GüncelHibrit/Elektrikli Araçlar

‘Yatırım için, umutlu ve kararlıyız’

Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, Çinli SAIC’in er ya da geç Türkiye’de bir tesisini kuracağımıza inanıyorum. Bunun için çabalıyoruz. Sonuna kadar uğraşacağız” dedi.

Mehmet Emin AVCI

DOĞAN Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, SAIC’in fabrikalarından birini Türkiye’de kurmak için son 2 yıldır artan bir tempoda çalıştıklarını belirterek, yatırım konusunda şunları söyledi: “Aralık ayında Sanayi ve Ticaret Bakanımız Mehmet Fatih Kacır ile Çin ziyaretimiz oldu. Çabalarımız özellikle son 3 ayda hızlandı. Bu konuda vereceğim mesaj spekülatif olur diye bir şey demiyorum ama bu süreçte bizi umutsuzluğa yöneltecek olumsuz bir şey olmadığını söyleyebilirim.”

Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin

‘TÜRKİYE’YE İNANCIMIZ TAM’

MG Türkiye’nin 2023 yılı değerlendirmesi ve 2024 hedeflerine yönelik düzenlenen basın toplantısında konuşan Dağtekin, Türkiye’nin Avrupa’nın en önemli üretim teknolojisi, deneyimi ve kapasitesine sahip ülkelerden biri olduğunu belirterek,  Çinliler’in ilgisi yoğun ancak bu yolda tek başımıza değiliz. Bu yarışta bizimle rekabet eden Almanya, Fransa gibi ülkeler de var. Ayrıca Doğu Avrupa ülkeleri de çok iştahlı bu konuda. Biz bu konuyu takip etmeye devam edeceğiz ve ben er ya da geç SAIC markasının da Türkiye’de bir tesisini kuracağımıza inanıyorum çünkü Türkiye’ye inanıyoruz biz” dedi.

Dağtekin, SAIC’ın Türkiye yatırımında Doğan Grubu’nun ortaklıkta elini taşın altına koyacağını belirtirken, “Aksi çok kolay değil. Yani AB’de değiliz. Çinlilerin AB ülkelerinde elektrikli araçlarla ilgili alacakları tedbirlerde çekinceleri var. Biz bu anlamda rakiplerimizi düşündüğümüz zaman hem böyle olsun hem şöyle olsun hem de biz elimizi taşın altına koymayalım deme lüksümüz yok. Biz ikna etmek için tam güç zorluyoruz” dedi.

‘7 BÖLGEDE 20 SERVİSİMİZ HAZIR’

Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ’ hakkında da konuşan Kağan Dağtekin, “Devlet araç satışını yasaklamadı ama insanlar, ‘biz elektrikli araba alırsak ne yaparız’ diye endişe ediyorlar. Endişe etmelerine gerek yok, satış yasaklanmadı. Önümüzdeki 6 ay yetecek kadar aracımız var ve tedbirliyiz. Ayrıca tebliğde yer alan ‘EV ile ilgili personel eğitimi, Çağrı merkezi operasyonları, Yol yardım araçlarımız ve Batarya takip sistemi’ gibi maddelerle ilgili her şeyimiz hazır. 7 bölgede 20 servis kurulumuyla ilgili de sadece teknik detaylar kaldı” diye konuştu.

Doğan Tren Otomotiv Otomotiv Markaları Genel Müdür Yardımcısı Tibet

‘DARALAN PAZARDA BÜYÜME HEDEFİ’

Doğan Tren Otomotiv Otomotiv Markaları Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal da, 2023’ün iki farklı yıl gibi yaşandığını ama sonunda rekorun geldiğini belirterek şunları söyledi: “İlk 6-7 ayı farklı bir ekosistem son 4-5 ay farklı bir ekosistem vardı. Sonunda binek araç pazarı 967 bin gibi rekor kırdı ve toplam binek ve hafif ticari araç satışlarıyla da pazar 1 milyon 200 bini geçerek tarihi bir rekor kırdı. Türkiye, Avrupa’da da İspanya’yı geçerek 5’inci sıraya yükseldi. Elektrikli araç performansına baktığımızda 2022’de 7 bin olan elektrikli satış rakamı, geçtiğimiz yıl 70 bin adet ve yüzde 6.8 paya ulaştı ve ilk defa dizel satışlarını geçti. 2023’ü yüzde 70’i benzinli olmak üzere 15 bin adedin üzerinde satışla bitirdik.”

2024’ün herkesin öngördüğü gibi zor bir yıl olacağını vurgulayan Soysal, “Bizim öngörümüz, otomobil pazarının 967 binlerden 600-650 bin adetler arası bir yere oturacağı yönünde. Bu daralmaya rağmen bizim satış hedefimiz artış yönünde. Satışlarımızı 20 bin adet ve üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bunda yeni getireceğimiz iki modelimizin de etkisi var, büyüyen bayi ağımızın da etkisi var, bizim yatırımlara devam etmemizin de etkisi var. Biz küçülen pazarda büyümeyi hedefliyoruz. Bayi sayımızı da 30’dan 40’a çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

MG3 TEMMUZ’DA MG7 2025’TE GELECEK

Türkiye’de B hatcback sınıfına giriş yapacaklarını söyleyen Doğan Tren Otomotiv Otomotiv Markaları Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal, “200 beygir gücünde bir kuvvetli hibrit MG3 modelinin satışlarına Temmuz gibi başlayacağız. İ

lk elektrikli roadster Cyberster modelini de getirdik Türkiye’ye. 554 beygir gücünde yüksek performanslı bir araç.

Ayrıca sosyal medyada Türk insanının yoğun talebi sonrasında marka Türkiye’ye özel MG7 için yatırım yaptı. 2025’in Şubat ayında ilk olarak ülkemizde, daha sonra da Avrupa’da satışa çıkacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir