GüncelOto Teknoloji

Toyota’nın yeni efsanesi: Yaris

Toyota’nın sevilen Yaris modeli 10 milyonluk satış adediyle, Corolla, Camry, RAV4, Hilux ve Land Cruiser gibi sekiz haneli rakamlara ulaşarak ‘efsane Toyota modelleri’ arasındaki yerini aldı.

TOYOTA‘nın sevilen Yaris modeli, Corolla, Camry, RAV4, Hilux ve Land Cruiser gibi sekiz haneli rakamlara ulaşarak “efsane Toyota modelleri” arasındaki yerini aldı

Yaris, özellikle salgından sonra otomotiv sektörünü etkileyen üretim ve tedarik problemlerine rağmen tüm dünyada 10 milyonluk satış adedini aşmayı başararak, markanın “efsane” modellerinden biri oldu.

Markanın her neslinde büyük ilgi toplayan ve birçok ödül kazanan Yaris modeli, önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Yaris, özellikle salgından sonra otomotiv sektörünü etkileyen üretim ve tedarik problemlerine rağmen tüm dünyada 10 milyonluk satış adedini aşmayı başardı.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok aranılan modeller arasında bulunan Yaris, bu başarısıyla Corolla, Camry, RAV4, Hilux ve Land Cruiser gibi sekiz haneli rakamlara ulaşarak “efsane Toyota modelleri” arasındaki yerini de aldı.

25 YILDIR ARTARAK SÜREN BAŞARI

İnovasyon konusunda sınıfında referans olarak gösterilen ve sunduğu yeni teknolojilerle segmentine öncülük eden Yaris, 25 yıldır bu başarısını artırarak devam ettiriyor. Toyota Yaris, satışa sunulduğundan bu yana istikrarlı şekilde Avrupa’da en çok satan modellerinden biri olmayı da sürdürüyor. Şu anda dördüncü nesliyle satışa sunulan Yaris, genişleyen ürün ailesiyle de daha farklı müşteri profillerine ve beklentilerine yanıt veriyor.

YARIS CROSS 2022’DE SATIŞA SUNULDU

Türkiye’de 2022’de satışa sunulan Yaris Cross, SUV tarzıyla ailenin müşteri portföyünü de genişletti. 1999 yılında ilk nesil Yaris’in tanıtılmasından bu yana Avrupa’da Yaris ailesinin toplam satışları 5 milyon 155 bin adedi aştı. Bununla birlikte geçtiğimiz yıl, Toyota’nın Avrupa satışlarının 3’te 1’inden fazlasını, Yaris ürün gamı temsil etti.

TOPLAM YARIS ÜRETİMİ 4.6 MİLYONU AŞTI

Yaris aynı zamanda dünya çapında bir Toyota modeli haline de geldi. İlk olarak 1999 yılının başında Japonya’da üretilmeye başlanan Yaris’in şu anda Japonya ile birlikte Brezilya, Çin, Tayvan, Endonezya, Malezya, Pakistan, Tayland, Fransa ve Çek Cumhuriyeti olmak üzere 10 üretim merkezi bulunuyor.

Avrupa’da ise 2001 yılından bu yana Yaris üretimi gerçekleştiriliyor ve toplam Yaris üretimi 4,6 milyon adedin üzerine çıktı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir