GüncelLansman/YenilikOto Teknoloji

Clio daha güçlü, şık ve ekonomik

Bursa OYAK Renault fabrikalarında üretilen yeni Renault Clio, etkileyici far imzası, dijital ön konsolu ve sportif Esprit Alpine donanım seçeneğiyle dikkat çekiyor. Yeni Clio, Eylül’de Türkiye’de yollara çıkacak.

Mehmet Emin AVCI – BELÇİKA

YENİLENEN Renault Clio, markanın en güncel atılımlarını yansıtan bir örnek olarak Türkiye’de eylülde yollara çıkacak.

Bursa OYAK Renault Fabrikaları’nda üretilen yenilenen Clio’nun uluslararası lansman kapsamında gerçekleştirilen test sürüşü organizasyonu Belçika’da düzenlendi.

Bugüne kadar dünya genelinde 16 milyon satış başarısı yakalayan Renault Clio küresel çapta en çok satanlar arasına girdi, Avrupa’da ve Türkiye’de Yılın Otomobili ödüllerini kazandı. Dünyada en çok Clio satılan ikinci ülke konumunda olan Türkiye’de, bugüne kadar 600 binden fazla Clio satışına imza atıldı. OYAK Renault Fabrikaları’nda 3.4 milyon adetlik üretimi aşan Clio, günümüzde B-HB segmentinde satılan her iki araçtan biri olarak öne çıkıyor.

DAHA MODERN VE İDDİALI TARZ
Avrupa’da ve Türkiye’de ‘Yılın Otomobili’ ödüllerini kazandı. Dünyada en çok Clio satılan ikinci ülke konumunda olan Türkiye’de, bugüne kadar 600 binden fazla Clio satışına imza atıldı.


Renault Clio, yeni tarzı ile daha çekici ve zarif görünüyor. Ön yüzü canlı bir görünüm sergilerken, ışık imzası tamamen yeni ve marka kimliğini yansıtıyor. Gergin, kesin ve verimli çizgiler, yeni Clio’ya daha çekici bir karakter kazandırıyor.
İç tasarımda yeni döşemeler ve biyolojik kaynaklı malzemeler Clio’yu güncel bir araç haline getiriyor, ayrıca kalitesini ve kabindeki deneyimi önemli ölçüde artırıyor.

Sportif ve şık Esprit Alpine donanım seviyesi hem iç hem de dış tasarım olarak yeni Clio dönemini en iyi şekilde özetliyor.


7 RENK SEÇENEĞİ VE 391 LİTRE BAGAJ
Yeni Clio, ‘Buzul Beyaz’, ‘Yıldız Siyah’, ‘Mineral Gri’, ‘Demir Mavi’, ‘Alev Kırmızı’, ‘Mercan Turuncu’ ve uzaktan opak, yakından sedefli görünen üç katmanlı ‘Kaya Gri’ olmak üzere 7 gövde rengiyle yollara çıkacak. Erişilebilirlik ve diz mesafesi açısından oldukça cömert arka yolcu alanı ve 391 litreye kadar bagaj hacmi ile sınıfının en iyi özelliklerini sunuyor.

Mehmet Emin Avcı

TÜKETİMİ YÜZDE 40’A KADAR AZALTIYOR
Renault, 2020’de Clio da dahil olmak üzere otomobillerinde E-Tech full hybrid teknolojisini kullanmaya başladı. Bunun devamı olarak yeni Clio’da 145 hp E-Tech full hybrid versiyon da sunuluyor. E-Tech full hybrid teknolojisi, 150’nin üzerinde patent ve Renault’nun Formula 1 deneyimlerini içeriyor. Enerji geri-kazanım işlevi bunlardan biri. Yeni Clio’yu daha dinamik ve daha verimli hale getiriyor. Sistem; iki elektromotor (bir 36 kW motor ve bir 18 KW yüksek voltajlı marş jeneratörü) ile 4 silindirli, 1,6 litre 69 kW (94 hp) içten yanmalı motor, akıllı multi-mode debriyajsız dog-box ve 1,2 kWsa bataryadan oluşuyor. Otomobil, çalıştırıldığı ilk anda her zaman elektromotordan güç alıyor ve şehir içi sürüş seyrinde yüzde 80’e kadar elektromotoru kullanabiliyor. Geleneksel bir benzinli motora kıyasla tüketimi yüzde 40’a kadar azaltıyor. lio’nun diğer motor seçenekleri; TCe 100 LPG, TCe 90, SCe 65 ve Blue dCi 100 hp.


TEKNOLOJİSİ VE GÜVENLİK ÖZELLİKLERİYLE ÖNE ÇIKIYOR
Teknolojisi de güncellenen yeni Clio, hem sürücü hem de yolcular için gelişmiş, nitelikli teknolojilerle kabin içindeki herkese daha fazla rahatlık sunuyor.

Tüm donanım seviyelerinde 7 inç veya 10 inçlik bir dijital ön konsol ile donatılıyor. 10 inçlik versiyon navigasyon haritalarını yansıtıyor ve sürüş moduna ve MULTI-SENSE ayarına uyum sağlıyor.

Donanım seviyesine bağlı olarak, radyo ve R&GO veya Renault Easy Link multimedya sistemi devreye giriyor. Direksiyon simidindeki Nouvel’R logosu, kokpite zarif bir dokunuş katıyor.

Yeni Clio’nun MULTI-SENSE teknolojisi, ön konsol ve orta konsoldaki aydınlatma ayarlarını düzenleyerek yeni bir deneyim dünyasının kapılarını aralıyor.


Yeni Clio, sürüşü daha kolay ve güvenli kılan gelişmiş sürüş destek sistemleriyle (ADAS) yollara çıkıyor. Bunlar, Sürüş, Park ve Güvenlik olmak üzere üçe ayrılıyor.
Aktif acil fren destek, trafik işaretlerini tanıma ve 360 derece kamera gibi öne çıkan sistemler yeni Clio’yu sınıfının en güvenli otomobillerinden biri yapıyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir