GüncelHibrit/Elektrikli AraçlarLansman/Yenilik

Orta sınıfın en büyük coupé’si

Mercedes-Benz’in tamamen yeni modeli CLE Coupé Türkiye yollarında. Tüm motor seçenekleri, entegre marş jeneratörü ve 48 volt elektrik sistemi ile yarı hibrit olan yeni model, teknolojik ve görsel özellikleriyle de dikkat çekiyor.

MERCEDES-BENZ, sportif ve görkemli tasarımı birleştiren otomobil geleneğini yeni bir model ile sürdürüyor. Tamamen yeni CLE Coupé, C-Serisi ve E-Serisi’ni bir araya getirerek yepyeni bir konsept oluşturuyor. Etkileyici tasarımı, özel konfor donanımları ve sportif sürüş performansı ile yeni iki kapılı otomobil CLE Coupé, 2023 yılının son çeyreğinde Avrupa’da yollara çıkmasının ardından şimdi de Türkiye’de. Yılın ikinci yarısında da CLE Cabriolet’in de Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

Uzun dingil mesafesi, aerodinamik A sütunu, kısaltılmış ön tampon bölgesi ve uzatılmış arka tampon bölgesi, belirgin omuz çizgisi ve büyük tekerlekler, Mercedes-Benz ile özdeşleşen nitelikleri ön plana çıkartıyor. Tamamen yeni CLE Coupé, sportif ve zarif gövde yapısını Mercedes-Benz’in rafine tasarım dili ile birleştiriyor.

Sportif alçak motor kaputu, ince LED far tasarımı ve yıldız tasarımına sahip elmas görünümlü radyatör ızgarası ile öne doğru eğimli ön bölüm, taşıdığı köpekbalığı ifadesi ile atletik ancak zarif bir görünüm sergiliyor. Uzun kaputta yer alan güç kubbeleri hibrit teknolojisiyle desteklenen gücü vurguluyor. Yandan bakıldığında özgün bir siluet göze çarpıyor. Belirgin karakter çizgisi, farlardan itibaren yan ayna boyunca arka aydınlatma grubuna kadar uzanarak özgün bir siluet oluşturuyor. Kaslı arka kısım, bütüncül bir yüzey, yumuşak geçişler ve üç boyutlu iki parça LED aydınlatma grubu ise arka tasarımı karakterize ediyor.

Şasi standart olarak yere 15 milimetre daha yakın. Standart Teknik paket ile sunulan, sertliği seçilebilen süspansiyon sistemi ile arka aks yönlendirme sistemi, sportif sürüş ile konforu bir araya getiriyor. Arka aks yönlendirme sistemi ile arka aks dönüş açısı 2,5 dereceye kadar çıkarak dönüş çapını yaklaşık 50 cm kısaltıyor. Yeni CLE Coupé, daha büyük boyutlarına rağmen C-Serisi Coupé’ye kıyasla daha küçük bir dönüş çapına sahip (11,2 metre yerine 10,7 metre).

GELENEKSEL COUPÉ TASARIMI

Sportif ve zarif iki kapılı modelin coupé’ye özgü oranları, “Duygusal Sadelik” tasarım felsefesiyle şekillenen Mercedes-Benz’in modern tasarım diliyle birleşiyor. Böylece yeni CLE Coupé, kesintisiz ve akıcı hatlarıyla dikkat çekiyor. Yandan bakıldığında dinamik ve zarif bir siluet göze çarpıyor. Yere yakın duruş (1.422 mm), uzun aks mesafesi (2.865 mm), kısa ön ve arka uzantılar (önde 888 mm/arkada 1.097 mm) ve kaslı omuz çizgisiyle iki kapılı coupé yolların hâkimi. Uzun motor kaputunda yer alan güç kubbeleri ve eğimli ön cam ile arkaya doğru zarifçe alçalan tavan çizgisi yeni CLE’nin siluetini tamamlıyor. Otomobilin arkasına doğru konumlandırılmış yolcu kabini, dinamizmi güçlendiriyor.

Yan tasarımdaki ayrıt edici detaylar, otomobilin güçlü hacmini yeniden yapılandırıyor. Karakteristik çizgiler, fardan başlayıp yan aynalara ve arka aydınlatma grubundan kapı koluna kadar uzanarak sportif oranları ve güçlü çamurluk kemerlerini vurguluyor. Ayrıca krom cam çerçeveleriyle siluet daha da güçleniyor. AMG iç ve dış mekân tasarım konseptine sahip otomobil 19 veya 20 inçlik jantlarla donatılabiliyor.

