Vergi ve cezalar yüzde 36 artar mı?

Yeniden değerleme oranı belli oldu. Trafik cezaları ve motorlu taşıtlar vergisi yüzde 36 artacak. Gözler Cumhurbaşkanı’nda.  Cumhurbaşkanının trafik cezaları ve motorlu taşıtlar vergisi ve diğer vergilerde yeniden değerleme oranından daha düşük bir artış oranı uygulatma yetkisi bulunuyor.

2022 yılındaki birçok vergi kalemi, harç, trafik cezaları ve motorlu taşıtlar vergisi ile değerli kağıt bedelleri artışının belirlenmesinde kullanılan yeniden değerleme oranı, son 19 yılın en yüksek değerine ulaşarak yüzde 36.2 oldu. 2021 yılında geçerli olan yeniden değerleme oranı yüzde 9.11 olarak belirlenmişti.

Ekim ayında üretici fiyatlarında sert artış izlendi. Buna göre üretici fiyat endeksi (ÜFE) ekimde bir önceki aya göre yüzde 5.24 arttı. Üretici fiyatlarındaki yıllık artış ise yüzde 46.31 olarak kaydedildi. Bu oran 2002 Haziran ayından bu yana kaydedilen en yüksek yıllık üretici enflasyonu oldu.

EN DÜŞÜK RADAR CEZASI 427 TL OLACAK

Cumhurbaşkanının trafik cezaları ve motorlu taşıtlar vergisi ve diğer vergilerde yeniden değerleme oranından daha düşük bir artış oranı uygulatma yetkisi bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 yılında motorlu taşıtlar vergisindeki (MTV) artışı, yeniden değerleme oranı olan yüzde 23,73 yerine yüzde 15,9 olarak belirlemişti. Oranın yeniden değerleme oranından daha düşük tutulması, belli bir vergi gelirinden vazgeçilmesi anlamına geliyor.

En düşük radar cezası 427, alkollü araç kullanma cezası 1906 lira olacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.