Citroen C5 Aircross SUV: Konfor arayanlara

GROUPE PSA içerisindeki yeni yapılanmayla atağa kalkan Citroen, yenilenen ve çeşitlenen ürün gamıyla pazarda yükselişini sürdürüyor. Bu yükselişte, test ettiğimiz markanın SUV temsilcisi Citroen C5 Aircross SUV’un katkısı büyük.

FARKLI VE ŞIK TASARIM

Citroen C5 Aircross SUV, öncelikle farklı ve şık tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmeyi ve rakiplerinden ayrışmayı başarıyor. Yüksek kaput ve markaya özgü çizgiler otomobili olduğundan küçük ancak yine de güçlü göstermeyi başarıyor. Bunda grubun modüler EMP2 platformunun katkısı da oldukça büyük. Önden bakıldığında markaya özgü tasarım unsurları hemen göze çarpıyor. Logoyu da içine alan çift çıtalı ön ızgara ile birlikte çift çizgi ışık imzasına sahip olan Full-LED farlar özgün ve karakteristik bir ön görünümü beraberinde getiriyor. Izgaranın üst bölümüne entegre edilen sinyal lambaları ve gündüz farları SUV’un özgün görünümünü destekliyor.

580 LİTRELİK BAGAJ HACMİ

Uzun ve yüksek konumlu yatay motor kaputu aracın SUV karakterini güçlendirirken yandaki hava girişleri araca daha geniş bir görünüm ve sportif bir duruş kazandırıyor. Tıpkı C3, C3 Aircross, C4 Cactus ve Berlingo gibi yeni nesil modellerde kullanılan renk paketleri Yeni C5 Aircross SUV’un özgün görünümüne katkı sağlıyor. Koyu renk camlarla birlikte parlak siyah sütunların da etkisiyle dinamik bir profil ortaya çıkıyor. C formunda krom çıta, çift renkli tavan barları ve ön tampon altındaki korumalar Yeni C5 Aircross SUV’un diğer öne çıkan görsel ayrıntıları. Yandan bakıldığında göze çarpan Airbump® bir yandan markaya özgü tasarım unsuru olarak ön planda yer alırken, diğer yandan SUV otomobillere has bir uygulama olan çamurluk tasarımını tamamlıyor.

Geniş ve yüksek yapıya sahip arka tasarım ise markaya özgü 3D görünümlü arka farlar ve krom detaylı çift egzoz çıkışı ile donatılıyor. Düz tavan çizgisi özellikle iç mekanda arkada oturan uzun boylu yolcular için iyi bir baş mesafesi sunulmasına olanak tanıyor. 4,50 metre uzunluğu, 1,85 metre genişliği ve 1,69 metre yüksekliğe sahip aracın bagaj hacmi ise 580 litre.

İÇ MEKAN

Markanın karakteristik çizgileri C5 Aircross SUV’un iç mekanında da yerini bulmuş. Şık bir tasarıma sahip ön panelde orta konsoldaki 8 inçlik dokunmatik ekran dikkat çekiyor. 12,3 inç büyüklüğündeki TFT ekranlı gösterge paneli sunulan üç farklı görünüm seçeneğiyle kişiselleştirilebiliyor. Sürüş güvenliği ve konforunu desteklemek üzere seçilen sürüş bilgileri doğrudan sürücünün görüş alanında gösteriliyor. SUV modellere özgü yüksek oturma pozisyonu, geniş ön ve yan camlar ile araç oldukça iyi bir görüş alanına sahip.

Alt kenarı düz ve entegre kumandalara sahip sportif görünümlü deri direksiyon parlak siyah ve saten-krom süslemelerle kalite algısı oluşturuyor.

Orta konsol yüksek ve geniş yapısıyla; büyük hacimli bir soğutma bölmesi, iki adet aydınlatmalı bardak tutucu ve kablosuz şarj sistemi ile bir akıllı telefon saklama alanına ev sahipliği yapıyor. Farklı büyüklükte saklama alanları günlük hayatı kolaylaştırıyor ve küçük eşyaların neden olabileceği kalabalığı ortadan kaldırıyor. Orta konsoldaki kolçağın altında bulunan ve 1,5 litrelik su şişesini alan soğutmalı saklama alanı bunlardan biri. Tavanda geniş panoramik cam sayesinde de iç mekanda aydınlık ve ferah bir ortam sağlanıyor.

