RENAULT MEGANE SEDAN: Konforlu ve sessiz

RENAULT’un C segment temsilcisi Megane, test köşemizin bu haftaki konuğu oldu. Türkiye’de en çok tercih edilen sedan otomobiller arasında yer alan Megane, 1.5 litrelik dizel motor ve EDC şanzımanlı versiyonu ile test ettik.

2017’DE YILIN OTOMOBİLİ SEÇİLEN TASARIM

2017 yılında “Türkiye’de Yılın Otomobili” seçilen Megane Sedan Şık tasarımı, ekonomik motorları ve donanım özellikleriyle dikkat çekiyor. Orantılı ve büyük jantlarının da etkisiyle çekici bir görünüm sunan Megane Sedan’ın ön bölümünde yer alan C şeklindeki LED gündüz farları da hemen fark edilen bir şıklık yaratıyor. Megane Sedan’ın arka tasarımıysa markanın D segmentindeki modeli Talisman’a benzer bir görünüme sahip.

Talisman ve Megane Hatchback’ten tanıdığımız, sürekli yanan LED farlar, Edge Light teknolojisi sayesinde yatay ışık imzası sunuyor. Yeni Edge Light teknolojisi sayesinde derin, koyu kırmızı bir ışık ile 3D fırça darbesi etkisi uyandırıyor. 4632 mm uzunluğundaki Megane Sedan, 1443 mm yüksekliğe, 1814 mm genişlik ölçülerine sahip Megane Sedan’ın bagaj hacmi ise litre.

İÇ MEKANDA KONFOR VE KALİTE ARTTI

Otomobilin kabin tasarımı hatchback modelle aynı. İç mekanda selefine göre çok daha fazla konfor odaklı bir atmosfer hissediliyor. Megane’ın ön konsolunda ve ön kapı içlerinde yumuşak dokulu plastiklere yer verilmiş. Megane Sedan’ın ön konsolunda çok fazla kumanda yok, bunun yerine pek çok ayar tablet formundaki 8.7 inçlik dokunmatik R-Link 2.0 ekranı üzerinden yapılıyor. Biraz alışkanlık edindikten sonra sistemin menüsüne sorunsuzca hükmetmek mümkün. Ekranla ilgili en büyük sıkıntı ise maalesef üzerinden sürekli olarak parmak izlerinizi temizlemek zorunda kalmanız. Megane Sedan’ın iç hacmi ve bagaj genişliği ise kompakt sedan müşterisinin ihtiyaçlarını karşılayacak seviyede.  Sürücü tarafında masaj fonksiyonu da sunuluyor.

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

Renault Megane Sedan’ın portföyündeki bütün motor seçenekleri ekonomik yönleriyle öne çıkıyor. Test aracımızda  görev yapan 1.5 litrelik dizel ünite 115 Hp güç ve 260 Nm tork değerlerine sahip. EDC şanzımanla kombine edilen Megane Sedan konforlu ve sessiz bir sürüşe sahip. Çift kavramalı EDC şanzımmanın vites geçişleri sarsıntınız ve seri.

Alt devirlerde ilk etapta cansız gibi hissettirse de hemen toparlanıyor ve performans açısından sıkıntı yaşatmıyor. Dizel ünitenin en önemli özelliği ise ekonomikliği. 100 km’de 4.2 litrelik tüketim değeri de bunu kanıtlar nitelikte. Megane Sedan’da özellikle yalıtım konusunda epey mesai harcanmış. Bu da konforu artıran önemli bir detay olmuş. Dört kapılı Megane’ın donanım listesi de dikkat çekici. Masaj fonksiyonlu deri koltuklar, adaptif hız sabitleme, eller serbest park sistemi ve otomatik uzun/kısa far ayarı gibi opsiyonel donanımlar bunlardan bazıları.

 

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Motor   : 1.5 lt

Motor Hacmi     : 1461 cc

Silindir Adedi     : 4

Maksimum Güç : 115 Hp 4000 d/d

Maksimum Tork               : 260 Nm 1750 d/d

Performans Verileri

0-100 km/s Hızlanma     : 12.3 sn

Maksimum Hız  : 191 km/s

Frenler (ön/arka)             : Disk/disk

Yakıt Tüketimi (100 km)

Şehir İçi : 4.9 lt

Şehir Dışı             : 3.9 lt

Karma   : 4.2 lt

Boyutlar (u/g/y): 4632/1814/1443 mm

Bagaj kapasitesi               : 503 lt

Boş Ağırlık           : 1403 kg

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.