YILDIZ TASARIMLI, ELMAS GÖRÜNÜMLÜ IZGARA

Tüm coupé modellerdeki gibi yıldız tasarımına sahip elmas görünümlü radyatör ızgarası, parlak siyah tek bir çerçeveye sahip. Radyatör ızgarasının aşağı doğru açılan A şeklindeki formu da yeni CLE Coupé’nin güçlü görünümünü destekliyor. Ön tampondaki parlak siyah merkezi hava girişinin etrafındaki krom çerçeve, iki kapılı aracın daha alçak ve yola daha yakın görünmesini sağlıyor.

ÜÇ BOYUTLU LED ARKA AYDINLATMA GRUBU

Güçlü arka kısım, akıcı yüzeyler ve yumuşak geçişlerle dikkat çekiyor. Ayrıca yeni konturlara ve üç boyutlu ışık çizgilerine sahip iki parça LED arka aydınlatma grubu da görsel bir şölen yaratıyor. Arka aydınlatmalar koyu tonda bir tasarım öğesiyle birbirine bağlanarak arka tamponda yer alan krom şerit gibi arka bölümün genişliğini vurguluyor.

SINIFININ EN BÜYÜK COUPÉ MODELİ

4.850 mm uzunluğu, 1.860 mm genişliği ve 1.428 mm yüksekliği ile yeni CLE, orta sınıfın en büyük coupé modeli. 25 mm daha uzun aks mesafesiyle CLE Coupé, C-Serisi Coupé’ye kıyasla çok daha fazla alan sunuyor. Özellikle arkada yolcular 10 mm daha fazla baş, 19 mm daha fazla omuz/dirsek ve 72 mm daha fazla diz mesafesine sahipler. Bagaj ise 60 litre daha fazla hacme sahip.

GENİŞ BİR ALAN VE SPORTİF LÜKS

64 farklı renk içeren aktif ambiyans aydınlatması sportif iç atmosferi destekliyor. Ön ve orta konsol süslemeleri, geniş depolama alanı, kablosuz şarj özelliği, baş üstü kontrol ünitesi, kapı kolları, koltuk ayar ünitesi ve ayak boşluklarında yer alan ambiyans aydınlatması, gösterge panelinin alt kenarı boyunca orta konsolun her iki tarafında yer alan havalandırma çıkışlarına kadar uzanan bir ışık şeridiyle iç mekânı kişisel keyif alanınıza dönüştürüyor. Kapılarda, kol dayanaklarında ve kemer çizgisi boyunca arka koltuk sırasına uzanan bir ışık şeridi geniş alan hissini pekiştirerek sizi tamamen çevreliyor.

Tamamen yeni CLE Coupé, 25 milimetre daha uzun aks mesafesiyle, C-Serisi Coupé’den önemli ölçüde fazla alan sunuyor. Arkada oturan yolcular 10 milimetre daha fazla baş mesafesi, 19 milimetre daha fazla omuz ve dirsek mesafesi ve 72 milimetre daha fazla diz mesafesinden faydalanıyor. Ayrıca bagaj, 60 litre daha fazla hacim sunuyor.

İç mekânda yer alan 12,3 inç tamamen dijital gösterge paneli ile dikey yapıda, sürücüye 6° dönük 11,9 inçlik merkezi ekranda tüm kontrol sizde. Sizi çevreleyen ambiyans aydınlatmasına ek olarak CLE için özel olarak geliştirilen entegre spor ön koltuklar dikkat çekiyor.

KOLTUKLARA ENTEGRE HOPARLÖRLER

16 kanal amplifikatör, 17 hoparlör ve 710 Watt güce sahip Burmester® 3D surround ses sistemi ile maksimum ses deneyimi her zaman sizinle. Burmester® 3D surround ses sistemi, Dolby Atmos ile sürükleyici ses deneyimini yeni bir düzeye taşıyor. Sürücü ve yolcuları, kayıt stüdyosu veya canlı bir konser etkisi veren, benzersiz, çok boyutlu derinliğe ve netliğe sahip bir ses çevreliyor. Dolby Atmos, her bir enstrümanın veya sesin ayrı ayrı konumlandırılmasına olanak tanıyor. Geleneksel stereo sistemler sağ-sol dinamiklerine eğilimliyken, Dolby Atmos tüm ses aralıklarını kullanarak 360 derecelik bir deneyim yaratabiliyor. Burmester® 3D surround ses sistemi, ikisi ön koltuk başlarında olmak üzere 17 hoparlör içeriyor.