Dolgusu arttırılan koltuklar oldukça başarılı ve sürücü ve yolcuları uzun mesafelerde bile rahat ettirecek türden. Masaj opsiyonu da konforlu ön koltukları daha da cazip kılıyor.

KAPSAMLI BAĞLANABİLİRLİK

C5 Aircross SUV yolculara kapsamlı bağlanabilirlik çözümleri sunuyor. Kapasitif 8 inç büyüklüğünde dokunmatik ekran üzerinden birçok araç özelliği, multimedya fonksiyonları, telefon, klima ve navigasyon yönetilebiliyor.

Mirror Screen özelliği sayesinde akıllı telefonun belirli fonksiyonları 8 inç büyüklüğündeki ekran üzerinden kontrol edilebiliyor. Sistem aynı zamanda Android Auto, Apple CarPlay™ ve MirrorLink® ile uyumlu olarak çalışıyor.

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

Fransa’daki Rennes – La Janais tesislerinde üretilen Yeni C5 Aircross SUV iki motor seçeneği ile yollara çıkıyor. 1.5 BlueHDi dizel motor 130 HP, 1.6 PureTech benzinli motor ise 180 HP güç üretirken, her iki motor da yeni EAT8 tam otomatik şanzıman ile satışa sunuluyor. Biz markanın 1.5 lt BlueHDi dizel motora sahip versiyonunu test ettik.

1499 cc hacmindeki dizel ünite 3750 d/d’de 130 HP güç üretiyor. Yüksek güç üretmesinin yanında dizel ünite 1750 d/d’de 300 Nm tork üretiyor. Fabrika verilerine göre, göre 0-100 km/s hızlanmasını 10.6 saniyede gerçekleştiren aracın son hızı ise 188 km/s. Testimizde oldukça istekli bir performansla karşılaştık. Bunda, tam otomatik 8 ileri oranlı otomatik şanzımanın da rolü büyük. Şanzımanın vites geçişlerinin yaşam alanında beklediğimizden biraz fazla hissediliyor olması test aracına özgü bir durum olabilir. Yakıt tüketimi sonuçlarında fabrika verilerine baktığımız zaman 100 km ortalama tüketim sonucu 4.2 litre olarak açıklanıyor. Biz ortalama 6.4 litrelik bir değer elde ettik.  Aracın yerden 230 milimetre olan yüksekliği segmentinin en iyi değerleri arasında ve her türlü yol koşulunda güvenle yol almanızı sağlıyor. Ses yalıtımı konusunda önemli iyileştirmeler yapılmış araçta, 120 km/s üzerine çıkıldığında yan camlardan rüzgar sesi duyulabiliyor. Markanın geçmişten gelen “konforlu araba üretiyoruz” imajı Citroen C5 Aircross SUV’da fazlasıyla yerini bulmuş. Testimizde, çeşitli çukur, kasis ve engellerde ile konfordan ödün vermeyen bir süspansiyon sistemi ile karşılaştık. Emiş konusunda da son derece başaralı olan Progressive Hydraulic Cushions süspansiyon sistemi, Advanced Comfort koltuklar gerçekten de konfor konusunda çok işe yaramış.

Yokuş İniş Destekli Grip Control Sistemine sahip Otomobil, oldukça zengin sürüş destek sistemlerine sahip. Söz konusu sistemlerin çalışması için ön camın üst bölümünde bir adet kamera ve ayrıca tampon ızgarasında bir adet radarlı sensör görev yapıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Motor: 1.5

Motor Hacmi:    1499 cc

Silindir Adedi:   4

Maksimum Güç:               130 Hp 3750 d/d

Maksimum Tork:              300 Nm 1750 d/d

Performans

0-100 km/s Hızlanma     10.6 sn

Maksimum Hız: 188 km/s

Frenler (ön/arka): Hava Kanallı Disk/disk

Yakıt Tüketimi

Şehir İçi:               4.5 lt

Şehir Dışı:            4.0 lt

Karma: 4.0 lt

Boyutlar (u/g/y): 4500/1859/1695 mm

Bagaj Hacmi:      580 lt

Boş Ağırlık:          1505 kg

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.