GüncelOto Teknoloji

Mahindra’nın tercihi ABB oldu

Hindistan’ın önde gelen SUV üreticisi Mahindra & Mahindra (M&M), yeni EA serisi için kişiye özel seçenekleri sunmak üzere ABB Robotik’in PixelPaint’ini kullanacak. ABB’nin ödüllü teknolojisi, israfı azaltırken kaliteyi ve verimliliği artıracak.

ABB‘nin yenilikçi PixelPaint teknolojisi, Hindistan’ın önde gelen SUV üreticisi Mahindra & Mahindra Ltd (M&M) tarafından yeni elektrikli araç boyama tesisinde kullanılacak. Mürekkep püskürtmeli yazıcıya benzer ödüllü boya kafasının kullanıldığı teknoloji, 2025 yılında seri üretime başlayacak.

ABB Robotik Otomotiv İş Kolu Genel Müdürü Joerg Reger, “Devrim niteliğindeki PixelPaint teknolojimiz, üretim hattını geciktirmeden veya manuel müdahaleye ihtiyaç duymadan, aynı renkteki geniş alanları ve en küçük ayrıntılı bölgelere tam doğrulukla uygulayabiliyor. Mahindra’nın boyahanesi, PixelPaint donanımlı robotları özel hücrelere yerleştirerek, tamamen otomatik bir süreçle yeni EA serisine kontrast tavan ve sütun uygulamaları yapabilecek.” dedi.

PixelPaint, IRB 5500 boya serisi gibi bir ABB robotuna monte edilmiş, 1000’den fazla küçük, ayrı ayrı kontrol edilen nozüle sahip bir boya kafasından oluşur. ABB’nin 3 boyutlu görüntü işleme sistemiyle birleştirilen ve ABB’nin RobotStudio® planlama ve programlama yazılımıyla koordine edilen kafa, araç gövdesini çok yakından takip ederek boyanın yüzde 100’ünün aşırı püskürtme veya havada buğulanma olmadan araca uygulanmasını sağlar. Bu, yoğun emek gerektiren maskeleme ihtiyacını ve boyahanede tekrarlanan gezileri ortadan kaldırarak sıfır atıkla sonuçlanırken aynı zamanda hassas ayrıntıların aslına uygun şekilde çoğaltılmasını sağlar.

PIXELPAINT TEKNOLOJİSİ

Kişiye özel seçeneklerine olan talep son yıllarda artıyor ve PixelPaint, ABB’nin dönüştürücü teknolojilerinin Mahindra ürünlerini lüks segmentlerde konumlandırmasına nasıl yardımcı olduğunun yalnızca bir örneği.

ABB ve Mahindra’nın mevcut ilişkisini temel alan kurulum aynı zamanda IRB 5500 ailesinden 42 robotu da içeriyor ve bu da M&M’i Hindistan’da kontrast oluşturan tavan ve sütunların boyanması için PixelPaint teknolojisini kullanan ilk OEM haline getiriyor.

MAHINDRA’NIN TERCİHİ ABB OLDU

İç mekan boyama ve sızdırmazlık gibi karmaşık ve zaman alıcı işlemler, ABB’nin sistemlerinin doğruluğu ile boyanın hassas bir şekilde ve yalnızca ihtiyaç duyulan yerde uygulanmasını sağlayarak, alanları manuel olarak maskeleme ihtiyacını ortadan kaldırarak zamandan ve malzemeden tasarruf sağlayan, tamamen otonom bir şekilde gerçekleştirilir. Benzer şekilde, ABB’nin RB1000i dijital özellikli boya atomizörleri transfer verimliliğini yüzde 10 artırıyor ve atığı yüzde 30’dan fazla azaltarak havada daha az boya kaybolmasını sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir