teknolojik özellikleri ile segmentine farklı bir boyut kazandıran Yeni Mercedes-Benz Sprinter; Minibüs, Panelvan ve Kamyonet olmak üzere 3 ana seçenekte 1.700’ü aşkın kombinasyon ile sunuldu. Yeni Sprinter Minibüs’te ilk aşamada 13+1’den 22+1’e kadar koltuk seçenekleri, yenilenen yolcu koltuklarında her koltuk sırasına ait USB girişleri, yenilenen klima sistemi ve “Aktif Fren Asistanı” ile konforlu ve güvenilir taşımacılığın kuralları yeniden belirlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.