FIAT PANDA CROSS: Hafife alınmayacak minik SUV

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayatımızı etkisi altına alan ve hatta şekillendiren koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ara verdiğimiz sürüş izlenimlerine yeniden başlıyoruz. Otomotiv firmalarının da pandemi tedbirleri kapsamında askıya aldığı test programları normalleşmeyle birlikte yeniden başladı. Pandemi sürecinde test köşemizin ilk konuğu Fiat’ın şehir otomobili Panda’nın yeni SUV gövde seçeneği Cross oldu. Fiat’ın A sınıfındaki oyuncusu Panda, Cross versiyonuyla son yıllarda popülerlik kazanan SUV karakterine sahip otomobiller arasında şehir için kullanıma uygun kompakt tasarımı ve ekonomikliği ile alternatifler arasına girdi. İtalyan otomotiv üreticisi Fiat, Türkiye’de çok iyi bilinmese de küçük sınıf modelleriyle Avrupa’da en çok satan markalar arasında yer alıyor.

DIŞ TASARIM

Fiat Panda Cross, görsel farklılıklarıyla olduğu kadar zengin donanımı ve şehir içinde sunduğu sürüş keyfiyle dikkat çekiyor. 1980 yılından bu yana üretilen Panda, üçüncü jenerasyonuyla yollarda. Standart bir Panda’dan oldukça farklı görünen Cross versiyonu, SUV’ları aratmayan ön ve arka tamponları, tavan rayları ve yükseğe konumlu sis farlarıyla trafikte dikkat çekmeyi başarıyor. Şehir içinde kullanımı kolay ve çevik bir karakter sergileyen Panda Cross, yerden yüksekliği, hafif arazi şartlarıyla başa çıkabilen yeni ön ve arka tampon tasarımı ve tavan rayları ile tam bir SUV görünümü sunuyor. Panda Cross, yüksek yapısı ve 5 kapılı olması sayesinde yolcularına ferah ve geniş bir yaşam alanı sunuyor. Standart modelden 33 milimetre daha uzun olan Cross versiyonu, aynı zamanda 19 milimetre daha geniş ve tam 84 milimetre daha yüksek. 3.686 mm uzunluk, 1.662 mm genişlik ve 1.635 mm yükseklik ölçülerine sahip Fiat Panda Cross’un bagaj hacmi ise 225 litre.

İÇ MEKAN

Aracın iç mekanı, yuvarlatılmış kare formlardan oluşuyor. Göstergelerden klima kumandalarına, vites kolundan direksiyona kadar pek çok nokta kare forma sahip. İç mekanda ergonomi ve işçilik sorunsuz. Ön bölümde oturanlara yeterince ferah bir alan sunan otomobilin arka koltukları da bir üst sınıfı aratmıyor. Fiat Panda Cross’ta ESP, hill holder, 6 hava yastığı, LED gündüz farları, tavan ayları, özel tamponlar, dijital klima, park sensörü, direksiyondan kumanda edilebilen Bluetooth bağlantılı Uconnect multimedya sistemi gibi üst sınıf donanımlar yer alıyor.

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

Fiat Panda Cross’un kaputunun altında markanın emektar benzinli motoru 1.2 litrelik Fire isimli ünite görev yapıyor. 5500 d/d’de 69 Hp güç ve 3000 d/d’de 102 Nm tork üreten motor, gücünü 5 ileri manuel şanzımanla ön aksa iletiyor. Kağıt üzerinde güçsüz görünen motor, sadece 1090 kilogram ağırlığındaki otomobile yeterli çekişi sağlıyor ve şehir içi kullanımlar için yeterli performansı sunuyor. Bu kombinasyonla otomobil 0’dan 100 km/s sürate 14.5 saniyede ulaşırken, maksimum 155 km/s hıza ulaşıyor. Rahat devirlenen ünite, ara hızlanmalarda da sürücüsünü yormuyor. Fiat Panda Cross, boyutları, çevikliği ve göz alıcı renk seçenekleri ile şehrin caddelerinde tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Motor   : 1.2 lt

Motor Hacmi     : 1242 cc

Silindir Adedi     : 4

Maksimum Güç : 69 Hp 5500 d/d

Maksimum Tork               : 102 Nm 3000 d/d

Performans Verileri

0-100 km/s Hızlanma     : 14.5 sn

Maksimum Hız  : 155 km/s

Frenler (ön/arka)             : Disk/Kampana

Yakıt Tüketimi (100 km)

Şehir İçi : 7.1 lt

Şehir Dışı             : 4.7 lt

Karma   : 5.6 lt

Boyutlar (u/g/y): 3686/1662/1635 mm

Bagaj kapasitesi               : 255 lt

Boş Ağırlık           : 1090 kg

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.