Küçük SUV’da güvenilir yol arkadaşı

SON yıllarda SUV sınıfına artan ilgi, markaları her sınıfta SUV modelleriyle var olmaya yöneltti. Küçük SUV olarak da tabir edilen B-SUV segmenti de bunların başında geliyor. Hemen hemen her marka bu sınıfta ben de varım, rekabete hazırım demek için modelini tüketicilerin beğenisine sunuyor. Kimi tasarımıyla farklılaşırken, kimi performans kimi de teknolojik özellikleriyle öne çıkmaya çalışıyor. Bu markalardan biri de Ford. Bu sınıfta EcoSport modeli de bulunan marka,  karizmatik tasarımı ve performansıyla dikkat çeken Puma ile B-SUV’da iddiasını artırmayı hedefliyor. Ford Puma’yı ST Line donanımlı versiyonu ile deneyimledim. Puma, yollarda dikkatleri üzerine çekmeyi ve merak uyandırmayı başaran bir otomobil olmuş.

HAVALI VE FARKLI TASARIM  

Ford Puma, küçük SUV’lar arasında en güzel görünen ve dikkat çeken modellerin başında geliyor. Kıvrımlı ve gergin hatları rakiplerinden ayrışan Puma, ST-Line gövde kitiyle daha da sportif bir görünüme sahip.

Fiesta ile aynı platformda üretilen Ford Puma’da alçak ve eğimli tavan çizgisi, önden arkaya doğru yükselen ve arkaya doğru iyice genişleyen omuz çizgisi dinamik ve güçlü bir görünümü beraberinde getiriyor.

Yatay formlu iki parça stop lambası tasarımı, sadece daha geniş bir arka görünüm sunmakla kalmıyor aynı zamanda bagaj erişimi ve kullanımını kolaylaştırıyor. 4207 mm’lik uzunluk 1777 mm’lik genişlik ve 1534 mm’lik uzunluk ölçülerine sahip Puma’nın sıra dışı bagajnın hacmi ise 456 litre.

İÇ MEKAN ÖZELLİKLERİ

Dışardan bakıldığında küçük bir otomobil izlenimi yaratan Ford Puma’nın sunduğu yaşam alanı hiç de öyle değil. Bu araçta yolculuk yapacakları şaşırtan bir genişliğe sahip. Her zaman olduğu gibi ön tarafta yolculuk edecekler daha şanslı tabi. Ön tarafta sunulan yaşam alanı özellikle omuz genişliği konusunda sınıfının en iyilerinden biri. Arka tarafta boyu biraz uzun olanlar için diz mesafesi konusunda sıkıntı yaşanabilir. Arka tarafta sunulan baş mesafesi başarılı. Kokpit ve orta konsol tasarımı derli toplu ve ergonomik açıdan bir sıkıntı yaşatmıyor. Test aracımız ST-Line donanım seviyesine has kırmızı detaylara ve metal pedal setine sahip. Malzeme kalitesi yüksek olan iç mekanda, teknoloji beklentileri de rahatlıkla karşılanıyor. Eşya gözlerinin sayısını ve bagajın kullanışlılığını da yeterli buldum. Orta konsol üzerinde yer alan ve sonradan takılmış gibi görünen multimedya ekranının orta konsolun içine monte edilmiş olmasını tercih ederdim.

FARK YARATAN BAGAJ

Otomobilin fark yaratan detayı ise bagajda gizli MegaBox adı verilen sistem. Bagaj zeminin alt kısmında hacmi 80 lt olan, 30 cm derinliğinde plastik bir bölüm var. 80 kg taşıma kapasitesi olan bu bölümde saksılı büyük çiçeklerin taşınmasına olanak tanıdığı gibi, kirli bot ve çeşitli ıslak malzemelerin taşınmasına da uygun.

Üstelik dibindeki contalı tapa açıldığında içini temizlemek, bagajı yıkamak da mümkün.

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

3 silindirli 1 litre EcoBoost turbo benzinli motor 125 HP güç ve 200 Nm tork üretiyor. Motor küçük olmasına rağmen performans konusunda boyundan büyük işler başarıyor. Motorun sunduğu gücü sonuna kadar kullanma hissi bana büyük keyif verdi. 7 ileri oranlı ve çift kavramalı otomatik şanzımanla eşleştirilen 1 litre EcoBoost turbo benzinli motor performans konusunda beklentileri karşılamakta sorun yaşamıyor. Fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanması 10.2 saniye, son hız ise 190 km/s. Sürüşü canlı ve motor sesi sportif. Sürüş modu seçicisi ile farklı ihtiyaçlara yönelik olarak sürüş karakteri değiştirilebiliyor. Fabrika verisi ortalama yakıt tüketim değeri 4.9 lt/100 km olan Puma ile karma yol şartlarında 6.9-7.1 lt/100 km’lik değerler elde ettim.

KONFOR VE YOL TUTUŞ

Ford, HB ve Sedan kasa tipi otomobillerinden alışık olduğum karekteristik sürüş keyfini yüksek yapısına rağmen Puma’da da yaşadım. Sürüş keyfinin yanında sürüş güvenliği konusunda da marka standartlarını aynı şekilde bu otomobile de taşımış. Elektronik yardımcılarının da getirdiği önemli artıyla Ford Puma sınıfının en güvenli araçlarından biri olmaya başarıyor. ST Line’a özel biraz sert süspansiyon sistemine sahip olması sürüş konforunu bozmuyor. Sessizlik konusunda da sınıfının beklenen değerlerini karşılıyor. Ford Puma, sürüş keyfi ve sürüş güvenliği konusunda sınıfının ön plana çıkan modellerinden biri olarak beğenimi kazandı.

5 YILDIZLI GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ

Ford Puma EuroNCAP çarpışma testine 2019 yılında girdi. Çarpışma testini en yüksek puan olan 5 yıldız alarak tamamladı. Yetişkin yolcu güvenliğinden yüzde 94, çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 84, yaya güvenliğinden yüzde 77 alırken, güvenlik yardımcılarından yüzde 74 aldı.

FORD PUMA’NIN FİYATI NE?

Gelelim Ford Puma’nın fiyatlarına: Temmuz 2021 listesinde 95 HP güç üreten manuel şanzıman ve 1 litrelik üniteyle 302 bin 300 TL iken, ST Line donanım paketine sahip test aracımızın fiyatı ise 396 bin 500 TL.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Motor: 1.0

Motor Hacmi:    999 cc

Silindir Adedi:   3

Maksimum Güç:               125 Hp 6000 d/d

Maksimum Tork:              200 Nm 1400-4500 d/d

0-100 km/s Hızlanma    10.2 sn

Maksimum Hız: 190 km/s

Frenler (ön/arka): Hava Kanallı Disk/disk

Şehir İçi:              5.8 lt

Şehir Dışı:            4.3 lt

Karma: 4.9 lt

Boyutlar (u/g/y): 4207/1777/1534 mm

Bagaj Hacmi:      456 lt

Boş Ağırlık:          1326 kg

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.