CLE için geliştirilen entegre koltuk başlıklarına sahip yeni ön koltuklar, yenilikçi bir çözümü de beraberinde getiriyor. Burmester® 3D surround ses sistemi ile her bir koltuk başlığı hizasında iki hoparlör yer alıyor. Bu da Dolby Atmos ile sürükleyici bir müzik deneyimi yaratıyor.

KOLTUĞA ENTEGRE YENİ KOLAY-GİRİŞ İŞLEVİ

Mercedes-Benz’de ilk kez, Kolay-Giriş işlevine sahip ön koltukların kilidi bir kol kullanılarak değil, koltuk sırtlığının üst kenarında uyumlu bir şekilde yerleştirilmiş zarif deri bir kayış ile açılıyor.

ELEKTRİK DESTEKLİ MOTORLAR

Elektrifikasyon ve akıllı hacim küçültme çözümleri sayesinde yeni CLE Coupé verimlilikte de standartları belirliyor. Dört silindirli benzinli 4MATIC motor ile hibrit çözümleri bünyesinde barındırıyor. Turbo beslemeye ek olarak entegre marş jeneratörü güç aktarımına destek sağlıyor.

48 Volt beslemeli entegre marş jeneratörü, özellikle düşük devirlerde içten yanmalı motoru destekliyor. Ek güç desteği dışında süzülme ve enerji geri kazanım işlevlerini de yerine getiriyor. Tüm bu önlemler yakıt tüketimini düşürmeye yardımcı oluyor. Ayrıca motora oldukça hızlı ve yumuşak bir şekilde marş veriyor. Böylece start-stop gibi işlevlerde ek konfor sağlıyor. Yeni batarya teknolojisi sayesinde elektrik motorunun gücü 15 kW’den 17 kW’ye çıkarken entegre marş jeneratörü aynı zamanda 205 Nm ek tork sağlıyor.

9G-TRONIC ŞANZIMAN VE 4MATIC DÖRT TEKERLEKTEN ÇEKİŞ

190 kW gücündeki CLE 300 4MATIC (WLTP: ortalama yakıt tüketimi: 7,6-7,0 lt/100 km; ortalama CO2 emisyonu: 173-159 gr/km). M 254 2,0 litre hacimli motor çok sayıda ileri mühendislik çözümünü bünyesinde barındırıyor. NANOSLIDE® silindir kaplaması, CONICSHAPE® silindir honlaması (trompet honlama), değişken akışlı turbo besleme ve motora entegre egzoz gazı arındırma çözümleri bunlardan bazıları. Ayrıca, 190 kW’lık motor, iki kademeli valf kaldırma sistemi CAMTRONIC ile daha yüksek güç üretimi sağlıyor.

Tüm CLE versiyonlarında entegre marş jeneratörünün uyarlanması için özelleştirilen 9G-TRONIC şanzıman kullanılıyor. Mühendislerin elektromotoru, güç elektroniğini ve şanzıman soğutucusunu şanzımanın içine veya üzerine taşıması montaj alanı ve ağırlık avantajı sunuyor. Elektrikli yardımcı yağ pompasıyla optimize edilen etkileşim, mekanik pompanın hacminde öncekine göre yüzde 30 oranında azalma sağlıyor. Çok çekirdekli işlemci ve yeni montaj ve bağlantı teknolojisine sahip tam entegre şanzıman kontrolü kullanılıyor. Artan bilgi işlem gücüne ek olarak, elektriksel arabirimlerin sayısı azalırken yapılan iyileştirmelerle şanzıman kontrolünün ağırlığı da yüzde 30 azalıyor. 4MATIC dört tekerlekten çekiş sistemi ön aksta daha yüksek tork elde edilmesini sağlıyor. Geliştirmeler sayesinde azalan toplam ağırlık CO2 emisyonunun düşmesini sağlıyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir