HONDA CIVIC 1.6 ECO: LPG’li Civic konforu

HONDA’nın Şekerpınar’daki fabrikasında üretilip dünyaya ihraç edilen Civic Sedan modeli 1.6 litre benzinli ve LPG’li seçeneği ve Executive donanım seviyesi ile test köşemizin bu haftaki konuğu oldu. Honda, yeni nesil Civic Sedan’da da LPG seçeneğinden vazgeçmedi. Daha düşük tüketimi performans kaybı yaşatmadan sunan araç, konforuyla da iddialı.

DAHA SPORTİF DIŞ TASARIM

Daha sportif ve göz alıcı bir tasarıma sahip. Öndeki krom kaplı geniş çıta, arkaya doğru alçalan tavan çizgisi, kat izleri ve C formlu stop lambalarıyla, ilerici görünen bir otomobil. Yeni LED teknolojisine sahip arka stop grubu, sportif alaşım jantlar ve karakteristik krom ön panjur gibi tasarım detaylarıyla yeni Civic Sedan daha dikkat çekici, benzersiz ve atletik. 4648 mm uzunluk,1790 mm genişlik ve  1407 mm yükseklik değerlerine sahip Honda Civic Eco’nun bagaj hacmi ise 519 litre.

ERGONOMİK VE FERAH İÇ MEKAN

Honda Civic’te oldukça ferah bir iç mekan karşılıyor bizi. Malzeme kalitesi genel olarak artırılmış. Orta konsolun üst kısmındaki dokunmatik multimedya ekranı kolay anlaşılır bir. Yeni nesil Honda Civic Sedan’da ilk defa elektromekanik park freni kumandasına yer verilmiş ve bu sayede el freni yerine daha geniş bir eşya gözü ortaya çıkartılmış. Ayrıca Econ butonu ve fren tutma (auto hold) butonu da vites kolunun sağına ve soluna yerleştirilmiş. LPG’li versiyonlar için olan olumlu bir özellik de eski nesilde emanet gibi duran LPG tankı göstergesi ve LPG butonunun otomobilin tasarımına uygun hale getirilmesi. Ön koltuklarda bilindik Honda oturma pozisyonu var. Arka koltuklarsa beklenenden daha geniş. Özellikle diz mesafesi konusunda Civic Sedan avantajlı ama eğimli tavan çizgisi uzun boylular için biraz sorun yaratabiliyor.

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

Yeni Honda Civic’te yer alan motor eskisi ile büyük oranda aynı. 6500 d/d’de 125 Hp güç üreten 1.6 litre i-VTEC motorun torku ise 4300 d/d’de 152 Nm.  Eski nesilde olan 5 ileri oranlı otomatik şanzıman yerini, CVT şanzımana bırakmış. CVT şanzıman motoru hep ihtiyaç duyulan devirde tutmayı başarıyor ve hızlı tepkilerine çok iyi ayak uyduruyor.  Vites değişimleri başarılı olan şanzıman konfor konusunda çok iyi. 0-100 km/s hızlanmasını 11.6 saniyede gerçekleştirirken 196 km/s maksimum hız değeri sunuyor.  Benzinli konumda yakıt tüketim ortalaması 7.7 litre olarak gerçekleşti. Bu değer atmosferik ve otomatik vitesli bir otomobil için çok iyi. LPG konumunda ise tüketim 11 litreyi buluyor. Yeni Honda Civic Sedan temiz ön görüş açıları ve yumuşak sürüş özellikleri sunan bir otomobil. Kısa turlu direksiyon eskisinden daha iyi kullanım hissi veriyor. Seleflerinde de yumuşak süspansiyon sistemi kullanılan otomobil bu neslinde konfor konusunda farklı bir boyuta geçmiş. Süspansiyon sistemi hem çok başarılı darbe emiş sağlıyor hem de çok sessiz çalışıyor. Buna ek olarak izolasyon da bir hayli iyileştirilmiş.

 

TEKNİK ÖZELLİKLER

Motor: 1.6

Motor Hacmi:    1597 cc

Silindir Adedi:   4

Maksimum Güç:               125 Hp 6500 d/d

Maksimum Tork:              152 Nm 4300 d/d

Performans

0-100 km/s Hızlanma     11.6 sn

Maksimum Hız: 196 km/s

Frenler

Ön:        Hava Kanallı Disk

Arka:     Disk

Yakıt Türü                          Benzin / LPG

Yakıt Tüketimi

Şehir İçi:               9.2 lt

Şehir Dışı:            5.2 lt

Karma: 6.7 lt

Boyutlar (u/g/y): 4648/1799/1407 mm

Bagaj Hacmi:      519 lt

Boş Ağırlık:          1322 kg

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.