DACIA DUSTER 4X4: Sınıf atladı

OTOMOTİV pazarının yükselen oyuncularından Dacia’nın amiral gemisi Duster, 1.5 Blue dCi 115 HP ve 4×4 özellikli versiyonu ile test köşemizin bu haftaki konuğu oldu. Kompakt SUV sınıfının önemli oyuncularından Duster, hızlı yükselen bu segmentte yerini sağlamlaştırmak için yenilenmeye ve güçlenmeye devam ediyor.

DAHA ŞIK VE MODERN GÖRÜNÜM

Yeni Dacia Duster, artık rakipleriyle mücadele edebilecek şık ve modern bir tasarıma kavuştu. Ön tasarım eskisine göre daha kaliteli görünecek değişimlerle güncellenmiş. Aracın ızgarası, küçük krom parçalarla süslenerek daha şık bir görünüme kavuşmuş. Farlar da yuvaların içlerinde daha büyük bir hale bürünmüşken, sis farı yuvarları da keskinleştirilmiş bir tasarımla karşımızda.

Aracın çamurlukları ve motor kaputu da komple yeniden tasarlanmış. Yeni Duster’ı yan taraftan incelediğimizde ise 17 inçlik, yeni tasarıma sahip ayna kapaklı jantlar dikkat çekiyor ve şık duruyor. Aracın çamurluklarına monte edilen ve şnorkel uzantısını andıran eklenti ile aracın off-road kimliği öne çıkartılmış. Yeni Duster’ın arka kısmına baktığımızda eski neslin yansıttığı basit görüntüler, yuvarlak LED’li stoplarla tamamen değişmiş. Stoplar dışında, tamponun ön kısımla aynı tutulan difüzör koruma çıtaları fark ediliyor. 4341 mm uzunluk, 1804 mm genişlik, 1693 mm yükseklik ölçülerine sahip Dacia Duster’ın bagaj hacmi ise 478 litre.

TAMAMEN YENİLENEN İÇ MEKAN

Dacia Duster’ın iç mekanı tamamen yenilenerek kalite hissiyatı ciddi anlamda artırıldı. Dış tasarımda yapılan büyük değişim iç mekanda devam etmiş. Tamamen yenilenen iç tasarımda arttırılan malzeme kalitesine ek olarak navigasyon destekli multimedya ekranı da değiştirilmiş. Koltuk gruplarını da kalite algısını arttıracak şekilde yeniden dizayn eden Dacia tasarımcıları araç içerisinde bol miktarda eşya gözüne yer vermiş. Ön camı 100 mm daha ileriye konumlandıran Dacia, iç mekanda alan kazanmayı başarmış. Yeni Duster’ın kokpit yapısındaki modern dokunuşlar da aracın içine ilk bakışta fark ediliyor. Direksiyon simidi değişerek mazgallarla uyumlu krom çıtalar eklenmiş. Ayrıca klima artık otomatik ve şalterleri de çok daha kaliteli bir görünüme sahip. Multimedya ekranı biraz daha yukarıya konumlandırılmış. Gösterge paneli statüyü artırmak ve ergonomik bir kabin içi sunmak için tamamen yeniden tasarlanmış ve MediaNav ekranı gösterge panelinin üstüne taşınmış. Bununla birlikte kör nokta uyarısı gibi teknolojik ekipmanlar da donanıma eklenerek konfor ve güvenlik elemanlarının sayısı artırılmış.

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

Test aracımızın kalbinde görev yapan 1461 cc hacimli dizel motor, 4000 d/d’de 115 Hp güç ve 1750 d/d’de 260 Nm tork değeri sunuyor. Manuel şanzımanın eşlik ettiği bu versiyonda, motor-şanzıman uyumu başarısını tüketim konusunda da gösteriyor. Altı ileri oranlı manuel şanzımanın kullanımı kolay. Vites yollarını bulma konusunda bizlere hiç sıkıntı yaşatmadı. Fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanmasını 10.2 saniyede gerçekleştirirken 181 km/s maksimum hıza sahip. Fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama 4.1 litre yakıt tüketimine sahip Duster ile testimizde ortalama 5.4 litrelik sonuca ulaştık. Duster’ın sadece tasarımı ve konforu değil sürüş karakteri de gelişti. Artık yola daha sağlam basıyor. İlk günden beri arazi aracı olarak şekillendirilen Dacia Duster, hafif arazide oldukça başarılı. Yerden yüksek yapının getirdiği özgüvenle kullanıcısını rahatlatan Dacia Duster; hem şehir içi, hem dağ yolları hem de zorlu bir off-road parkurunda gerçekleştirdiğimiz testte, sürüş kabiliyeti ve konforun ciddi anlamda arttığını gözlemledi. Aracın özellikle direksiyon sistemindeki gelişimi çok beğendim. Önceki modellerde insanı yoran direksiyon artık daha konforlu.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Motor   : 1.5 lt

Motor Hacmi     : 1461 cc

Silindir Adedi     : 4

Maksimum Güç : 115 Hp 4000 d/d

Maksimum Tork               : 260 Nm 1750 d/d

Performans Verileri

0-100 km/s Hızlanma     : 10.2 sn

Maksimum Hız  : 181 km/s

Frenler (ön/arka)             : Disk/Disk

Yakıt Tüketimi (100 km)

Şehir İçi : 4.6 lt

Şehir Dışı             : 3.8 lt

Karma   : 4.1 lt

Boyutlar (u/g/y): 4341/1804/1693 mm

Bagaj kapasitesi               : 478 lt

Boş Ağırlık           : 1395 kg

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.